Diş Tedavisi

İmplant Düştü Ne Yapmalıyım?

İmplant Düştü Ne Yapmalıyım

İmplant dişim düştü ne yapmam gerekiyor diye düşünüyorsanız Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz ile hemen iletişim kurabilirsiniz.

İmplant dişin düşmesi halinde gerçekleştirilmesi gereken ilk şey, sakin kalmak ve hemen bir diş doktoruna başvurmaktır. Diş doktoru, implantın neden düştüğünü tespit etmek ve ideal bir tedavi planı meydana getirmek için gereken incelemeleri gerçekleştirecektir. Acil hallerde, diş doktorunuzun kliniğine gitmeden evvel implant bölgesini temizlemek mühimdir. Fakat, implantın yeniden yerine takılması ya da yeni bir implantın konumlandırılması gibi karışık uygulamalar yalnızca bir diş doktoru tarafından gerçekleştirilmelidir.

İmplant dişler, yitirilen dişlerin yerini doldurmak ve natürel dişlere benzeyen bir işlev ve estetik oluşturmak için tercih edilen mühim bir tedavi alternatifidir. Fakat, bazen farklı sebepler ile implant dişler düşebilir ve bu durum hastada endişe ve rahatsızlık hissi meydana getirebilir. Bu ve benzeri durumlarda acil bir müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Bu halde ne yapılması gerektiği hususunda bilgi edinmek, hızlı ve etkili bir çözüm bulmak için mühimdir.

İmplant dişin düşmesine sebep olan birkaç etken olabilir. İmplantın konumlandırılmasının ardından iyileşme aşamasında meydana gelebilecek semptomlar, implant dişin gevşemesine ya da düşmesine neden olabilir. Ayriyeten, çene kemiğinin yeteri kadar kuvvetli olmaması, implant ve destek dokuların birbiri ile uyumsuz olması, travma ya da diş eti enfeksiyonları gibi etkenler de implant dişin düşmesine katkı sağlayabilir. Bu halde yapılması gerekli olanlar, hastanın sağlık durumu ve implantın düştüğü halin ciddiyeti ile bağlantılı olarak farklılık gösterebilir.

Düşen İmplant Yeniden Takılır Mı?

Düşen bir implant yeniden takılabilir, fakat bu süreç implantın düştüğü sebeplere ve durumun ciddiyeti ile bağlantılıdır. İmplantın neden düştüğü ile bağlantılı olarak, yeniden takılması doğru olmayabilir ya da farklı tedavi seçenekleri gerekli olabilir. İmplantın neden düştüğünü tespit etmek için bir diş doktoruna başvurmak mühimdir. Diş doktoru, implantın düşme sebebini değerlendirecek ve ideal tedavi alternatiflerini tavsiye etmek için gereken incelemeleri gerçekleştirecektir. Bu incelemelerin sonrasında mevcut duruma bağlı olarak doktor tarafından gereken tedavi planı çizilecek ve sonrasında ise uygun olan tedavi uygulaması yapılacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir