Tel tedavisi nedir; çapraşık dişlerin ve çene kemiği sorunlarının tedavisine halk arasında verilen isimdir. Diş Hekimliğinde ortodontik tedavi olarak isimlendirilir. Tel tedavisinde farklı alet ve yöntemler kullanılır. Antalya tel tedavisi alanında hastalarımızda başarıyı yakalayarak uzman hekim kadromuz ile hizmet vermekteyiz.

Diş Teli Çeşitleri

Ortodontik problemler  sadece sağlık açısından değil kişiye verdiği rahatsızlıklardan dolayı da büyük sorun teşkil etmektedir. Bozuk bir diş yapısına sahip bireyler için uygulanan müdahale genelde diş teli tedavisidir. Özellikle son dönemlerde popüler hale gelmiştir. Peki, diş teli tedavisi kimlere uygulanır;

 • Ayrık dişlere sahip kişilere
 • Kırık olan dişe veya dişlerde
 • Diş çıkması engellenmiş durumda olan kişilere
 • Çene yapısı bozuk olan kişilerde
 • Çene darlığı ve damak darlığı yaşayan kişilerde

Daha bir çok farklı sebepten dolayı sorun yaşayan kişilerde diş teli uygulaması yapılır ve önerilir. Var olan diş teli çeşitleri; metal diş teli, porselen diş teli, lingual diş teli, şeffaf plak olmak üzere 4 çeşit diş teli mevcuttur.

antalya tel tedavisi hizmetleri
çocuk tel tedavisi

Çocukluk Döneminde Tel Tedavisi

Çocukluk döneminde tel tedavisi konusu oldukça hassastır. Anne ve babaların çocuklarının ortodontik tedavisini ertelemeden en erken yaşlarda yaptırması tedavinin daha kolay olmasına ve tedavi sürecinin daha hızlı bitmesine yardımcı olacaktır. Bu avantajının yanı sıra erken yaşlarda yapılan tel tedavisi maliyet açısından daha ekonomik olacaktır. Peki, hangi durumlarda diş teli tedavisi gereklidir?

Alt veya üst çene normalden fazla önde veya geride ise, dişlerde çapraz kapanışlar var ise, ağızdan nefes alma ve parmak emme alışkanlıkları olan çocuklar mutlaka diş hekimi muayenesine götürülmelidir.

Öne doğru fırlak dişleri olan çocuklar yani halk arasında dişleklik olarak isimlendirilen durum mevcut ise 9 yaşından önce bir ortodonti tarafından muayene edilmelidir.  Genel olarak alt çenenin önde konumlandığı durumlarda daha erken yaşlarda tedavi önerilir. Antalya tel tedavisi alanında uzman hekimlerimiz çocuğunuz için en doğru tedavi planlamasını belirleyecektir. Diş teli tedavisi çocuğun durumuna göre farklı şekillerde uygulanabilir.

Damaklık tedavisi ile bilinen yani tak çıkar apareyler 7-12 yaş arasında süt dişlerinin ve kalıcı dişlerin olduğu dönemlerde uygulanır. Sabit ortodontik tedavi ise tüm süt dişleri düştükten ve kalıcı dişler yerleştikten sonra yani 12 yaş sonrası yapılan tedavilerdir. Tel tedavisi çocuğun yaşına, ortodontik problemlerine göre sadece damaklık bu tedavi bitince sabit diş teli tedavisi uygulanabilir. Bir çocuğun tel tedavisi başka bir çocuğun tedavisi ile asla kıyaslanmamalıdır. Bu tedavide kullanılacak olan apareyler, tedavi metodu ve süreci çocuğa özgü olacaktır.

yetişkin tel tedavisi

Gençlerde ve Erişkinlerde Tel Tedavisi

Tel tedavisi her yaştaki hastada mümkündür. Antalya tel tedavisi alanında her yaştan farklı hastalarda başarılı tedaviler uygulamaktayız. Çocukluk dönemlerinde tedavi şansı bulamamış kişiler gençlik dönemlerinde veya erişkinlikte bu tedaviyi yaptırabilirler. Özellikle ileri yaşlarda estetik kaygıların bir hayli arttığı düşünüldüğünde hastalar tedavi olmak isteyebilmektedir. Tel tedavisi için geç kaldığınızı düşünmek oldukça yanlıştır. Sağlıklı diş ve kemik yapısı bulunan bireylerde her yaşta tel tedavisi uygulanabilir.

Gençlik veya erişkinlik döneminde kişilerde oluşan kaygı braketler ve diş telleri ile nasıl bir görünüşe sahip olacaklarıdır. Diş hekimliği bu kaygıları azaltmak için;

 • Şeffaf – Seramik braketler (şeffaf diş telleri)
 • İnvisaling yani şeffaf plaklarla tedavi
 • Lingual braketler içten takılan teller

Gibi farklı tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Son yıllarda erişkin ortodonti hastası sayısı oldukça fazla olduğundan sosyal yaşamda braket yani diş telleri takan yetişkinler yadırganmamaktadır. Yukarıda yer alan diş teli türlerini kısaca açıklamak ortodonti tedavisi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tel Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tel Tedavisi Kaç Yaşında Uygulanır?

Tel tedavisi çapraşıklık, dişlerde düzensiz dizilim ve benzeri sorunları olan çocuk, genç ve yetişkin her yaş grubundan kişilerde uygulanabilir tedavi yöntemidir. Antalya tel tedavisinde üst yaş sınırı yoktur. İdeal tedavi yaşı diş ve çene kemiklerinin konumuna göre hekim tarafından değerlendirilir.

Şeffaf plaklarla tedavi nedir?

İnvisaling yani şeffaf plaklardan oluşan tel tedavisi halk arasında şeffaf diş teli olarak isimlendirilmektedir. Hastanın özel bir cihazla (itero element 2 tarayıcı) ölçü almaya gerek kalmadan ağız içi taraması alınarak problemler düzeltilir. Dişlerde var olan çapraşıklık miktarına göre plak sayısı değişmektedir.

Görünmeyen diş teli nedir?

Antalya tel tedavisi alanında yetişkin hastalarımızdan sıklıkla duyduğumuz görünmeyen diş teli tedavisi çok fazla merak edilmektedir. Dişlerin düzeltilmesi için Lingual braketler ile yani içten takılan diş tellerine görünmeyen diş teli tedavisi demek doğru olacaktır.

Tel Tedavisinde Kullanılan Braket Çeşitleri Nelerdir?

Braket diş hekimliğinin branşlarından olan ortodontide tedavinin en önemli araçlarından biridir. Kelime kökeni olarak İngilizcede “bağ” anlamına gelen brace kelimesinden türemiştir. Tedavide diş üzerine yapıştırılan ve üzerinden tellerin geçebileceği oluklara sahip aparatlara Braket denilmektedir. Sayın Ortodonti olarak tedavilerimizde kullandığımız braket çeşitleri şunlardır;

Metal Yapılı Braketler

Tel tedavisinde diş teli veya braket denildiğinde ilk akla gelen metal braketlerdir. Dişlerin üzerine yapıştırılmış ve yüksek kalite paslanmaz çelikten üretilen braketlerdir. Son yıllarda kullanılan metal braketler eskiye nazaran daha küçük ve konforludur. Diş telinin ortasından ark adı verilen ince bir tel geçerek braketlere, lastik, tel bağlara tutturulurlar. Metal braketler ark telleri ile daha az oranda sürtündüğü için daha hızlı sürede bir tedavi gerçekleşir.

Damon Braketler

Damon braketlerin kapakları mevcuttur. Ark teli braketin oluğunun içinde serbest şekilde kayar. Ark teli braketlere kapaklar yardımı ile bağlanır elastik ya da metal bağ kullanılmaz. Sürtünmesi az olduğundan tedavisi daha hızlı olur.

Seramik Braketler

Seramik braketler opak bir beyazlıkta olduğu için daha az görünürler. Estetik bir  yapıya sahiptir diyebiliriz. Fakat bu braketler daha büyük olduğu için daha fazla yemek birikimi olur. Kırılganlığı son derece hassastır. Çok özenli ve dikkatli kullanılması gerektiğinden erişkin hastalarda kullanılması önerilir. Sürtünmesi fazla olduğundan tedavi süresi uzun olabilir.

İnvisalign Tedavisi

Şeffaf ve hareketli plaklar ile yapılan telsiz tedavi olarak da bilinmektedir. Kişiye özel olarak şeffaf plaklar üretilir ve çapraşık sayısına göre plak sayısı değişir.

Lingual Braketler

Dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan ve dışarıdan görünmeyen braketlerdir. Kişiye özel olarak üretilir. Bu nedenle maliyeti daha yüksektir. Genellikle erişkin hastalar sıklıkla tercih eder.

Diş Teli Nedir?

Diş teli, dizilimi düzgün olmayan ve çapraşık dişlerin düzeltilmesi için yapılan en iyi tedavi yöntemidir. Diş teli fiyatları, kullanılan materyallere ve tedavi uygulanan hastalara göre farklılık göstermektedir. Dişlere uygulanan diş teli tedavisi uzun süreli kullanımda dişlerin kusursuz bir biçimde düzelmesini sağlamaktadır. Antalya Diş teli tedavisi diş çıkmaması, dişlerin ayrık olması veya kırık olması gibi sorunlarda da sıklıkla tercih edilmektedir.

Antalya Ortodonti alanında profesyonel Diş hekimlerimizin, başarılı tel tedavisi yöntemlerinden yararlanmak için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimize bekliyoruz. Antalya diş teli fiyatları bireyden bireye farklılık göstermektedir. En uygun diş teli fiyatları Antalya için kliniğimizden randevu alabilirsiniz. Antalya ilinde Diş teli tedavisi uygulayan uzman doktorlarımızdan isterseniz randevu alabilir, isterseniz de bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Diş Tellerinin Günlük Yaşamda Nasıl Kullanılır?

Diş telleri dişlerinizin hareket etmesini ve böylelikle dişlerin daha düzgün sırlanmasını sağlar. Tedavinin ilk dönemlerinde dişlerde hareket olacağından yiyecekleri ısırdığınızda bir miktar ağrınız olacaktır. Bu dönem hekiminizin reçete ettiği basit ağrı kesici ilaçlar ile giderilebilir. Bu ağrılar tedavi süresince olmaz. Telleriniz değiştikten sonra birkaç gün ağrı olayı devam edebilir. Dişlerinize bir yapıştırıcı ile yapıştırılan braketlerin dişlerinizden ayrılmaması için sert yiyecek tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Ortodontistiniz size bu konuda yapmanız ve yapmamanız gerekenleri söyleyecektir. En önemli konulardan biri ise tel tedavisinde bakım ve temizliktir. Ortodonti yani tel tedavisi gören hastalar diş etlerinize zarar vermemek için mutlaka yumuşak uçlu, küçük başlı ve düz bir diş fırçası kullanmalıdır. Şarjlı diş fırçalarında orta hız kullanılmalıdır. Dişlerinizi fırçalarken fırçanın sert kısımlarının braketlere çarpmamasına özen göstermelisiniz. Günden en az 2 veya 3 defa dişlerinizi fırçalamanız önerilir. En doğru temizlik ve bakım yöntemini diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Tel tedavisinin süresi bitimi dişlerinizin doğru sıralanarak ideal bir kapanış şekline eriştikten sonra telleriniz çıkarılır. Bu dönemden sonra pekiştirme süresi başlar. Ortodontistiniz hareketli veya sabit retainer uygular. Sizin ihtiyaçlarınıza göre değerlendirme yaparak seçilmiş olan retainer pekiştirme süresince kullanılır. Her hastanın tedavisi farklıdır bu nedenle pekiştirme süreside farklı olabilir.

Antalya Tel Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Antalya tel tedavisi fiyatları tek çene veya her iki çeneye uygulanacak tedavide fiyatlar değişmektedir. Diş teli tedavisinde fiyat bilgisi ve ödeme planı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için lütfen randevu alınız. Muayene olduktan sonra ortodontistimiz sizlere en uygun fiyat aralığını ve ödeme planını sunacaktır.

Diş Teli Ücretlerini Etkileyen Nedenler Nelerdir?

Diş teli fiyatları her yıl Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından alınan kararlar doğrultusunda devlet hastaneleri ve özel hastaneler için düzenlenmektedir. Rekabet durumundan dolayı bu fiyatlar internet üzerinden paylaşılmasına izi verilmemektedir.

 • Tedavinin toplam süresi
 • Dişlerde var olan çapraşıklık miktarı
 • Kullanılacak malzemenin çeşidi ve kalitesi
 • Hastanın yaşı

Diş teli fiyatları konusunda detaylı ve net bilgi için kliniğimizi ziyaret etmelisiniz. Hekim muayenesinden sonra sizlere net bir tedavi rakamı verilebilir.Dişlerde oluşan ortondontik sorunlar gözlemlenerek ve küçük yaşta tedavi ettirilerek daha hızlı sonuçlar alınmaktadır. Sadece çiğneme fonksiyonu açısından düşünülen dişler günlük yaşamımızda iletişim kurarken en dikkat çeken uzuvlarımız dan biridir.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Metal Diş Teli

Metal diş teli ortodontik tedavide en sık kullanılan diş teli çeşididir. Dayanıklı yapıları nedeni ile sıklıkla tercih edilen metal diş telleri 2 sene gibi bir sürede istenilen sonucu verir. Var olan farklı sorunlar tedavi süresini ve fiyatlarını da arttırmaktadır. Ortodonti tedavisinde çoğunlukla tercih edilen metal diş teli uzun yıllardan itibaren kullanılmaktadır.

Lingual Diş Teli

Lingual diş telleri genellikle yetişkin hastaların tercih ettiği bir diş teli çeşididir. Şeffaf diş teli kullanmaktan dahi rahatsız olan bireyler için özel olarak üretilen lingual diş teli dişlerin iç kısımlarına yerleştirilen bir tel çeşididir. Diğer diş tellerine göre alışma süresi daha uzun olmaktadır. 2 yıldan başlayan tedavi süresine sahiptir.

Porselen Diş Teli

Porselen diş teli estetik açıdan dişlerine önem veren kişilerin tercih ettiği bir diş teli çeşididir. Şeffaf diş teli olarak isimlendirilen bu tel çeşidi metal diş telleri kadar dayanıklı değildir. Porselen diş teli tedavisi 2 yıldan fazla uzun sürebilmektedir.

Plak Tedavisi

Plak tedavisi, diğer diş telleri ile tedavi olmak istemeyen ve tel tedavisini tamamen reddeden en düşük seviye bozukluk yaşayan hastalar için geliştirilen bir uygulamadır. Plak tedavisi düzenli uygulandığında en iyi sonuçları sunmaktadır. Düzenli ve dikkatli olarak temizliği ve bakımı yapıldığında şeffaf görüntüsünden hiç bir şey kaybetmemektedir. Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçmelisiniz.

Diş Teli Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Diş teli tedavisi uygulamasının en büyük avantajı, sağlıklı, düzgün sıralı dişlere ve estetik dişlere sahip olmaktır. Düzgün sıralı dişler, bireylere özgüven kazandırır ve rahatlıkla gülebilirsiniz. Diş teli tedavisi estetik görünümü düzelttiği gibi ortodontik problemleri de çözer. Düzgün olmayan dişler ile çiğneme zorluğu yaşanmaktadır. Antalya Diş teli tedavisi ile düzelen dişler sayesinde çiğneme problemi yaşamazsınız.

Düzgün yapıya sahip olmayan dişler konuşmayı zorlaştırabilir. Diş teli tedavisi ile düzelen dişler de bu problem ortadan kalkar ve kolay konuşma olanağı sunar. Dişlerin çok sıkışık olduğu durumlarda ağızda meydana gelen bakteriler tamamen temizlenmediği için diş taşı gibi sorunlar daha fazla görülmektedir. Diş taşı ilerleyen dönemlerde çürüklere dönüştüğünden diş kaybı da yaşanmaktadır. Düzgün dişlerde diş temizliği daha basit olduğu için çürük, diş kaybı gibi problemler daha az görülmektedir. Antalya Diş teli tedavisi tamamlandığında dudak, ağız ve yüz şeklinizde iyi değişimler oluşmaktadır. Böylelikle özgüveniniz artar, kendinize güveniniz gelir ve keyiflice gülebilirsiniz.