Antalya Diş Dolgusu

Çürük sebebiyle zarar gören dişlere yeni bir görünüm kazandırmak için dolgu uygulanmaktadır. Bu kapsamda Antalya diş dolgusu olarak uzman diş hekimimiz ile işlemden önce tüm tetkikler yapılarak gerekli teşhis koyulur ve tedavi planlaması yapılır. Dolgu yapılırken ilk olarak çürümüş diş dokuları bölgeden uzaklaştırılır.

Daha sonra da sorunlu alan temizlenerek bu boşluk dolgu malzemesiyle doldurulur. Bakterilerin rahatlıkla ulaşabileceği boşluklar, dolgu ile kapatıldığı için çürüğün yeniden oluşması da engellenir. Genelde dolgu için tercih edilen malzemeler kompozit dolgular, amalgam ve porselen dolgulardır. Ayrıca küçük dolgular için bu süre daha az olabilir.

Çürümüş dişler tespit edildikten sonra, vakit kaybetmeden diş tedavisi uygulanması gerekmektedir. Çürüyen dişlerin tedavisi diş dolgusu ile yapılmaktadır. Antalya Diş dolgusu, dişte yer alan çürüğün temizlenmesi ile başlamaktadır. Daha sonra dişin estetik ve fonksiyonunun sağlanabilmesi amacı ile oluşan diş boşluğunun uygun materyallerle doldurması yapılmaktadır. Son olarak dişe çürümeden önceki doğal biçimi verilmektedir.

Kullanılacak diş dolgusu maddesi seçim yapılırken dişin konumu ve dişin fonksiyonu göz önünde bulundurulmaktadır. Dişlerin çiğneme fonksiyonu temel olarak azı dişleri alanında gerçekleştiği için, azı dişleri daha fazla basınca maruz kalmaktadır. Bundan ötürü azı dişlerine diş dolgusu uygulanırken, ön dişlere kıyasla daha dayanıklı diş dolgusu materyalinin kullanılması gerekmektedir. Ön bölümde yer alan dişlerde ise, diş dolgusunun anlaşılmaması için, dişin rengi ile uyumlu renkte diş dolgusu maddesi seçim yapılmaktadır.

Diş Dolgusu Çeşitleri Antalya

İhtiyaçlar doğrultusunda artık pek çok dolgu işlemi alternatifi yer almaktadır. Sağlamlık, kullanılan materyale göre diş dolgu çeşitleri aşağıda yer almaktadır.

Amalgam Dolgular

Amalgam dolgular daha ekonomik olmakla beraber aşınmaya karşı dirençlidir. Ayrıca koyu bir renktedir ve kompozit ve porselene göre kısa sürede fark edilebilir. Ek olarak görünür bölgeler için uygun olmadığı da bilinmelidir.

Amalgam dolgular gümüş dolgular olarak da tanımlanır. Amalgam; gümüş,kalay ve bakır alaşımının civa ile karıştırılması ile elde edilir. Civa metalleri birbirine bağlayacak dayanıklı bir dolgu malzemesi yaratmış olur. Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi vardır. Amalgam uzun ömürlü ve un ucuz dolgu maddesidir.

Ancak adhesiv sistem dediğimiz kompozit dolguların gelişmesi, çok çiğneme kuvveti olan arka bölgede de kompozit dolguların rahatlıkla güvenle kullanılması, estetik beklentisinin fazla olduğu ön bölgelerde kompozit dolguların başarısı bugün amalgam dolguların kullanışını sınırlandırmıştır.

Ayrıca mekanik tutunmanın yanında dişe kimyasal olarak bağlanan kompozit dolguların yapımı aşamasında dişten fazla madde kaybı gerekmemesinin, minimal dişte madde kaybının olması da diş hekimlerinin ve hastaların amalgam dolgulardan uzaklaştırmıştır. Antalya diş dolgusu kliniğimizde dişe en uygun tedavi yöntemi, dolgu seçeceğine karar verilmektedir.

Amalgam dolgular yıllar içinde dişte renklendirme yapabilirler, yüzeyi bozabilirler. Amalgam dolgular ve tükürük arasında bir akım meydana gelip ağızda metal tadı oluşturabilir. Bu dolgular civaya alerjisi olanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gerekli görüldüğü durumda amalgam dolgunun sökülüp değiştirilmesi sırasında dikkatli olunmalıdır. Kuvvetli aspiratör ile çalışılmalıdır. Antalya diş dolgusu kliniğimizde uzman hekimlerimizle son derece özenli ve dikkatli bir şekilde amalgam sökümü işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Porselen Dolgular

Porselen Dolgular, hastadan alınan hassas ölçü ile dişe özel üretilen porselen dolgulardır. Lekelenmelere karşı dirençli olmakla beraber Antalya diş dolgusu hizmeti almak isteyenler için diş rengine göre özel üretim yapılır. Dişe özel hazırlık, ölçü ve üretim olduğu için maliyeti yüksektir.

Kompozit Dolgular

Kompozit Dolgular, Halk arasında beyaz dolgu olarak bilinen diş rengindeki dolgulardır. Kompozit materyali diş sert dokusunu taklit edebilen polime yapılardır. Bu materyaller dişlere yapılan ön hazırlıklar ile kolayca dişe tutunurlar. Hamur kıvamındayken dişe yerleştirilir led ya da halojen ışık kaynağı ile sert kıvama getirilir. Dişe kimyasal olarak bağlanır. İyi yapılmış bir kompozit dolguyu ayırt etmek zordur.

Altın Dolgular

Antalya diş dolgusu laboratuvarında özel sipariş üzerine yapılan altın dolgular 20 yıldan fazla süreyle kullanılabilmektedir. Birden fazla seansta uygulanan altın dolgular günümüzdeki en pahalı uygulama olarak bilinir.

antalya diş dolgu tedavisi
diş dolgusu antalya

Diş Dolgusu Antalya

Diş üstündeki bakteri plakları diş çürüğüne sebep olabilir. Diş çürüğünün başlaması ile birlikte mine tabakasında çözülmeler meydana gelir. Yumuşamaya başlayan mine tabakası bakteri plağının etkisi ile aşınmaya başlar. Mine tabakasındaki çürük ilerledikçe dentin tabakasına ulaşır. Dentin tabakasının altında yer alan diş pulpası soğuk sıcak ekşi gibi etkenlere karşı son derece duyarlıdır. İleri seviyedeki diş çürüklerinde soğuk sıcak ekşi gibi uyaranlar ile başlayan ağrı görülmeye başlar.

 

Diş ağrımaya başlamadan çürük temizlenir ve diş dolgusu uygulanırsa daha iyi neticeler alınmaktadır. Ağrı oluşmadan diş çürüğünü tespit etmek ancak rutin Antalya diş hekimi kontrolleri ile mümkün olmaktadır. Ağrı ile sinyal veren dişlere dolgu yapılması gerekmektedir. Fakat uzun bir süre soğuk ve sıcak hassasiyeti sürebilir. Ayrıca bazı durumlarda dolgu sonrasında yükselen ağrılar ile dişe kanal tedavisi uygulamak bile gerekebilir.

 

Çürük kim zaman siyah, kahverengi renkte kimi zamanda beyaz renkte olabilir. Beyaz renkte olan diş çürükleri kolaylıkla anlaşılamayacağı için daha tehlikelidir. Beyaz çürükler siyah çürüklere kıyasla daha hızlı gelişirler. Çürük başladığı andan itibaren mümkün olan en kısa zaman içerisinde temizlenmesi gerekmektedir.

antalya diş dolgu

Diş Dolgusunun Ömrü

Uygulanan Diş dolgusu işleminin uzun ömürlü olması verilen ücretin karşılığı ve sağlığınız demektir. Diş dolgu materyali olarak değişik kalitede dolgu çeşidi bulunmaktadır. Dolgu malzemelerinin çeşitleri ayrı olsa dahi kaliteleri arasında büyük farklar bulunmaktadır. Diş dolgusunda hangi elementler kullanılır ve diş için kullanılan dolgu malzemeleri arasındaki kalite farkları nelerdir diye soracak olursanız;

* Diş ile dolgu arasındaki sınır çizgisinin oluşması

* Diş ile tutunma kuvvetleri

* Esneme katsayıları

* Isı iletkenlikleri, soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet

* Kıvamları, Yerleştirildikleri boşluk ile tam temas etmeleri bakımından son derece önemlidir.

* Renk farklılaşması

* Renk tonları ve Diş rengine uyumları

* Sekonder çürük meydana gelmesi, dolgu altında çürük oluşması

* Yapışma özellikleri

* Zaman içerisinde aşınma

Gibi materyal kalitesinden doğrudan etkilenen faktörler bulunmaktadır. Kaliteli malzemeler daha uzun ömürlü ve estetik diş dolgularının yapılmasına imkan sunarlar.

Diş Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Diş Dolgusu Nedir?

