Diş Tedavisi

Invisalign ile Diş Çapraşıklığının Estetik Çözümü

Invisalign ile Diş Çapraşıklığının Estetik Çözümü

Invisalign tedavi yöntemi, metal tel tercih edilmeden dişi düzeltmeye yararlı olan bir ortodonti tedavi yöntemidir. Hastalara özel olarak elde edilen şeffaf plak yardımı ile dişin dizilimini iyi hale getirmek için yapılan, telsiz ortodontik tedavisidir. Uygulamanın metal tel tercih edilmeden yapılması, Invisalign tedavi yönteminin en fazla seçilme sebebi olarak görülmektedir. Invisalign İşinde uzman olan diş doktorları tarafından hastalara özel olarak elde edilen bir tedavidir.

Geleneksel olan braketlere oran ile oldukça rahat olan şeffaf plak, dişin düzgün hale getirilmesinin yanı sıra hastalara mükemmel bir gülüş edindirmeyi de amaç haline getirmektedir.

Invisalign Tedavi Yöntemi Uzun Zaman Alır Mı?

Invisalign tedavi yöntemi, metal tel tedavisine oran ile daha az bir zamanda bitirilebilir. Toplam tedavi zamanı dişteki rahatsızlıklar ile ilişkili olarak farklılık gösterebilir. Invisalign tercih eden bazı hastaların tedavileri altı ayda sonlanabilir iken, bu zaman birkaç seneye dek de uzayabilir. Tedavi süresine etki edebilen hallerden bazıları da aşağıdaki gibidir:

  • Hastanın yaşı gençse dişi daha çabuk düzelme gösterebilir ve sıralanabilir, fakat yaşı büyük ise bu tedavi zamanı normale oran ile daha uzun zaman alır. Invisalign tedavisinde yaş önemli etkenlerden bir tanesidir.
  • Diş arasındaki boşlukta genişlik çok fazla ise bu hal invisalign tedavi yönteminin uzamasına sebep olmaktadır.
  • Çene yapıları ufak olan hastaların dişlerinde çarpıklık ve çapraşıklık olabilmektedir.

Invisalign Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

Invisalign tedavi yöntemi hastalara uygulanırken belirli aşamalar bulunmaktadır. Invisalign tedavi yönteminde ilk olarak kişilerin ağız ölçüsü alınmaktadır. Ardından alınmış olan ölçünün bilgisayar destekli programla üç boyutlu özel plak tasarlanmaktadır. Bu tedavi yöntemi için kaç tane plak gerekli olacağı ve tedavi zamanı belirli hale getirilmektedir. Kişilerin ağızlarına uygun yapılan plaklar her on beş günde bir ağız içerisinde duracak biçimde yapılmaktadır.

Değişme vakitlerinde dişin gelişimi, tedavi yöntemine nasıl cevap verecekleri takip edilmektedir. Sadece içme yeme esnasında plak çıkartılmaktadır. Invisalign tedavi yönteminde kişiler diş teline oran ile daha rahat ve özgür olmaktadır, fakat tedavi yönteminden tesirli sonuçlar alınabilmesi için bütün gün boyunca plağın dişte durması oldukça mühim olmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir