pedodonti çocuk diş

Pedodonti Çocuk Diş

Pedodonti, diğer ismi ile Çocuk Diş Hekimliği 0 ile 15 yaş arası çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra çocuk diş hekimi süt ve daimi dişlerde meydana gelen hastalıkları tedavi etmeyi amaç edinen ana bilim dalıdır.

İhtiyaç duyulan bütün tedaviler, pedodontistlerimiz tarafından sağlıklı ve engelli çocuklara uygulama yapılmaktadır. Genel olarak 4 yaşından küçük çocukların diş tedavi uygulamalarında, tedavisi uzun sürecek çocuklarda ve gelişim problemi olan engelli çocuklarda, sıklıkla genel anestezi ile tedavi uygulanmaktadır. Bütün çocukların ağız ve diş sağlığının en iyi seviyede olması, 6 ay aralıklar ile yapılan diş hekimi kontrolü ile mümkündür. Düzenli kontroller esnasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her çeşit problem tespit edilmektedir. Çocuk Diş Hekimliği dalında önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir. Çocuklarda erken teşhis, bireylerin fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Çocuklarda ilk muayene çocuk ve de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlamaktadır. Tanışma sonrası çocuk hastanın medikal ve dental durumuna bakılır ve sonrasında klinik ve radyografik muayene yapılır. Uygulanan tüm aşamalardan sonra tanı ve tedavi planlaması ile alakalı hasta ve ilgili aile fertlerine bilgi verilir. Çocuk dişlerinde meydana gelen hastalıkların giderilmesi kadar, gelecekte oluşabilecek problemlerin önceden tespit edilerek engellenmesi de çok önemlidir.

Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak çocuk diş hekimi ile çocuklarınıza en iyi tedaviyi uyguluyoruz.

implant diş bakımı

İmplant Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru ve düzgün yapılmış ağız bakımı implantların ağızda kalma ömrünü etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. implant diş tedavisi sonrası ağız bakımına özen gösterilmelidir. İmplantların uzun zaman ağızda işlev yapabilmesi için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat edilmesini tavsiye diyoruz.

Rutin Diş Fırçalama

İmplant tedavisi olan hastalar bir günde minimum iki kez diş fırçalamalıdır. Diş fırçalama ile mikro organizmaların çoğalmasını engellemek gerekmektedir. Böylelikle diş çürüğünden ve farklı ağız ve diş hastalıklarından korunabilirsiniz. Ağız içinde 1000’den fazla türde bakteri ve virüs bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar elektrikli diş fırçaların daha iyi temizleme yaptığını ve de daha az vakit aldığını gösterilmiştir.

Günlük Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımı, gündelik ağız ve diş bakım alışkanlığımızın bir parçası olmalıdır. Diş ipi kullanımı ile dişlerin arasında yer alan bakteri plakları uzaklaştırılır. Aynı biçimde implant ile diş arasında yer alan gıda birikintileri ve bakteri plağı da uzaklaştırılır. Diş ipi kullanımı sonucunda Bakımlı ve temiz olan ağız, diş eti hastalığının oluşumuna izin vermez.

Düzenli Diş hekimi Kontrolü

Uygulama yapılan diş implantlarının rutin olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Rutin diş hekimi kontrolleri, diş hekimimizin uygulanmış implantların ne durumda olduğunu takip etmesine destek olmaktadır. Herhangi bir problem mevcutsa, bu problemin nasıl geliştiğini ve daha ciddi problemlerden nasıl korunacağınız konusunda size yardımcı olur.  Düzenli Diş hekimi Kontrolü ayrıca herhangi bir problemin farkına varmaya ve onunla başa çıkmaya destek olur.

Rutin Diş Temizletmek

Dişler ve diş eti sağlığı için rutin diş temizliği kesinlikle uygulanmalıdır. İmplant yerleştirildikten sonra 2 sene boyunca dişlerinizin senede 2 kez diş hekimi tarafından temizlenmesi gerekmektedir. Yumuşak dokuların sağlıklı olması için diş taşı temizliği son derece önemlidir. Diş temizletme esnasında diş hekiminin tespitleri ve izlenimleri size hangi sıklıkla diş temizliği yaptıracağımız konusunda yardımcı olacaktır. Her birey için diş temizliği periyodu değişiklik gösterebilir. Uygulanan düzenli diş temizliği dişlerin ve diş etlerinin en iyi şekilde temizlenmesini sağlar ve diş eti hastalığının oluşmasını önler.