Antalya Diş Dolgusu çürümüş, kırılmış veya çatlak olan dişlere yapılan uygulamadır. Yapısal bütünlüğünü ve işlevselliğini yitirmiş dişlere fonksiyonlarını yerine getirmesi amacı ile diş dolgusu yapılmaktadır. Bu işlemde kullanılan materyale de dolgu malzemesi ismi verilmektedir. Diş dolgusu geçmişten itibaren sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Beklemeden, vakit kaybetmeden yapılan bu uygulama, dişi tamamen yitirmenin önüne geçer.

Antalya diş dolgusu, diş hekimliğinde ilk zamanlarından itibaren uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş çürümelerinin erken evrelerinde dişler dolgu tedavi yöntemi ile tedavi edilebilir. Bu amaç için Antalya diş hekimi genel olarak beyaz kompozit dolgular kullanmaktadır. Yapılan diş dolgusu uzun yıllar sağlıklı bir biçimde ağızda kalabilirler. Ancak uzun dönemde oluşan aşınmalar ve ağız bakımının eksik olduğu durumda meydana gelen çürükler sebebi ile yenilenmeleri gerekebilir.

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

*  Antalya diş dolgusu tedavisinden önce uygulanan anestezinin etkisi bitene kadar minimum 2 saat herhangi bir şey içilmemeli ve tüketilmemelidir.

*  Diş Dolgusu Antalya sertliğinin tam olarak sağlanması için belli bir zaman gerektiğinden, dolguya zarar vermemek için birinci gün katı gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır.

*  Dolgu uygulanan dişlerin soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyetleri yükseleceği için sonraki bir iki gün çok soğuk ya da çok sıcak gıdalar yenilmemelidir.

*  Kompozit dolgu uygulandıktan sonraki ilk 24 saat içerisinde salça, çilek, karadut, böğürtlen, kakaolu ürünler gibi renklendirici gıdalar tüketilmemelidir.

Beyaz Dolgu mu Yoksa Gri Dolgu mu Daha Dayanıklıdır?

Gri yani Amalgam dolgular çok uzun yıllardan itibaren tercih edilmektedir. Fakat içeriğindeki civanın toksik olması ve uzun vadede özellikle büyük restorasyonlarda dişe yaslanarak kırıklara neden olmasından dolayı son dönemlerde kullanımı fazlası ile azalmıştır.

 

Beyaz yani Kompozit dolguların kullanılmaya başlanması eski yıllara dayanmamaktadır. Fakat gelişen teknolojiyle fiziksel özellikleri ile diş dokularıyla hemen hemen aynı kompozit dolgular elde edilmiştir. Amalgam dolgulara kıyasla fazlası ile iyi, estetik ve güçlü dolgular elde edilmiştir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

* Dolgu uygulaması yapılacak bölge ilk etapta röntgen çekilerek tespit edilir.

* Daha sonra dolgu yapılacak dişin içi teknolojik aletler ile boşaltılır.

* Çevresi ve dişin içi tamamen temizlenir.

* Uygulanacak olan dolgu malzemesi seçilerek Antalya diş hekimi tarafından hazırlanır.

* Temizlenen diş içerisine hazırlanan malzeme doldurulur.

* Kısa zamanda donması için makina kullanılır.

* Diş Dolgusu sonrası hasta ağzını açıp kapar, hareket ettirir. Rahatsız edici bir yer mevcutsa Antalya diş hekimi inceltme, kesme, alçaltma uygulaması yaparak son durumuna getirir.

Diş Dolgusu Fiyatları

Diş dolgusu ne kadar diye soracak olursanız, dolguda kullanılan materyallere göre farklılık göstermektedir. Diş dolgusu fiyatları kişiden kişiye farklılık göstereceğinden Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Kompozit Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dişlerdeki kalıcı renk bozukluklarının giderilmesi, çürüme ve kırılma nedeniyle estetik kaygıların duyulması sonucunda kompozit dolguya başvurulmaktadır. Ayrıca dişlerde şekil değişikliğini sağlayabilen bu uygulamada kişiye özel gülüş tasarımı da yapılmaktadır. Çürüklerin temizlenmesinden sonra ışınla dolgu yapılmaktadır.

 

Ayrıca bağlanan yüzeyi artırmak için bizotaj uygulamasına başvurulur. Kompozit dolgu ve dişin birbirine sabitlenmesi için de bonding işlemi uygulanır. Işın sayesinden sertleşme sağlandıktan sonra diş üzeri cilalanır ve işlem tamamlanır. Antalya diş dolgusu kliniğimizde son derece başarılı bir şekilde uygulanan bu dolgu işleminin yanı sıra porselen dolgu için de hizmet almak isteyen çok sayıda hasta bulunmaktadır.

Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Bir Diş dolgusu uygulaması ortalama olarak yarım saat sürmektedir.

Dolgu yapmak için dişi uyuşturmak gerekir mi?

Çürükler başlangıç aşamasında ise anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Fakat çok derin çürüklerin temizlenmesi için anestezi uygulamak hastamızın konforu için son derece gereklidir. Çünkü diş dolgusu işleminde mühim olan hastamıza ağrısız ve konforlu tedavinin uygulanabilmesidir.

Dolgu Yapıldıktan Sonra Yemek Yenebilir mi?

Kompozit diğer adı ile beyaz dolgular belirli dalga boyundaki ışık ile sertleştiğinden Antalya diş hekimi diş dolgusunu bitirdiğinde dolgunun sertleşmesi de tamamen bitmiş duruma gelmektedir. Fakat dolgu esnasında anestezi uygulanması yapıldı ise uyuşukluk sona erene kadar yemek yememekte yarar vardır. Çünkü yanak, dudak ya da dil fark etmeden ısırılabilir.

Diş Dolgusu Kimlere Yapılır?

* Dişte meydana gelen çürüklerde

* Kırık dişlerde

* Çatlak diş onarımında,

Antalya diş dolgusu genellikle bu sorunlar karşısında başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Diş Dolgusu Yapılırken Acı Hissedilir Mi?

Diş Dolgusu tedavisi basit ve işlem gerektiren olarak iki çeşittir. Antalya Diş Dolgusu tedavisinde genellikle lokal anestezi uygulanmaktadır. Kanal tedavisi uygulaması gereken dişlerde uyuşturma işlemi birkaç noktaya aynı anda uygulanmaktadır. İşlem sırasında diş dolgusu ağrısı hissedilmez.

Hangi Diş Dolgusu Sağlıklı?

Sağlık sektöründeki teknolojik ilerlemeler ve tıbbi birikim, ağız ve diş sağlığı alanında da hastalara pek çok yenilik sağlamaya devam etmektedir. Bireyler bu gelişmeler ile, hem ağız ve diş sağlıklarını maksimum seviye de koruyabilirken hem kendilerine göre estetik olan tedavi yöntemini tercih edebiliyorlar.

Diş hekimliği alanında fazlası ile uygulanan tedavi metotlarından olan dolgu uygulamaları da bu yeniliklerle beraber çeşitlenmiştir. Hastalar Antalya diş hekimi önerisi ile birlikte ister uzun ömürlü olanları, isterse estetik olarak daha iyi duran dolgu alternatiflerini kendileri seçebilirler. Hangi diş dolgusu sağlıklı diye soracak olursanız, bu soruya en doğru cevabı verecek olan Diş hekiminizdir. Neden derseniz, her dolgu alternatifi sizin için uygun olmayabilir.

Amalgam Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Günümüzdeki en yaygın dolgu türü olan amalgam diş dolgusu, uzun ömürlü olmakla beraber kolayca uygulanabilmektedir. Üstelik kırılmalara karşı dayanıklı olduğu için de diş hekimlerinin önerileri arasındadır.

 

Antalya diş dolgusu kliniğimizde hazırlanan amalgam dolgu, boşluk olan bölgeye özenle aktarılmaktadır. İşlemden sonra 2 saatlik bir katılaşma süresi olduğu için bu süre zarfında hastalar herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketmemelidir.

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Porselen dolgular aslında kompozit dolguların eksiklerini tamamlamak için geliştirilmiş ve uygulanmaya devam edilmiştir. Kompozit dolgu işleminde çok az da olsa büzülmeler yaşanabilir. Ancak porselen dolgularda özel olarak hazırlanan malzemeler kullanıldığı için farklı bir sorunla karşılaşma olasılığı bulunmamaktadır.

En İyi Dolgu Türü Hangisi?

Tüm dolgu tipleri aynı aday için uygun olmayabilir. Hastalar için doğru dolgu tipi, maddelere karşı alerji ve çürüğün büyüklüğü gibi faktörlere göre seçilmektedir. Ayrıca farklı malzeme tiplerine göre dolgu belirlenirken, dolgu türlerinin özellikleri de bilinmelidir.

Dolgu Yapılan Diş Çürür mü?

Diş dolgusu, diş çürüğü tamamen temizlendikten sonra yitirilen diş dokusunun yerine koymak için uygulanmaktadır. Fakat diş dolgusu çürük engelleyici değildir. Yeterli olmayan ağız hijyeni mevcutsa dolgu yapılmış diş yeniden çürüyebilir.

Antalya Diş dolgusu tedavisi için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak alanında uzman diş hekimleri ile siz kıymetli hastalarımıza en iyi hizmeti sunmaktayız.