Periodental hastalıklar yani dişeti hastalığı günümüzde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Dişetinde gerçekleşen iltihabi hastalık periodental hastalıklara yol açmaktadır. Çoğu zaman önemsiz gibi görünen diş hastalıkları diş kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca diş kayıplarında yaklaışık %70 gibi oranda erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Diş eti iltihabı diş eti hastalığının habercisidir. Diş eti kanaması ya da diş etinizde kırmızı bir görüntü var ise, bu diş eti iltihabının habercisi olarak görülmektedir. Bu durum ilk başlarda rahatsız etmese de ilerleyen zamanlarda sorun olacağını belirtmekte fayda var.

Erken bir şekilde Antalya dişeti tedavisi ile dişeti iltihabı tedavi edilmeli böylece ileri safhalara gelmeden hastalıktan korunmalıdır. Dişeti iltihabından sonra periodontitise doğru ilerleyen hastalıklar diş etlerinde ve dişlerin desteği görevinde olan alveol kemiklerinde hasarlara neden olabilir.

Diş ipi kullanımı ya da diş fırçalama esnasında meydana gelen kanamalar da bu hastalığın belirtisi arasında yer almaktadır. Sıkı, şiş olmayan, açık pembe renkli olan ve görünümünü yavaş yavaş kaybeden diş eti, tedavi edilmediği zaman daha büyük sorunlara neden olacaktır.

Dişeti Hastalığının Belirtileri

Dişeti hastalığının bünyesinde bulundurduğu birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler sayesinde de dişeti iltihabı esnasında bu hastalıklar çözüme kavuşturulur. Normal bir diş etinin yapısından bahsedecek olursak; açık pembe bir renge sahip olmaktadır.

Dişleri düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı esnasında kanama gerçekleşmez ve dişler diş etlerine sıkı bir şekilde tutunur. Bu görünüm dışında kanama meydana geliyorsa diş etleri ise kan kırmızısı rengine sahipse Antalya diş eti tedavisi ile çözüme kavuşturulur. Belirtilerin yanı sıra bazı önemli bulgular da yer almaktadır.

 • Dişetinde sıkı bir görünüme sahip olmayan dişler
 • Ağızda gerçekleşen kötü koku
 • Diş ve dişetlerinde görülen iltihabi akıntılar
 • Dişetlerindeki kanamalar
 • Kırmızı, hassas yapıya sahip şiş diş etleri
 • Diş fırçalaması, diş ipi kullanımında kanama yapan dişeti

Bu gibi bulgular dişeti hastalığının belirtilerinde yer alabilmektedir. Çoğu zaman hastalarda bulgu olmadığı halde diş eti iltihabı ya da diş eti hastalıkları meydana gelebilir. Bu nedenle, diş eti tedavisi hastalıkların kontrolleri ile tedavisi için önemlidir.

Dişeti Hastalıkları Neden Oluşur?

Diş etinde meydana gelen iltihap ya da periodental hastalıkların oluşmasından neden olabilir. bu sorunların başında ise, diş fırçalama yönteminin doğru bir şekilde yapılmamasından meydana gelir. Diş fırçalama işleminin yapılmaması durumunda ortaya çıkan bakteri plağı ağız hijyenini fazlası ile etkilemektedir.

Plakta bulunan bakteriler dişeti hastalıklarına başlı başına yetecektir. Bakteri plağının yanında da sıklıkla kullanılan ve hastalıkların bir diğer büyük etmenlerinden sigara, dişlerde sararmaya yol açmaktadır.

Yetersiz ve kötü beslenmeden dolayı vücut çoğu zaman enfeksiyonlara neden olabilir. Diş eti daha birçok enfeksiyona karşı zayıf düşen vücut, hastalıklarına da neden olabilir. Tüm bunların yanı sıra ilaç kullanımında bazı ilaçlar da diş eti sorunlarına neden olabilir.

Bu gibi ilaçları kullananlar diş hekimlerine danışarak kullanmaları da önemli noktalardandır. Antalya dişeti tedavisi sayesinde de bu hastalıklara erken teşhis ile hasar vermeden kurtulabilir, ileri derecelerdeki hastalar içinde tedavisi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Dişeti Hastalığı Önlenebilir mi?

Dişeti hastalığının birtakım aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalara göre de hastalığın önlenip önlenememesi ya da tedavi gerektirip gerektirmediği kanısına varılabilir. Gingivitis yani dişeti iltihabı hastalığın ilk aşamalarındandır.

Bu gibi erken aşamalarda genellikle plak birikiminden kaynaklı iltihaplar oluşur. Bu aşamada diş etlerinizde kanama oluşabilir ancak hastalığın önüne geçildiğinden hasarı en aza indirmek için diş hekimleri tarafından diş ve ağız bakımı kontrolü yapılarak güzel sonuçlara imza atılır.

İkinci aşamalardan periodontitis kemik yapılarında farklılıklara yol açabilir. Dişleri destekleyen kemik ve lifler bu aşamada hasar görmeye başlayacağından diş hekimi ile birlikte tedavi aşamalarına başlamak gereklidir.

Bir diğer aşama ise ilerlemiş periodontitistir. Bu aşamalarda dişler sallanmaya başlayacaktır. Diş yapısında bozulmalar meydana geleceğinden diş etinin dişi tuttuğu sert görünüm kaybolur ve daha hassas diş etleri ortaya çıkar.

Tedavi sonucunda dişlerin kurtulma imkanı olsa da çoğu zamanlarda diş çekimi uygulaması gerekebilir. Antalya diş eti tedavisi sonucu ise bu hastalıkların önüne geçilir ve hasarlardan kurtulmak mümkün olur.

Dişeti Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dişeti hastalıkları aşamalarına göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İleri safhalarda hastalık aşamaları daha yoğun bir şekilde gerçekleşir. Bunun yanı sıra erken dönemlerde fark edilen diş eti hasatlıkları da diş taşı temizliği ile diş üzerinde yer alan diş plaklarının dişlerden uzaklaşmasını sağlayarak tedavi sonuç bulmaktadır.

Diş eti iltihabının bakterilerden uzaklaştırılması yeterli olduğundan erken teşhis önemlidir. Erken teşhis yapılmayan diş eti sorunları cerrahi yöntemler gerektirdiğinden dişlerin çekilip çekilmemesi konusuna karar verilir.

İleri safhalardaki hastalarda yapılan bu cerrahi yöntemde kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturulmaya, dişlerin dişetlerinde sağlamlaştırılması için düzgün bir kök yüzeyi oluşturmak ve diş iltihabında gerçekleştirilen diş plaklarından uzaklaştırılmak, diş taşını temizlemek gibi işlemler yapılmaktadır. Antalya dişeti tedavisi ile tedavilerden güzel sonuçlar alınmaktadır.

Dişeti hastalığının tedavi sonrası da hastalar için özen gösterilmesi gereken zamanlardan biridir. Düzenli bir şekilde diş hekimi kontrollerinin yapılması diş temizliği, plak kontrolü için de oldukça önemlidir.

Dişeti Hastalığı Kalıtsal mıdır?

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı diş eti hastalıklarının kalıtsal olduğu, bazı kişilerde ise doğuştan olduğu kanısına varılmıştır. Ancak yine de çoğu hasta düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde diş eti ve ağız bakımı ile hasatlıkların önüne geçilebilir.

Antalya dişeti tedavisi kapsamında tedavisi yapılan hastalıklar kolay ve hızlı bir şekilde sonuç alınmaktadır. Hastalığın ilerlemesini engellemek için diş hekimi kontrolleri ile erken teşhis sayesinde dişler hasar görmeden koruma altına alınabilir.

Diş fırçalama yöntemleri dahi bu durumlarda önemli olduğundan diş eti hastalıkları kalıtsallıkları bakımından ağız bakımına özen göstermek gereklidir. Ağız bakımının yanında herhangi bir kalıtsallık söz konusuysa da diş hekimiyle gerçekleştireceğiniz kontroller sonucunda hasardan uzak bir şekilde dişler hastalıktan korunabilir.

Tedaviden Elde Edilen Sonuç

Antalya dişeti tedavisi ile alacağınız tedavi ile dişlerinizde yer eden sert kalıntılar ve plaklar temizlenmektedir. Böylelikle plaklardan ve kalıntılardan oluşan bakteriler, dişlerden uzaklaştırılır. Bu nedenle doğru diş fırçası kullanımı ile diş ipi önemlidir.

Hastaların dişlerindeki ilerlemelere göre diş hekimleri tarafından tedavinin gerekliliği, cerrahi yöntemlerin kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmektedir. uygulamalar sonucunda ise 3-6-12 ay gibi sürede kontrollerin sağlanması istenmektedir.

Antalya Diş Eti Tedavisi Fiyatları

Diş ve diş etleri problemleri doğuştan gelen bir rahatsızlıktan kaynaklı ya da zamanla oluşan problemlerdir. Diş eti problemleri tedavi gerektiren sorunlardır. Tedavi edilmediği taktirde daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Sağlıklı bir yapıya sahip olan diş etlerinde fırçalama ya da diş ipi kullanımı sırasında kanamalar meydana gelmez.Şişlik renk farklılığı gibi bir görünüm söz konusu değildir. Sağlıklı diş eti rengi açık pembe renkli bir görünüme sahiptir. Diş etleri sağlıklı diş eti görünüme sahip değilse, günlük hayatta ya da diş bakımı sırasında bazı problemler ortaya çıkıyorsa diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Diş etleri ile diş etini destekleyen dokuları etkisi altına alan ve yetişkinlerdeki diş kayıplarının çoğunun da temelini oluşturan iltihaplı hastalıklar periodontal hastalık olarak ifade edilmektedir. Bu hastalıkların erken teşhis edilmesi durumunda tedavinin başarısı arttığından bu sorunlardan muzdarip olanlar Antalya diş eti tedavisi fiyatları  için ne kadar sorusu gündeme gelmektedir. Periodontal hastalıkların öncelikle önlenmesi ve tedavinin de doğru ve zamanında planlanması doğal dişleri korumak ve çiğneme işlevinin başarısını sürdürmek bakımından önemlidir.

Periodontal Hastalık Türleri ve Antalya Diş Eti Tedavisi Fiyatları 

Antalya diş eti tedavisi fiyatları periodontal hastalığın türü ile doğrudan ilgilidir. Periodontal hastalıklar ilk olarak diş eti iltihabı olarak da ifade edilen gingivitis ile başlamaktadır. Hastalığın erken dönemi olan bu aşama diş eti kanamasının görüldüğü, hacim olarak büyüyen ve kızaran diş etlerinin bulunduğu bir dönemdir. Erken dönemde kişiyi fazla rahatsız etmeyen bu hastalık, tedavi edilmediğinde ilerlemekte ve alveol kemiğine ulaştığında oluşabilecek hasarların geri dönüşü yoktur. Periodontal hastalıkların ilerlemiş safhaları periodontitis olarak ifade edilmektedir. Bu aşamada dişi destekleyen dokuların yanı sıra alveol kemiği hasar görmektedir. Dişler ve diş etleri arasında periodontal cep oluşması halinde enfeksiyon yerleşerek hastalığın ilerlemesini kolaylaştırmaktadır.

Periodontal rahatsızlıklar erken teşhis ile daha rahat tedavi edilebilmektedir. Erken tedavi uygulanmadığı zaman ileri yaşlarda başka problemlere yol açabilmektedir. Bu durumun yanı sıra diş kayıpları meydana gelebilmektedir. Dişlerde iltihaplanmalar, diş eti sızlamları, diş eti renk farklılıkları gibi problemler varsa periodontal rahatsızlıkların başlangıç evresi olabilir. Uzman diş hekimi kontrolü ile tedavi uygulanarak bu rahatsızlıklar sonlandırılabilir.

Diş eti Hastalığının Belirtileri ve Antalya Diş Eti Tedavisi Fiyatları 

Antalya diş eti tedavisi fiyatları öncesinde merak edilen bir başka husus da hastalığın belirtileridir. Birçok bulgu arasında fırçalarken dişlerin kanaması, diş etlerinin şişmiş, hassas ve kırmızı olması, diş etlerinin dişten uzaklaşması, iltihaplı akıntı ve dişler arasında aralık oluşması gibi hususlar olmaktadır. Ayrıca ısırmada görev yapan dişler arsındaki ilişkiler değişmektedir. Ağızda sürekli kötü koku hali ile birlikte bölümlü protez uyumunun bozulması da hastalık belirtileri arasındadır.

Ağız ve diş bakımının düzenli bir şekilde yapılmadığı zamanlarda diş ve diş etleri çevresinde bakteri oluşumları meydana gelmektedir. Zaman içerisinde ilerleyen bu problem diş etlerine ve dişin kemik dokusuna zarar verir. Diş eti problemlerinin ilerlemesi durumunda diş iltihaplanmaları artabilir, diş kemiklerinde erimeler, dişlerin yer değiştirmesi, boylarının uzaması gibi problemler yaşanabilir. Doğru teşhis ve erken tedavi ile bu tarz diş ve diş eti problemleri ortadan kaldırılır ve sağlıklı bir ağız diş yapısı elde edilebilir.

Diş Eti Zonklamasına Ne İyi Gelir?

Diş eti sorunları zamanın en önemli hastalıklardan biri haline gelmiştir. Diş eti hastalıkları çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Diş etlerinde meydana gelen hassasiyet tedavi edilmediği durumda diş hastalıklarına dönüşüyor. Diş hastalıklarında diş eti kanamaları, çekilmeleri ve diş eti zonklaması yer alıyor. Bunların hepsi de ciddi rahatsızlar arasında bulunuyor. Bu hastalıkların tedaviyle giderilmesi gerekir. Diş etinde zonklama olmasının nedeni dişlerin düzenli bakımının yapılmamasıdır.

Dişlerin temizliği ve bakımı yeterince yapılmazsa diş etlerinde hastalıklar başlar. Sağlıklı dişlerde bu hastalıklar ve diş eti zonklamaları görülmez. Bu sebeple diş eti zonklamalarında mutlaka doktora gidilmelidir. Diş eti zonklamlasının nedenleri arasında diş etinde oluşan taşlardır. Diş taşları temizlenmediği zaman diş etlerinde çekilmeler ve kanamalar görülüyor. Bu durum diş kaybına kadar gidebiliyor. Diş bakımı ve ağız sağlığı bu yüzden çok önemlidir. Diş hastalıklarını engellemek için diş fırçalama işleminin her gün yapılması şarttır. Diş fırçalamanın yanında diş ipiyle temizlikte önerilir. Diş ipleri diş taşının oluşmasına engel oluyor. Diş iplerini kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Bu sayede dişlerde oluşabilecek diş hastalıkları engellenmiş olur.

Diş Etinde Zonklama Neden Olur?

Diş etlerinde oluşan zonklama sorunu herkeste görülebilir. Belli dönemlerde ya da devamlı olarak görülebilen zonklama şikayeti hastaları rahatsız eder. Yemek yerken, soğuk su içerken ya da sıcak içecekler tüketirken şikayet daha da artar. Diş etinde zonklama diş köklerinin ve etlerinin sağlıksız olmasından kaynaklanır. Diş zonklaması çürük durumlarında da görülür. Dişlerde çürük oluşumu başladıysa diş eti zonklaması görülmeye başlar. Diş eti zonklaması görülmeye başlandığında hemen diş doktoruna başvurulması gerekir. Diş doktorları gerekli tedaviyi uygular. Tedavi esnasında da diş temizliğine devam edilir. Dişler günde 3 kez fırçalanır ve iple temizlenir. Diş eti zonklamasının nedeni diş çürümesi ise çürüyen diş tedavi altına alınır. Çürük dişler gerekli durumlarda çekilir ve yerine dolgu ya da implant diş yapılır. Diş eti zonklamasının nedenleri bulunmalı ve hemen tedaviye alınmalıdır.

Diş Eti Zonklamasına Karşı Ne Yapılmalı?

Diş etinde zonklama şikayeti olanlar çeşitli yöntemlere başvurur. Şiddetli ağrıdan yakınan hastalar evde karanfil uygulaması yapıyor. Zonklayan dişin üstüne karanfil koyuluyor. Ayrıca kolonyanın da bu şikayetleri azalttığı söyleniyor. Bu yüzden diş eti zonklaması şikayeti yaşayanlar dişin üstüne kolonyalı pamuk koyarak ağrıyı hafifletmeye çalışıyor. Tüm bu yöntemler ağrıyı azaltır ancak ağrıya ve zonklamaya kesin çözüm getirmez. Kesin çözüm diş doktoruna gitmekten geçer. Diş doktorlarının uyguladıkları tedaviye uyulmalıdır. Ayrıca evde ağız sağlığı için gargara kullanılması gerekir. Diş ve ağız bakımı yapıldığı takdirde diş eti zonklamaları azalacaktır. Diş eti zonklaması kadar diş eti kanaması da görülen şikayetlerden biridir. Diş etinde kanamalar oldukça sıkıntılıdır. Her yemekte diş eti kanamaları görülebilir. Diş eti kanaması ilerlerse diş etinde çekilmelere ve diş eti büyümesi şikayetlerine dönüşür. Bu durumlarla karşılaşmamak adına dişlere iyi bakm06ak ve düzenli fırçalamak lazımdır.

Sağlıklı Diş Eti Nasıl Olur?

Diş eti hastalıkları son zamanlarda oldukça çoğalmıştır. Bunun sebebi diş bakımlarının düzenli yapılmamasıdır. Ayrıca hamilelik döneminde de dişler iyice hassaslaşır. Bu durumda hamileler diş bakımlarını aksatabilir. Diş eti sıkıntıları bu nedenlerle meydana gelir. Sağlıklı diş etine sahip olmak için öncelikle günde en az 3 kez diş fırçalanmalıdır. Kahve ve çay tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle çay ve kahve tükettikten hemen sonra dişlerin fırçalanması diş sararmasının önüne geçer. Sağlıklı dişler için diş ipini mutlaka kullanmak gerekiyor. Diş ipleri tartar ve diş taşlarının diş köküne yerleşmesini engelliyor.

Her temizlikte ip kullanımı önemlidir. Yatmadan önce dişleri fırçalamak da ağız kokusunu önler. Sağlıklı dişler sağlıklı ağızlar demektir. Diş etleri sağlıklı olursa ağız kokusu da oluşmaz. Diş eti zonklaması gibi şikayetleri en aza indirmek hatta yok etmek için tüm bunların yapılması gerekir. Sağlıklı diş etlerine ve diş köklerine sahip olanlarda diş eti zonklamaları görülmüyor. Diş eti şikayetlerinin oluşumunu önlemek için en az 6 ayda bir diş doktoruna giderek genel diş muayenelerini yaptırmak, dişleri doğru ve düzenli fırçalamak ve diş ipi kullanımına önem vermek gerekiyor.

Diş Eti Sızlaması Neden Olur?

Diş eti sızlaması sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi gibi gıdaların tüketiminden dolayı oluşabilir. Diş eti sızlamasının bir diğer nedeni ise diş fırçalama sırasında oluşan darbelerden de kaynaklı olabilmektedir. Diş sızlaması dolgunun eskimesi, kırık diş, çürük, yanlış diş fırçalama tekniği gibi birçok nedenden ötürü de oluşabilir. Diş sızlaması diş eti kanamasını da beraberinde getirebilmektedir.

Diş Çürükleri Diş Sızlamasını Arttır mı?

Diş çürükleri sızlamaların nedenleri arasında yer alır. Diş çürümesi diş eti sızlamasının daha şiddeti olmasını tetikleyebilir. Tedavi edilmeyen diş çürükleri şiddetli ağrılara neden olur. Diş eti sızlaması nedeni teşhis edilerek bir an önce tedaviye başlanmalıdır. İleri dönemlerde kişiyi rahatsız eden boyutlara varan sızlamalar ortaya çıkacaktır.

Diş Sızlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş sızlamalarının tedavi edilmesi için öncelikle diş hekimi muayenesi gereklidir. Diş sızlamasının nedeni tespit edilip en doğru tedaviye başlanılmalıdır. Hekiminiz size en uygun tedaviye başlayarak uygulayacaktır. Çürük nedeni ile oluşan sızlamalar da kanal tedavisi yada dolgu tedavisi öncelikle uygulanmalıdır. Diş sızlamasına kesin çözüm diş hekiminiz tarafından verilir. İyileşme döneminde hasta-hekim iletişimi oldukça önemlidir. Bu durum iyileşme sürecini en iyi şekilde etkiler.

Diş sızlaması ve tüm diş sorunları kendiliğinden geçen sorunlar değildir. Bu nedenle her geçen gün oldukça önemlidir. Tedavi edilmemesi durumunda diş kayıpları dahi oluşabilir. Dişlerde oluşan sızlamalar önemli diş sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Diş sızlaması ile oluşan diş eti kanaması da diş hekiminizin önerdiği yöntemlerle durdurulabilir. Öncelikle diş fırçası seçimi bu konuda oldukça önemlidir. Sert fırçalar yerine orta yumuşaklıktaki fırçalar yardımı ile yumuşak darbelerle diş fırçalaması sağlanmalıdır. Dişlerinize iyi şekilde bakarak diş sızlamasının önüne geçebileceğinizi asla unutmamalısınız.

Diş sızlamasına karşı önlemlerinizi alın!

Diş sızlaması için hekiminizin tavsiye edeceği hassasiyet giderici diş macunları ile geçici önlem alabilirsiniz. Günden iki defa düzenli şekilde ağız ve diş bakımını uygulamanız maksimum iki hafta içinde olumlu sonuçlar verecektir. Diş eti sızlaması yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen sorunlardan biridir. Bu nedenle asla ihmal edilmeden tedavi edilmelidir.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Hem görünüm hem de ağız sağlığı açısından birçok olumsuzluğa sebep olan diş eti çekilmeleri, ülkemizde de yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır.

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş etleri, dişlerin sağlam bir şekilde durmasını sağlayan ve kemiklerin üzerinde bulunan bir oluşumdur. Sağlıklı diş etleri, dişlerin dip kısmını katman bir halde sarmakta ve renkleri ise açık pembe olmaktadır. Dişlerin dip kısımlarında oluşan bakteriler, buradan diş etlerine sirayet ederek, diş etlerinin yapısının bozulmasına ve erimesine neden olmaktadır. Eriyen diş etleri içe zamanla dip kısma doğru çekilmekte ve buna da diş eti çekilmesi denmektedir.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi oluştuğunda, gözle bile kolayca teşhis edilebilmektedir. Diş eti çekilmelerinin yaygın olarak görülen belirtileri ise şunlardır;

 1. Ağızda kötü bir kokunun meydana gelmesi
 2. Diş fırçalama esnasında ve sonrasında oluşan kanamalar ile ağrı ve sızılar
 3. Diş etlerinin şişmesi
 4. Ağızda diş taşlarının artması
 5. Özellikle sıcak ve soğuk içecekler tüketildiğinde, diş ve diş etlerinde oluşan ağrı ve sızılar
 6. Diş çürüklerinin artması
 7. Bazı dişlerin sallanmaya başlaması
 8. Diş etlerinde renk ve görüntü değişimlerinin olması
 9. Dişlerin normalden daha uzun görünmeye başlaması

Diş Eti Neden Çekilir?

Diş etlerinde çekilme başlayanlar ile bu sorunla karşılaşmak istemeyenler, diş eti neden çekilir sorusunu soruyorlar. Diş etlerinin çekilmesinin en yaygın sebebi, diş ve diş eti bakımlarının yeterince yapılmamasıdır. Bunların başında ise, dişlerin yanlış veya az fırçalanması gelmektedir. Düzgün fırçalanmayan dişlerin arasında besin artıkları kalmakta, bu artıklardan dolayı da bakteriler oluşarak diş eti çekilmesine neden olmaktadır. Özellikle yemeklerden sonra fırçalanmayan dişlerde bu sorun yaygın olarak görülmektedir.

Diş ve diş eti bakımı ile temizlik eksikliğinin yanı sıra genetik faktörler ve diş eti rahatsızlıkları da, diş eti çekilmesine neden olmaktadır.

Diş Eti Çekilmesinin Sebepleri

Ağız bakımı eksikliğinin haricinde de diş eti çekilmesinin sebepleri bulunuyor ve bunlar şu şekilde sıralanıyor;

 1. Yaşın ilerlemesi ve diş etlerinin yapılarının bu nedenle zayıflaması
 2. Dişlerin gıcırdatılması ve sıkılması: bu olay özellikle geceleri gerçekleşmekte ve dişlerin yapıları bozularak, diş eti çekilmelerine neden olmaktadır.
 3. Bakteri plakları ve diş taşlarının oluşması: bunlar dişin çevresinde bulunan çene kemiğinde erime oluşturmakta ve diş eti çekilmesine ortam hazırlamaktadır.
 4. Dişlerdeki dizilimin bozuk olması
 5. Diş etlerinde iltihap oluşması
 6. Diş etlerinde darbe ve yaralanma oluşması
 7. Yanak ve dudak kaslarının bağlantılarının diş etlerine normalden daha fazla yakın durumda olması
 8. Diş etlerinin iğne ve kürdan gibi sivri malzemelerden dolayı zarar görmesi
 9. Sigara ve tütün tüketimi: sigara ve tütün kullanılması, diş etlerinin yumuşamasına neden olmaktadır. bu da diş eti çekilmesine sebep olabilmektedir.
 10. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi (yetersiz beslenmeden dolayı)
 11. Diyabet hastalığı
 12. Bazı ilaçların yan etkileri (kalp, doğum kontrol ve anti depresan ilaçlar gibi)
 13. Hormonal sorunlar (birden fazla hamilelik ve menapoz gibi): özellikle doğum esnasında kaybedilen vitaminlerin, geri alınamamasından oluşan vitamin eksikliği de diş eti çekilmesini tetiklemektedir.
 14. Hatalı yapılmış dolgu ve protezler

Diş Eti Çekilmesi Nelere Sebep Olur?

Diş eti çekilmesi, tedavi edilmediği takdirde, genellikle şu sorunlara neden olmaktadır;

 1. Diş eti çekilmesinin ilerlemesi sonucunda, dişlerin dip kısımları açığa çıkmaktadır. Diş etleri tarafından korunan bu kesimler, dişlerin diğer kısımlarına nazaran daha hassastır. Bu nedenle de bu bölge her türlü soruna (iltihaplanma ve çürük gibi) daha açık olmaktadır.
 2. Diş eti çekilmelerinin artması halinde, dişlerin sallanarak düşmesi veya çekilmek zorunda kalınması gibi sorunlardan dolayı, dişler kaybedilebilmektedir.
 3. Çürüklerin oluşması
 4. Diş ve diş eti iltihaplarının meydana gelmesi
 5. Kanal tedavisi ve hatta çekime kadar gidebilen, diş kökü sorunları
 6. Çene kemiklerine kadar ulaşabilen rahatsızlıklar
 7. Ağızda görünüm bozukluklarının oluşması

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti tedavisi öncesinde diş eti çekilmelerinin nasıl önleneceği bilinmelidir. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Dişler günde en az iki defa ve öğünlerden sonra, yumuşak bir diş fırçası kullanarak fırçalanmalıdır
 2. Tütün ve sigara tüketiminin bırakılması
 3. Diş temizliği yapılırken, diş fırçasının yanı sıra gargara ve diş ipi de kullanarak, diş fırçalarının ulaşamadığı yerlerin de temizlenmesi
 4. Özellikle geceleri meydana gelen diş gıcırdatmalarını önlemek için, özel olarak tasarlanmış diş koruyucuları kullanmak
 5. C vitamini açısından zengin besinlerin daha fazla tüketilmesi
 6. Su tüketiminin arttırılması
 7. Düzenli olarak (en az 6 ayda bir) dişlerin kontrol ettirilmesi
 8. Ağız temizliği esnasında dilin de temizlenmesi

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesinin tedavisi, yapılacak muayeneden sonra çekilmenin durumuna göre değişebilmektedir. Diş eti çekilmelerinde kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır;

 1. Küretaj: bu tedavi yöntemi ile diş etindeki iltihaplı kısmın temizlenerek, diş etinin kendisini yenilemesine imkan tanır.
 2. Diş etinin aşağı indirilmesi: diş etleri cerrahi müdahale ile dişlerin üzerine doğru çekilir.
 3. Kuran uzatma: diş etlerinin damağa doğru sıyırma işlemidir. Böylece diş ve diş kökü temizliği daha iyi, yapılabilir.
 4. Doku yenileme ameliyatı: sorunlu dokuların temizlenerek, alt kısımlarına gerekli materyallerin konması

Diş Eti Çekilmesi Tedavilerinin Faydaları Nelerdir?

Diş eti çekilmeleri tedavi edilerek, şu faydalar sağlanmaktadır;

 1. Diş ve diş etleri temizlenmiş olur
 2. Dişlerin desteklendiği dokular, daha sağlam olur
 3. Diş kayıpları engellenir
 4. Diş eti iltihapları ve ağzın kötü kokması engellenmiş olur
 5. Diş ve diş eti hassasiyetleri önlenmiş olur