Diş Tedavisi

Invisalign Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Invisalign Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Invisalign kullanır iken dikkat edilmesi gerekenler hususunda meraklı iseniz bu dönemin birkaç maddeyle sınırlı olmayacağını bilmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi, ortodontik tedavi tekniğinin sonunda arzu edilen seviyede netice almak için faktörler fazla olmaktadır. Bilhassa uzman bir elde tedavi oluyor iseniz bu tarz hususlarda uyarılar alabilirsiniz. Verilen bütün uyarı ve kurala önem vererek Invisalign tedavisinde ilerlemeniz gerekmektedir.

  • Uzun Müddet Kullanmaya Dikkat Etmeniz Gerekir

Normal koşullarda diş teli uygulandığında dişten çıkarılma hali olmadığı için bütün saat dilimlerinde dişlerinizde bir çalışma söz konusu olmaktadır. Fakat plaklar çıkartılıp takılan niteliklere sahip olmaktadır. Bu adıma dikkat edildiğinde plakların uzun müddet dişten çıkartılmaması gerekmektedir. Aksi halde tedavi netice verse bile fazla uzun sürede bu cevabı verecektir.

En temel ınvisalign kullanır iken nelere dikkat etmek gerekir adımında, kullanım süresi yer almaktadır. Eğer dişinizdeki çarpıklık ve yamukluğu ortadan kaldırma derdinde iseniz minimum yirmi saat süresince plakları takmanız gerekir. Plağınızı yalnızca içecek içme ve yemek yer iken çıkarmanız gerekir. Aksi hallerde tamamı ile gün içerisinde kullanmayı sürdürmelisiniz.

  • Gece Yatarken Plağınızı Çıkarmamalısınız

Gün içinde belki de en uzun takılabilecek hallerden bir tanesi de uyku süresi olmaktadır. Gece takmak bu adımda ön plana çıkacaktır. Eğer takma sürenizi uzatma derdinde iseniz veya kısa zamanda netice almayı arzu ediyor iseniz gece vakti plağınızı takmanız gerekir.

Uyumadan evvel dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Ara yüz fırçasını ve diş ipini kullanmayı da ihmal etmemelisiniz. Öte bir yandan dişinizi fırçalamanızın ardından plağınızı temizlemeniz gerekir.

  • Plağınız Takılı İken Yemek Yememelisiniz

Diş hekimleri tarafından ınvisalign tedavi tekniği esnasında başlıca denilen kurallardan biri de yemek yer iken kullanılmamasıdır. Invisalign kullanır iken nelere dikkat etmek gerekir biçiminde eğer uzman doktorunuza soru sorar iseniz ilk yanıtlar içerisinde bu uyarı ile karşı karşıya kalırsınız. Şayet plakları yemek yer iken kullanır iseniz olumlu olmayan cevaplara maruz kalabilirsiniz.

Yemek yer iken plak kullanmanın birden çok tesiri yer almaktadır. Bunlardan ilki; diş arasında yemek, besin birikmesinin ortaya çıkmasıdır. Birikme uzun zamanda çürümeye ve lekelenmeye sebep olmaktadır. İkincisiyse plakta erime ve lekelenme ortaya çıkmasıdır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir