Sosyal yaşam kadar vücut sağlığımız için de önemli olan dişlerimizin kötü görünmesi ya da rahatsızlanması hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bizleri kötü hissettiren dişler sosyalleşmemizi engellerken hastalıklı ve çürük dişlerde diş ağrısından kalp rahatsızlığına kadar birçok hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle diş ve ağız sağlığının da korunması gereklidir.

Çene Cerrahisi Nedir?

Bazı durumlarda ağız veya diş sağlığını korumak mümkün olmamaktadır. Bu durumda da diş hekimleri devreye girerek diş sağlığımızın korunması için çaba sarf etmektedirler. Diş sağlığı diş beyazlatmaktan, tartar temizliğine, diş çekiminden dolguya, diş teli takılmasından diş cerrahisine kadar çok geniş bir perspektifte hastalara hizmet vermektedir.

Diş hekimliği cerrahisi, yanak, damak dil ve dudak gibi ağız veya ağız boşluğunda yer alan yumuşak dokularla ve dişler, kemikler gibi sert dokuları ilgilendiren her türlü sorunun teşhisi ve cerrahi tedavisi sürecini içerir. Bu süreçler lokal anestezi adlında olabildiği gibi genel ya da sedasyon anestezi altında da steril ameliyathane ortamlarında da gerçekleştirilir.

Çene cerrahisi tıp biliminin diş hekimliği ile birleştiği ortak noktalardan biridir. Ortognatik cerrahi de denilen tedavi yöntemi diş hekimliğinin çene, yüz ve diş bozukluklarının tedavisi ile dişlerin dişlerin düzenlenmesini ve yeniden konumlanmasını belirlemektedir.

Her yaş grubuna yapılan cerrahi işlemlerde farklı teknikler uygulanmaktadır. Antalya çene cerrahisi alanında en iyi donanımlara sahip diş hekimlerimiz hastalara hizmet vermektedir. Diş ve çene sağlığı tedavilerinde hijyenik ortamlara dikkat ederek çocuk ya da büyük herkesin diş sağlığını özenle tedavi etmekteyiz.

Ortognatik Çene Cerrahisi Neden Gereklidir?

Büyüme ve gelişme sırasında yüz ve çene yapısı tıpkı vücudumuzun diğer tarafları gibi genetik özelliklerimize bağlı olarak büyür ve şekil alır. Ancak bazen çene doğru pozisyonda olmaz. Bu da kişilerin yeme ve konuşma sorunları yaşamasına neden olmaktadır.

Bu durumun uzun süre devam etmesi de çene eklemlerinde ağrıdan deformasyona kadar çok çeşitli sonuçlar doğurabilir. Çene ve yüzde oluşabilen bozukluklar genetik olduğu kadar travma gibi fiziksel faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Ortognatik çene cerrahisinin uygulandığı bazı durumlar vardır.

 • Çene ucunun geride ya da ileride olması,
 • Alt çenenin geride, önde sol yan veya sağ yanda olması,
 • Alt çenenin bir kısmının ya da bütününün tam olarak gelişmemiş olması,
 • Üst çenenin geride, önde sol yan veya sağ yanda olması,
 • Üst çenenin bir kısmının ya da bütününün tam olarak gelişmemiş olması,
 • Alt ve üst ön dişlerin arasında açıklık bulunduğu durumlarda,
 • Dişlerde ve diş iskeletinin yapısında bozukluk olması,
 • Kişilerin konuşma bozukluğu yaşaması durumlarında, çene ameliyatları uygulanır.

Çene bozuklukları nefes alma problemleri yanında uyku apnesine bile sebep olabilir. Sağlık kadar estetik açıdan da kişilerin yüz şeklini bozan bir durumdur. Bu sebeple bu tarz ameliyatlar kişiye estetik ve fonksiyonel olarak birçok fayda sağlar.

Bu çeşit bir cerrahi işlemde ilk önce kişinin problemine göre tedavi sürecine karar verilir. Çünkü ameliyat sırasında sadece alt çeneye değil gerekirse aynı anda üst çeneye de müdahale edilmesi gerekebilir. Bu tarz çene ameliyatları süresi bozukluğa bağlı olarak değişir. Ancak bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerekmeden diş teli ve diğer destekleyici adımlarla bu süreç yürütülür.

Sağlıkla ilgili her konuda olduğu gibi diş sağlığı konusunda da erken teşhis ve tedavi fazlası ile önemlidir. Kendiniz ya da çevrenizde bu belirtiler bulunuyorsa bir diş hekimine başvurmanız gereklidir. Sayın Ortodonti kliniğimizde çene cerrahisi ekibimiz ile beraber erken teşhisin önemine inanmaktayız. Bu nedenle bilinçlendirme çabaları ile diş işle ağız sağlığı konusunda toplumsal bilinci geliştirmeye çalışmaktayız.

Çene Cerrahisinin Uygulandığı Diğer Durumlar Nelerdir?

Çene ameliyatları sadece ortognatik alanda uygulanmaz. Farklı ağır ve diş sağlığı tedavilerinde de çene ameliyatları yapılması gerekebilir.

 • Gömülü ya da sürmüş olan dişlerin çekilmesi veya sürdürülmesinde,
 • Ağız, çene ve yüzdeki enfeksiyonların tedavisinde,
 • Çene kırıklarında,
 • Ağız içerisinde bulunan yumuşak ya da sert dokularda ortaya çıkan kistik, tümöral oluşumların alınmasında,
 • İmplant cerrahisinde,
 • İleri derecede kemik ogmentasyonlarında,
 • Sinüs tabanının yükseltme operasyonlarında,
 • Kök ucu rezeksiyonu işlemlerinde,
 • Protez öncesi işlemlerde cerrahi süreçler yürütülür.

Çene ameliyatları diş çekimleri içinde kullanılan bir yöntemdir. Cerrahi çekim adı verilen bu yöntem de ağzın içinde olup rahatça görülmeyen sürmemiş dişler ya da diş etinin sınırlarında kırılmış dişler için uygulanır. Normal çekim işleminde olduğu gibi lokal anestezi altında yapılan bu işlemde dişe ulaşmak için diş etinin açılması gerekir.

Ağırlıklı olarak bu yöntem yirmi yaş dişleri için uygulanır. Bazılarında gelişme göstermeyen dişler bazılarında da sürme problemi oluşturmaktadır. Çoğunlukla çenede yer olmaması veya farklı nedenlerle yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gereklidir.