İmplant Diş Nedir?

Hastalara implantın uygulanabilmesi için ilk olarak çene kemiği kontrol edilir. Kemiklerin gelişimini tamamlamış olması, implant dişlerin başarıyla uygulanabileceğini gösterir. Ayrıca çene kemiği, işlemin yapılacağı bölgeyle beraber kullanılacak vidanın yüksekliğine ve genişliğine uygun yapıda olmalıdır.

Antalya implant diş olarak kullandığımız vidalar, insan vücuduyla %100 uyumludur. Yani işlemden sonra herhangi bir yan etkinin görülmesi söz konusu değildir. Çünkü titanyum vidalar, çene kemiğine uyumlu olarak üretilmiştir. Bu sayede doğal diş köklerinin görevini üstlenmektedir.

Anestezi işlemi yapıldıktan sonra diş eti açılır ve çene kemiği ortaya çıkarılır. Bu işlemle beraber çene kemiğine çok küçük çaplı bir kesi atılır. Ardından bölge genişletilmeye başlanır ve kullanılacak implantın genişliğine ve boyuna uygun hale getirilir. Açılan delikten implant diş vidalanarak özenle yerleştirilir.

Çene kemiğine yerleştirilen implantın ardından bölgenin iyileşmesi ve implantın kemikleşmesi için uygulama üzerine koruyucu kapak bırakılır. Son aşamada ise diş eti dikilir ve tedavi tamamlanır. Aradan geçen 1 ya da 2 ayın ardından koruyucu kapak çıkarılır ve yerine kuron bırakılır. Bu sayede diş eti doğal yollarla kendini şekillendirmeye başlar. Kuron başlangıçta geçici olarak takılır ve bir süre sonra kalıcı kuron yerleştirilir.

İmplant Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal diş görünümüne en yakın sonuçları veren implant tedavisinde yapay bir diş kökü uygulamasına başvurulur. İşleme uygun malzemelerle yapay diş kökü, çene kemiğine yerleştirilir. Bu sayede işlevini yitirmiş olan dişin yeniden kullanılması sağlanır. Uzun ömürlü olan bu tedavi, eksik dişlerin yerine kullanılmakla beraber titanyumdan üretilen vidalar sayesinde sorunsuz olarak tamamlanabilmektedir.

İmplant tedavisinde herhangi bir yaş sınırlandırılması yoktur. Asıl önemli olan durum diş etleri ve çene kemiğinin sağlıklı olmasıdır. Fakat hastaya implant diş yapılabilmesi için çene kemiğinin gelişimini de tamamlamış olması şarttır. Ek olarak boy ve genişlik açısından çene kemiğinin uygun değerlere sahip olması gerekir.

Zamanla işlevini kaybeden ya da çürüyen dişler çekildikten sonra bu alanda kemik erimesi başlar. Ancak Antalya implant diş olarak kemikte meydana gelebilecek deformasyonlar için implant tedavisi uygulayarak hastaların memnuniyeti sağlanmaktadır.

Lokal  anestezinin yanı sıra genel anesteziyle de uygulanabilen bu tedavide herhangi bir ağrı hissedilmez. Sadece tedaviden sonraki ilk gün ağrı yaşanabilir. Bu ağrılar da hekimin reçete edeceği ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır.

implant tedavi antalya hizmet
implant beslenme

İmplant Tedavisinin Köprü Proteze Göre Üstünlükleri

Tekli diş kayıplarında sorunlu bölgeye yapılacak implant uygulaması, klasik köprü protez uygulamasına göre daha estetik sonuçlar vermektedir. Bununla beraber köprü protezlerde tek bir boşluğun tamamlanması için minimum 2 diş aşındırılır. Ancak vidalı yani implant diş uygulamasında herhangi bir aşındırma söz konusu değildir. Haliyle sağlıklı olan dişlere işlem yapılmadığı için  Antalya implant diş olarak köprü proteze göre bu uygulamanın daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.

Tamamen dişsiz olan çenelerde uygulanan damak protezi, estetik açıdan güzel sonuçlar vermeyebilir. Ancak implant tedavisinde daha kalıcı ve estetik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Buna ek olarak damak protezleri, ısı, sıcaklık ve tat alma hislerini engellemektedir. İmplant dişlerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Son olarak arka diş eksikliklerinde bu bölgelerde köprü protez için destek diş kalmamaktadır. Yani protez yapılamamaktadır. Oysa implant diş, protezi desteklediği için herhangi bir sorun yaşanmadan uygulanabilir.

İmplant Sonrası Beslenme

İmplant tedavisi günümüzün en popüler diş tedavilerinden biridir. İmplant tedavisinin zorlu bir yöntem olması hastalarda panik ve strese neden olabiliyor. İmplant cerrahi bir müdahaledir. Bu tedavi uygulaması sırasında anestezi yani ağız içinin uyuşturulması nedeni ile tedavi sırasında ağrı hissetmezsiniz. İmplant sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Ağrı ve şişlik için neler yapılır bu konulara değineceğiz.

İmplant Sonrası Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant daha önce bahsettiğimiz gibi cerrahi bir müdahale olduğu için kesinlikle işlem sonrasında oldukça dikkat edilmelidir. İmplantın bileşeni olan titanyum çene kemiğine kaynaşarak uyum sağlar. Bu dönem içinde sıcak ve soğuk olmayan besinler tüketilmemelidir. Örnek bir gıda listesi vermek gerekirse oda ısısında yoğurt, peynir, çorba türleri,pişmiş sebze yemekleri, meyve suları, haşlanmış yumurta, yumuşak pişirilmiş et, ılık süt, dondurma, muhallebi, ekmek içi gibi yumuşak ve operasyon yapılan bölgeye zarar vermeyecek besinler tüketilmelidir. Beslenme konusunda dikkat edileceği için vitamin ve mineral desteği ,protein içeren çorbalardan ve taze meyve suları ve meyvelerden karşılanabilir.

implant hizmet antalya

Sıcak ve Soğuk Besin Tüketimi

İmplant sonrası besin tüketimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sıcak ve soğuk besin tüketimidir. İmplant sonrası ne yemeliyim sorunuza en doğru cevabı diş hekiminiz verecektir. İmplant diş uygulamasından sonra tedavinin başarılı olmasında beslenme oldukça önemlidir. Bu süre implantın sayısı, markası ve cerrahi işlemin derecesine göre 3 ile 10 gün sürebilir.

İmplant tedavisi diş etine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Dikişli bir operasyon olduğu için dikişler iyileşene kadar sert bir darbe almaması oldukça önemlidir. Bu nedenle sert besinleri tüketmekten uzak durulmalıdır. Uygulama alanına baskı yapacak her türlü davranıştan uzak durmak gereklidir.

İmplant Sonrası Bakım

İmplant tedavisi sonrasındaki ilk 2 günlük süre oldukça önemlidir. Ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden uzak durulmalıdır. Tedavi sonrasındaki 1 gün  boyunca ağzınızı çalkalamamalı ve sprey gargara yapılmalıdır. Bu süreç içinde ağız içinde biriken tükürük mümkün oldukça dışarı atılmalıdır.

İlk zamanlarda ağız temizliğinde fırçalama ve diş ipi kullanımına dikkat edilmelidir. Olabildiğince yavaş hareketler ile diş bakımı yapılmalıdır. İmplant yapılan bölgeyi nemlendirilmiş pamuk veya gazlı bez ile de temizleyebilirsiniz.

İmplant Diş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant uygulaması günümüzde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Bu uygulamada çene kemiğine yapay diş kökleri yerleştirilir. Ayrıca protezlere destek amacıyla kullanılır. Antalya implant diş olarak sorunsuz bir şekilde uyguladığımız bu işlem tamamen steril ortamlarda gerçekleştirilmektedir. İmplant uygulandıktan 2-3 ay sonra titanyum vidalar çene kemiğine tamamen tutunmuş olacaktır. Sürecin ardından implantlar gerçek bir diş kökünün yerini almakla beraber üstüne oturtulacak protezi de taşıyacak hale gelecektir. Lokal anestezi altında yapılan implant tedavisinin yapılabilmesi için hastaların implantı destekleyecek bir kemik yapısına sahip olması şarttır.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde implantlar iki farklı şekilde uygulanabilir. Subperiosteal (Artık Uygulanmamaktadır ) ve Endosteal olarak ikiye ayrılan implant türleri, Antalya implant diş güvencesiyle yapılmaktadır. Subperiosteal implatlar diş eti dokusunun alt kısmına uygulanır. Çene kemiğine metal bir çerçeve yerleştirilmesiyle yapılır.  Bu metal protezi desteklemek için tasarlanmış bir iskelete sahiptir. Diş etinin iyileşmesinin ardından çerçeve, çene kemiğine sabitlenmiş olur. Ayrıca çerçevedeki materyaller de diş etlerinden dışarıya doğru çıkacaktır. Bu alanlara implant monte edilir. Bu çeşit implantlar kemik kaybı yoğun olan hastalarda uygulanır.

Endosteal implantlar ise cerrahi müdahaleler ile çene kemiğine yerleştirilmektedir. Diş eti dokusuna ince bir çizik atılırak kemiğe en uygun implant yerleştirilir ve diş etine dikiş atılır. İmplantın kemikle kaynaşma süresi tamamlandıktan sonra yeni bir işlemle diş eti şekillendirilir. Son aşamada da hassas protez ölçüleri ile uygun olan köprü, yapay dişler veya protezler implanta bağlanır. Günümüzde en sık kullanılan yöntemdir.

Dikişsiz İmplant Nedir?

Günümüzde diş hekimliği alanında kullanılan cihazlar, teknolojik gelişmeler diş hekimlerine üç boyutlu çalışma imkanı sağlamaktadır. Bu teknoloji implantın uygulanması, konumlandırılması açısından hekime büyük kolaylık sağlamaktadır. Hekimin bilgi ve tecrübesi ile birleşince de mükemmel sonuçlar elde edilmektedir. Klasik yöntem ile yapılan implant uygulamasında diş eti kesilerek implant kemik üstüne yerleştirilir sonrasında diş eti dikiş ile kapatılır. Bu uygulamada cerrahi rehber kullanıldığı için  diş eti kesilmez , hastadan alınan ölçülere laboratuvar ortamında yapılan rehber plak sayesinde implantlar yerleştirilir sonrasında dikişe ihtiyaç duyulmaz bu nedenle dikişsiz implant olarak adlandırılır.

Hangi Durumlarda İmplant Tedavisi Uygulanamaz?

Hastalarda yapılacak tetkiklerin ardından tedavinin yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Öncelikle diyabetik hastalarda bu işlem yapılamaz. Fakat düzenli kontrol yaptıran hastalarda bu tedaviyle ilgili sorun çıkmayacağı bilinmelidir. Genelde iyileşmeyi geciktiren diyabetik sorunların yanı sıra aşırı sigara tüketimi yapan hastalarda da implant tedavisi uzun vadeli olabilir. Son olarak kemikleri bir şekilde etkileyen hastalıklara sahip olan bireylerde de doktor onayı alındıktan sonra implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant Diş Fiyatları

Eksik diş tedavi yöntemleri arasında sıklıkla tercih edilen implant tedavisi, doğal dişlere en yakın olan tedavi şeklidir. İmplant tedavisi yönteminin başarı oranının yüksek olması uygulamayı daha popüler bir hale getirmiştir. İmplant diş fiyatları diğer tedavi yöntemlerine kıyasla yüksektir. Fakat implant diş tedavi yöntemi, doğal dişe en yakın sonuçlara ulaştırmaktadır. İmplant diş fiyatları yüksek olmasına rağmen, ileri dönemlerde sağlayacağı avantajlar ve sağlığınız düşünüldüğünde çok da yüksek olmamaktadır.

İmplant diş fiyatları uygulanacak olan implant sayısına göre de farklılık göstermektedir. Uzun vadeli tedavi yöntemleri arasında yer alan implant diş ve implant diş fiyatları için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Antalya implant diş olarak başarıyla uyguladığımız implant tedavisinin bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlar;

Çene kemiğindeki erimeler azalır.

Dayanıklılık ve estetik açıdan oldukça üstün bir uygulamadır.

Hastaları hareketli protez kullanma zorunluluğundan kurtarır.

Hareketli protez kullanan hastalarda öz güven sağlar.

Doğal dişlerde köprü uygulamasının yapılmasını engeller.

Diş eti için köprü protez uygulamalarına oranla daha güzel sonuçlar verir.

İmplant diş uygulamasının en önemli avantajı, kaybedilmiş olan dişlerin yerine hızlıca aynı özellikte olan dişleri getirebilmesidir. Çünkü kaybedilen dişlerin yerine doğru bir tedavi uygulandığı zaman doğal dişlerden bile daha iyi sonuçlarla karşılaşılabilir. Buna ek olarak Antalya implant diş olarak implant dişlerin uzun yıllar kullanılabildiğini de söyleyebiliriz. Hastalar doğal dişlerde olduğu gibi rahatlıkla bakım yapabilmekte ve sorunsuz olarak implant diş kullanabilmektedir.

İmplant Tedavisinin Dezvantajları Nelerdir?

Uygulamanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. İlk olarak, yetersiz ve yanlış uygulamalardan dolayı ortaya çıkabilecek komplikasyonların olduğu unutulmamalıdır. Özellikle de enfeksiyonlar sağlıklı kemik dokusunun ve implantın kaybedilmesine neden olabilir. Bununla beraber doğru bir planlama yapılmadığında farklı estetik sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu yüzden Antalya implant diş olarak her aşamaya dikkat ederek işlemin yapılması gerektiğini belirtebiliriz.

İmplant dişin yerleştirilmesinin ardından kemikle kaynaşana kadar hastanın diş ve ağız sağlığına ekstra önem göstermesi gerekir. Bu süreçte sigara kullanımı yapılmamalıdır. Çünkü sigara kullanımı yara iyileşmesini etkileyerek  enfeksiyona neden olabilir.

 

Uygulamanın bir diğer dezavantajı, şişlik, morarma ve ağrılara davetiye çıkarmasıdır. Ancak bu komplikasyonlar zorlu vakalarda yaşanır. Son olarak tercih edilen materyal ve malzemelerin yeteri kadar hijyenik ve kaliteli olması şarttır.

İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadar?

Tamamen cerrahın tecrübesine ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişen tedavinin ömrü genelde uzun sürelidir. Ancak sigara kullanımı ve ağız bakımı, implant dişlerin ömrünü belirleyen en önemli iki faktördür. Uygun koşullarda yerleştirilen implantların ömürlük olarak kullanılacağı da unutulmamalıdır. Ek olarak Antalya implant diş hizmetleri kapsamında sunulan bu tedavide hastalara gerekli hatırlatmalar yapılacaktır.

İmplant Sonrası Şişlik ve Ağrı için Ne Yapılmalıdır?

İmplant sonrası beslenme ne kadar önemliyse hastanın konforu açısından şişlik ve ağrılar için de dikkatli hareket ederek rahat bir iyileşme dönemi yaşaması da önemlidir.

Cerrahi bir müdahale olduğu için bir kaç gün ağrı oluşması oldukça normaldir. Bu ağrılar için diş hekiminiz antibiyotik ve ağrı kesici reçete edecektir. İlaçlarınızı düzenli kullanmanız oldukça önemlidir. İmplant uygulaması sonrasında diş hekiminiz buz uygulaması önererek şişliğin daha kısa sürede sonlanmasını önerebilir.

 

Sigara kullanan hastaların implant tedavisine başlamadan en az 15 gün önce ve tedavi sonrasında 1 ay sigaradan uzak durması gereklidir. Alkol tüketimi de keza aynı şekilde iyileşme sürecini geciktirerek bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

İmplant Diş Yapımı Kaç Gün Sürer?

Antalya implant tedavisi hastaya yapılan anestezi ile başlamaktadır. İlk dönemlerde implant tedavisi, tek diş eksikliğinden yahut tek diş ihtiyacından ortaya çıkmıştır. Fakat günümüzde implant tedavisi birden çok diş eksikliğinde de uygulanan eşsiz tedavi haline gelmiştir. Tüm çene implantı yapıldığı takdirde, bir hafta içinde dikişler alınmaktadır, ancak geçici protez tedavisi için 2 hafta beklenmektedir. 2. hafta sonunda alınan ölçü ve sonrası için geçici protez ve implantların üstüne 3 ay daha beklenmektedir. 3 ay sonunda iyileşme başlıkları takılmakta, ortalama bir haftada işlevlerini tamamlamaktadır. Bu uygulamalardan sonra 1 ile 2 hafta içerisinde implant dişler yapılacaktır. Sonuç olarak implant diş yapımı 3 ile 6 ay arasında değişmektedir.