Çürük sebebiyle zarar gören dişlere yeni bir görünüm kazandırmak için dolgu uygulanmaktadır. Bu kapsamda Antalya diş dolgusu olarak uzman diş hekimimiz ile işlemden önce tüm tetkikler yapılarak gerekli teşhis koyulur ve tedavi planlaması yapılır. Dolgu yapılırken ilk olarak çürümüş diş dokuları bölgeden uzaklaştırılır.

Daha sonra da sorunlu alan temizlenerek bu boşluk dolgu malzemesiyle doldurulur. Bakterilerin rahatlıkla ulaşabileceği boşluklar, dolgu ile kapatıldığı için çürüğün yeniden oluşması da engellenir. Genelde dolgu için tercih edilen malzemeler  kompozit dolgular, amalgam ve porselen dolgulardır. Ayrıca küçük dolgular için bu süre daha az olabilir.

En İyi Dolgu Türü Hangisi?

Tüm dolgu tipleri aynı aday için uygun olmayabilir. Hastalar için doğru dolgu tipi, maddelere karşı alerji ve çürüğün büyüklüğü gibi faktörlere göre seçilmektedir. Ayrıca farklı malzeme tiplerine göre dolgu belirlenirken, dolgu türlerinin özellikleri de bilinmelidir.

Amalgam Dolgular: Amalgam dolgular daha ekonomik olmakla beraber aşınmaya karşı dirençlidir. Ayrıca koyu bir renktedir ve kompozit ve porselene göre kısa sürede fark edilebilir. Ek olarak görünür bölgeler için uygun olmadığı da bilinmelidir.

Amalgam dolgular gümüş dolgular olarak da tanımlanır. Amalgam; gümüş,kalay ve bakır alaşımının civa ile karıştırılması ile elde edilir. Civa metalleri birbirine bağlayacak dayanıklı bir dolgu malzemesi yaratmış olur. Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi vardır. Amalgam uzun ömürlü ve un ucuz dolgu maddesidir.

Ancak adhesiv sistem dediğimiz kompozit dolguların gelişmesi, çok çiğneme kuvveti olan arka bölgede de, kompozit dolguların rahatlıkla güvenle kullanılması, estetik beklentisinin fazla olduğu ön bölgelerde kompozit dolguların başarısı bugün amalgam dolguların kullanışını sınırlandırmıştır.

Ayrıca mekanik tutunmanın yanında dişe kimyasal olarak bağlanan kompozit dolguların yapımı aşamasında dişten fazla madde kaybı gerekmemesinin, minimal dişte madde kaybının olması da diş hekimlerinin ve hastaların amalgam dolgulardan uzaklaştırmıştır. Antalya diş dolgusu kliniğimizde dişe en uygun tedavi yöntemi, dolgu seçeneğine karar verilmektedir.

Amalgam dolgular yıllar içinde dişte renklendirme yapabilirler, yüzeyi bozabilirler. Amalgam dolgular ve tükürük arasında bir akım meydana gelip ağızda metal tadı oluşturabilir. Bu dolgular civaya alerjisi olanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gerekli  görüldüğü durumda amalgam dolgunun sökülüp değiştirilmesi sırasında dikkatli olunmalıdır. Kuvvetli aspiratör ile çalışılmalıdır.Antalya diş dolgusu kliniğimizde uzman hekimlerimizle son derece özenli ve dikkatli bir şekilde amalgam sökümü işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Porselen Dolgular: hastadan alınan hassas ölçü ile dişe özel üretilen porselen dolgulardır. Lekelenmelere karşı dirençli olmakla beraber Antalya diş dolgusu hizmeti almak isteyenler için diş rengine göre özel üretim yapılır. Dişe özel hazırlık, ölçü ve üretim olduğu için maliyeti yüksektir.

Kompozit Dolgular: Halk arasında beyaz dolgu olarak bilinen diş rengindeki dolgulardır. Kompozit materyali diş sert dokusunu taklit edebilen polime yapılardır. Bu materyaller dişlere yapılan ön hazırlıklar ile kolayca dişe tutunurlar.

Hamur kıvamındayken dişe yerleştirilir led yada halojen ışık kaynağı ile sert kıvama getirilir.Dişe kimyasal olarak bağlanır.İyi yapılmış bir kompozit dolguyu ayırt etmek zordur.

Altın Dolgular: Antalya diş dolgusu laboratuvarında özel sipariş üzerine yapılan altın dolgular 20 yıldan fazla süreyle kullanılabilmektedir. Birden fazla seansta uygulanan altın dolgular günümüzdeki en pahalı uygulama olarak bilinir.

Amalgam Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

diş dolgusu türü

Günümüzdeki en yaygın dolgu türü olan amalgam diş dolgusu, uzun ömürlü olmakla beraber kolayca uygulanabilmektedir. Üstelik kırılmalara karşı dayanıklı olduğu için de diş hekimlerinin önerileri arasındadır.

Antalya diş dolgusu kliniğimizde hazırlanan amalgam dolgu, boşluk olan bölgeye özenle aktarılmaktadır. İşlemden sonra 2 saatlik bir katılaşma süresi olduğu için bu süre zarfında hastalar herhangi bir yiyecek ya da içecek tüketmemelidir.

Kompozit Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dişlerdeki kalıcı renk bozukluklarının giderilmesi, çürüme ve kırılma nedeniyle estetik kaygıların duyulması sonucunda kompozit dolguya başvurulmaktadır. Ayrıca dişlerde şekil değişikliğini sağlayabilen bu uygulamada kişiye özel gülüş tasarımı da yapılmaktadır. Çürüklerin temizlenmesinden sonra ışınla dolgu yapılmaktadır.

Ayrıca bağlanan yüzeyi artırmak için bizotaj uygulamasına başvurulur. Kompozit dolgu ve dişin birbirine sabitlenmesi için de bonding işlemi uygulanır. Işın sayesinden sertleşme sağlandıktan sonra diş üzeri cilalanır ve işlem tamamlanır. Antalya diş dolgusu kliniğimizde son derece başarılı bir şekilde uygulanan bu dolgu işleminin yanı sıra porselen dolgu için de hizmet almak isteyen çok sayıda hasta bulunmaktadır.

Porselen Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Porselen dolgular aslında kompozit dolguların eksiklerini tamamlamak için geliştirilmiş ve uygulanmaya devam edilmiştir. Kompozit dolgu işleminde çok az da olsa büzülmeler yaşanabilir. Ancak porselen dolgularda özel olarak hazırlanan malzemeler kullanıldığı için farklı bir sorunla karşılaşma olasılığı bulunmamaktadır.