Diş Tedavisi

Invisalign Tedavisinin Geleneksel Diş Tellerine Göre Avantajları

Invisalign Tedavisinin Geleneksel Diş Tellerine Göre Avantajları

Invisalign tedavi tekniği, dişler ile uyumlu şeffaf plaklarla dişlerin düzeltilmesine yönelik tel gerektirmeyen ortodonti tedavi yöntemi olmaktadır. Bu yöntem ile diş teline ihtiyaç duyulmadan şeffaf plaklarla çapraşık olan dişler tedavi edilmektedir.

Şeffaf plak tedavi yöntemi diş telleriyle aynı amaç ile kullanılmaktadır fakat diş tellerine kıyas ile kullanımı daha rahat olmaktadır. Dişin çevresini sararak dişe hareket olanağı temin eder, ısı desteği ile de biçim vermektedir. Şeffaf görünümünün sayesinde diş telleri kadar fark edilmediğinden gün içerisinde kullanımı daha konforlu olmaktadır. Ortodonti doktoru tarafından kişinin dişinin ınvisalign tedavi yöntemine uygun olup olmadığının belirlenmesiyle tedavi planlamasına başlanmaktadır. Hastanın ağız ölçüsünün alınmasının ardından bilgisayarlarla alçı model uygulamasıyla üç boyutlu olarak plaklar elde edilmektedir, ortodonti doktoru tarafından değerlendirme altına alınarak tedaviye yöntemine başlanmaktadır.

Invisalign Tedavi Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Invisalign tedavi yöntemi birçok avantajı da beraberlinde getirmektedir. Bu avantajlar ise;

  • Şeffaf plaklar ağız içerisinde belirgin olmamaktadır, estetik yönden rahatsızlık duyacağınız bir görünüm ortaya çıkarmaz.
  • Yemek yer iken, bir şey içer iken ya da diş fırçalar iken çıkartılabilmektedir.
  • Tel tedavisiyle kıyaslandığında diş eti ve dişi rahatsız etmemektedir.
  • Konuşurken bir problem ortaya çıkarmaz.
  • Tel tedavisinde kabuklu olan besinler tüketilmesi önerilmez iken ınvisalign tedavi tekniğinde ağız temizliğine dikkat ettiğiniz süre boyunca plaklarınızı çıkartarak bu besinleri yiyebilirsiniz.
  • Gerek yetişkin hastalara gerek de çocuklar ve gençlere hekim onayı ile uygulanabilmektedir.
  • Tel tedavisindeki braket baskısı olmadığı için ağzınızda sancılı bir kuvvet hissetmezsiniz, daha rahattır.

Invisalign Tedavi Yöntemi Nasıl Yapılmaktadır?

Invisalign tedavi yöntemi Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde uygulanmaktadır. Bunun için ilk olarak kişinin ölçüsü alınmaktadır, bilgisayar yardımlı programlarla üç boyutlu olarak özel plak elde edimi yapılmaktadır. Tedavi yöntemi için kaç tane plak gerekli olacağı ve tedavi süresi belirlenmektedir. Kişilerin ağızlarına uygun hazır edilen plaklar her on beş günde bir ağızda kalacak biçimde uygulanmaktadır. Değişim vakitlerinde dişin gelişimi, tedavi yöntemine nasıl cevap verdikleri gözetilmektedir. Sadece içme yeme esnasında plaklar çıkartılabilmektedir. Invisalign tedavi yönteminde kişiler diş teline göre daha özgür ve rahattır, fakat tedavi yönteminden tesirli bir netice alınabilmesi için bütün gün plakların dişte kalması oldukça mühimdir. Bunun haricinde takıp çıkartılması ve temizliği basittir, kişilerin günlük hayatlarını zor hale getirmez.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir