Çene Cerrahisi

Dişlerimiz sosyal yaşamımız kadar genel vücut sağlığımız için de önemli organlarımızın başında gelmektedir. Onların kötü görünmesi veya rahatsızlanması hayatımızın her anını olumsuz şekilde etkiler.

Kirli ve kötü dişler sosyalleşmemizi engellerken, hasta ve çürük dişlerde diş ağrısından kalp rahatsızlıklarına varan çok geniş bir yelpazede hastalıklara neden olur. Bu sebeple diş sağlığı ve ağız sağlığının da korunması önemlidir.

Çene Cerrahisi Nedir?

Bazı durumlarda ağız veya diş sağlığını korumak mümkün olmamaktadır. Bu durumda da diş hekimleri devreye girerek diş sağlığımızın korunması için çaba sarf etmektedirler. Diş sağlığı diş beyazlatmaktan, tartar temizliğine, diş çekiminden dolguya, diş teli takılmasından diş cerrahisine kadar çok geniş bir perspektifte hastalara hizmet vermektedir.

Diş hekimliği cerrahisi, yanak, damak dil ve dudak gibi ağız veya ağız boşluğunda yer alan yumuşak dokularla ve dişler, kemikler gibi sert dokuları ilgilendiren her türlü sorunun teşhisi ve cerrahi tedavisi sürecini içerir. Bu süreçler lokal anestezi adlında olabildiği gibi genel ya da sedasyon anestezi altında da steril ameliyathane ortamlarında da gerçekleştirilir.

Antalya Çene Cerrahisi

Çeneye uygulanan cerrahi işlemler tıp biliminin diş hekimliği ile birleştiği ortak noktadır. Ortognatik cerrahi denilen bu tedaviler, diş hekimliğinin çene, yüz ve diş bozukluklarının tedavisini ve dişlerin düzeltilmesi ile yeniden konumlanmasını tedavi süreçlerini birleştirir.

Her yaşta yapılan bu cerrahi işlemlerde farklı teknikler yer alır. Sayın Ortodonti olarak Antalya çene cerrahisi alanında en iyi donanımlar ile hastalarımıza hizmet veriyoruz. Diş ve çene sağlığı için tüm süreçlerimizde hijyenik ortamlara dikkat ederek büyük veya çocuk herkesin diş sağlığına önem gösteriyoruz.

Ortognatik Çene Cerrahisi Neden Gereklidir?

Büyüme ve gelişme sırasında yüz ve çene yapısı tıpkı vücudumuzun diğer tarafları gibi genetik özelliklerimize bağlı olarak büyür ve şekil alır. Ancak bazen çene doğru pozisyonda olmaz. Bu da kişilerin yeme ve konuşma sorunları yaşamasına neden olmaktadır. Bu durumun uzun süre devam etmesi de çene eklemlerinde ağrıdan deformasyona kadar çok çeşitli sonuçlar doğurabilir. Çene ve yüzde oluşabilen bozukluklar genetik olduğu kadar travma gibi fiziksel faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Ortognatik çene cerrahisinin uygulandığı bazı durumlar vardır.

 • Çene ucunun geride ya da ileride olması,
 • Alt çenenin geride, önde ya da sol yan veya sağ yanda olması,
 • Alt çenenin bir kısmının ya da bütününün tam olarak gelişmemiş olması,
 • Üst çenenin geride, önde ya da sol yan veya sağ yanda olması,
 • Üst çenenin bir kısmının ya da bütününün tam olarak gelişmemiş olması,
 • Alt ve üst ön dişlerin arasında açıklık bulunduğu durumlarda,
 • Dişlerde ve diş iskeletinin yapısında bozukluk olması,
 • Kişilerin konuşma bozukluğu yaşaması durumlarında, çene ameliyatları uygulanır.

Çene bozuklukları nefes alma problemleri yanında uyku apnesine bile sebep olabilir. Sağlık kadar estetik açıdan da kişilerin yüz şeklini bozan bir durumdur. Bu sebeple bu tarz ameliyatlar kişiye estetik ve fonksiyonel olarak birçok fayda sağlar.

Bu çeşit bir cerrahi işlemde ilk önce kişinin problemine göre tedavi sürecine karar verilir. Çünkü ameliyat sırasında sadece alt çeneye değil gerekirse aynı anda üst çeneye de müdahale edilmesi gerekebilir. Bu tarz çene ameliyatları süresi bozukluğa bağlı olarak değişir. Ancak bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerekmeden diş teli ve diğer destekleyici adımlarla bu süreç yürütülür.

Sağlıkla alakalı her konuda olduğu gibi bunda da erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Eğer kendinizde veya çevrenizde bu belirtiler mevcutsa bir diş hekimine başvuru yapılmalıdır. Sayın Ortodonti olarak Antalya çene cerrahisi ekibimizle birlikte erken teşhisin önemine inanıyoruz. Bu amaçla sürekli bilinçlendirme çalışmaları ile diş ve ağız sağlığı konusunda toplumsal bilinci geliştirmek için çalışıyoruz.

Diş Teli Uygulaması Nedir?

diş teli gif

Antalya diş teli uygulaması, dişlerin dizilişindeki bozuklukların giderilmesi amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemdir. Ortodontik tedavi de dişleri düzeltmek için dişlerin ön yüzeylerine metal ya da diş renginde seramik şeffaf diş telleri uygulanır. Hastamızın estetik beklentisi varsa ve tellerin görülmesini istemiyorsa lingual tedavi diye adlandırılan  kişiye özel üretim teller dişlerin iç yüzeylerine uygulanır. Telle uygulama dışında bir diğer yöntem ise invisalign dediğimiz şeffaf plaklarla yapılan tedavi yöntemidir.  Bu yöntemde kişiye özel üretilen şeffaf plaklar belirli periyotlarla  değiştirilerek dişlerin şekli düzeltilir.

Her yeni plak dişleri bir miktar hareket ettir. Bu durum dişler, diş hekiminin ön gördüğü pozisyona ulaşana kadar tekrarlanır. Bu tedavi her yaşta uygulanan bir tedavi şeklidir. Ortodontik diş tedavileri genç yaşta uygulandığı zaman  ileri yaşlarda bozuk dişlerle ilgili yaşanacak psikolojik belki de sağlıkla alakalı sorunların yaşanması da engellenmiş olur.

Çapraşık  dişler yanlış kapanan çene yapısından ağrılara, diş yüzeylerinin aşınmasından çiğneme ya da konuşma bozukluklarına veya çene kemiği ile diş eti hasarlarına kadar çok çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu tedavi sadece sağlıkla alakalı değil kişinin estetiği ve psikolojisi ile de alakalı olduğundan çok önemlidir.

Çene Cerrahisinin Uygulandığı Diğer Durumlar Nelerdir?

Çene ameliyatları sadece ortognatik alanda uygulanmaz. Farklı ağır ve diş sağlığı tedavilerinde de çene ameliyatları yapılması gerekebilir.

 • Gömülü ya da sürmüş olan dişlerin çekilmesi veya sürdürülmesinde,
 • Ağız, çene ve yüzdeki enfeksiyonların tedavisinde,
 • Çene kırıklarında,
 • Ağız içerisinde bulunan yumuşak ya da sert dokularda ortaya çıkan kistik, tümöral oluşumların alınmasında,
 • İmplant cerrahisinde,
 • İleri derecede kemik ogmentasyonlarında,
 • Sinüs tabanının yükseltme operasyonlarında,
 • Kök ucu rezeksiyonu işlemlerinde,
 • Protez öncesi işlemlerde cerrahi süreçler yürütülür.

Çene ameliyatları diş çekimleri içinde kullanılan bir yöntemdir. Cerrahi çekim adı verilen bu yöntem de ağzın içinde olup rahatça görülmeyen sürmemiş dişler ya da diş etinin sınırlarında kırılmış dişler için uygulanır. Normal çekim işleminde olduğu gibi lokal anestezi altında yapılan bu işlemde dişe ulaşmak için diş etinin açılması gerekir.

Ağırlıklı olarak bu yöntem yirmi yaş dişleri için uygulanır. Bazı kişilerde gelişmeyen bu dişler bazılarında da ise sürme problemi oluşturur. Özellikle de çene de yer olmaması ya da farklı nedenlerle yirmi yaş dişlerinin çekilmesi gerekir.

Antalya ortodonti alanında da hizmet veren Sayın Ortodonti olarak Antalya çene cerrahisi ekibimizle başarılı çene ameliyatları gerçekleştirdik. Hijyenik ortamlarda kaliteli ve ileri teknolojili donanımlar ile hastalarımızın diş ve ağız sağılığını korumak için çalışıyoruz.

About the Author :

Yorum Bırak

Bizi Arayın

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH