Şeffaf Plak Ortodontik Tedavisi Antalya

Günlük yaşantımızda insanlarla sık sık toplumsal iletişim halinde bulunuruz. İnsanlarla iletişim kurarken en fazla ilgilendiğimiz yer ise yüzdür. Yüzümüzdeki en belirgin bölümlerden bir tanesi olan dişler de estetik görüntü bakımından büyük önem taşımaktadır. Şayet dişlerimizde herhangi bir problem mevcut ise bu estetik görünümünüzü olumsuz etkileyebilir. Ancak bundan daha önemli sebepler de yer almaktadır. Dişlerinizdeki problemler görünümünüzü etkileyebileceği gibi sağlık bakımından da bir tehdit haline dönüşebilir.

Rutin olarak ortodontik muayene ağız sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Çünkü dişlerde çürük oluşumu ve plak oluşumu gibi önemli problemler ortodontik rahatsızlıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenden ötürü dişlerin konumunda bir bozukluk, dişlerde yamulma, çarpıklık gibi durumlar mevcut ise Rutin kontroller gerekmektedir. Çünkü bu problemler sonucunda oluşabilecek diş kayıpları ve diğer işlemlerin olmaması için ortodontik muayene sık sık yapılmalıdır. Yapılan muayeneler sonrası farklı sorunları bulunan hastalara problemleri doğrultusunda tedavi uygulanır.

Uygulanacak tedavi yöntemlerinin en yenilerinden bir tanesi olan ortodontik şeffaf plak tedavisi de doktorun tavsiye ettiği durumlarda problemli hastalara uygulanabilir. Şeffaf plak tedavisi Antalya, Şeffaf plak tedavisi fiyatları nasıldır gibi aklınıza gelebilecek her türlü soru için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Antalya Ortodontik Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında

Şeffaf plak tedavisi, ortodontik tedavi yöntemleri arasında önemli bir sırada yer almaktadır. Çünkü uzmanların uygulayacağı bu tür tedavi yöntemleri, diş ve diş eti problemleri bulunan hastaların bu problemleri yaşamalarını önleyecektir. Bu nedenden dolayı tedavi olmaktan kaçmamalı ve tedavinizi aksatmamalısınız.

Dişlerde bulunan yamukluk, çarpıklık, sıkışma ve konum bozuklukları gibi problemlerin tedavisi genel olarak ağrılı ve uzun sürer. Antalya Şeffaf plak tedavisinde bu tür problemler ağrısız bir biçimde tedavi edilebilir. Bu tür problemler genelde diş teli yardımı ile tedavi edilmektedir. Ancak diş teli kullanımında batma, yaralanma yahut tellerin estetik görünmemesi gibi arzu edilmeyen durumlar ortodontik şeffaf plak tedavisinde olmayabilir.

Şeffaf bir materyalden yapılan plaklarda dışarıdan anlaşılma gibi bir durum söz konusu bile değildir. Bu nedenden ötürü estetik olmama endişesi taşıyan bireyler Şeffaf plak tedavi yöntemini rahatlıkla uygulatabilir ve daha başarılı sonuçlar alabilirler. Şeffaf plak tedavisinde önemli olan husus kullanılan plaklardır. Ortodontik aygıtlar yardımı ile yapılan şeffaf plaklar dişlerdeki bozuklukları düzeltmek amacı ile belirli hızda ve belirli bir yönde bir kuvvet uygular. Uygulanan tedavi yöntemi doktorun planlaması ve arzu edilen görüntüye ulaşılıncaya kadar devam eder.

,nvisaling antalya hizmet
invisaling antalya avantaj

Antalya Şeffaf Plak ve Avantajları

Şeffaf plak tedavi yöntemi sağladığı avantajlar sayesinde günümüzde sıkça tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Genellikle estetik görüntü kaygısı taşıyan yetişkin bireyler görünmeyen bu şeffaf plak tedavisini tercih etmektedirler. Yaşanan estetik kaygı yüzünden uzun yıllar diş eti problemleri ile yaşayan insanlar bu yöntem sayesinde tedavi olmayı ertelemeyip tedavi olmaktadırlar. Bu nedenle Antalya şeffaf plak tedavi fazlası ile tercih edilmektedir.

Diş bozukluğu sorunu bulunan çoğu hasta estetik olmayan bir görüntü olmamasını isterler. Porselen braketler ve lingual braketler bu istek için kullanım yapılabilir. Fakat bu alternatiflerin yanı sıra şeffaf plak tedavisi de yer almaktadır. Şeffaf plaklar arzu edildiği zaman çıkarılabilir, ancak bu plakların rutin olarak takılması büyük bir önem taşımaktadır. Sabit olan apareyler devamlı ağızda oldukları ve çıkarılamadıkları için başarı yüzdesi şeffaf plaklara göre daha yüksektir. Bunun nedeni ise şeffaf plakların çıkarılabilir olmasıdır. Bu nedenle daha başarılı sonuçlar için şeffaf plaklar düzenli bir biçimde kullanılmalıdır.

Şeffaf plaklar estetik görünümü bozmadığı gibi, tahriş ve rahatsızlıklara da yol açmaz. Diş telleri özellikle sert yapıdadırlar bu nedenle batma, tahriş gibi sıkıntılara yol açabilir. Ancak şeffaf plaklar yumuşak materyalden yapıldıkları için bu tür problemlere yol açmaz. Ayrıca kullanımı çok rahattır ve ağızda varlığı dahi hissedilmez. Bu nedenle çocuklarda dahi rahatlıkla kullanılabilir. Diş telleri ile karşılaştırıldığında, şeffaf plakların kullanımı daha rahattır. Çıkarılabilen şeffaf plaklar gece ve gündüz rahatlıkla kullanılabilir.

Diş teli tedavisinde bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinde kısıtlama yapılmaktadır. Çok sert yahut asitli gıdaların tüketimi kısıtlanabilir. Ancak Şeffaf plak tedavisinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Her çeşit yiyecek ve içecekleri kısıtlama olmaksızın tüketebilirsiniz.

invisaling plak tedavi

Şeffaf Plak Tedavisi Antalya Uygulanışı

Şeffaf plak tedavisinde ilk olarak diş muayeneniz yapılır ve bu muayene sonrasında hekimimiz tarafından şeffaf plak yöntemine uygun olup olmadığınıza karar verilir. Ancak şeffaf plak tedavi yönteminde önemli bir ayrıntı vardır ki o da şeffaf plak tedavisini yalnızca ama yalnızca şeffaf plak tedavisi eğitimi alan diş hekimleri ve uzman ortadontistler yapabilmektedir.

İlk başta üst ve alt çeneden ölçü alımı yapılır. Daha sonra değişik açılardan öncesi ve sonrası kıyaslaması yapabilmek için fotoğraf çekimi yapılır.

Şeffaf Plaklar kişiye özel olarak üretilir. Şeffaf plakları üreten şirketler aynı zamanda hastanın tedavi sonrasında nasıl bir görüntüye sahip olacağına dair bir sunum da yapabilirler. Şeffaf Plaklar takılmadan evvel son bir kontrol yapılır ve buton uygulaması gerekli ise uygulanır. Buton uygulama braketleri anımsatan ve dişle aynı renkte olan dolgu materyalli butonların dişler üstüne yapıştırılması ile uygulanır.

Kimi durumlarda dişlere daha fazla yer kazandırmak gayesi ile stripping yapılabilir. Stripping uygulamasında 0,25 mm ve 0,5 mm iki diş aşındırılır. Bu uygulama aynı zamanda diş minesinin aşınmasına da neden olur. Ancak bu durum herhangi bir ağrıya, sızıya yahut çürümeye neden olmaz.

Bütün bu aşamalar başarı ile bitirildikten sonra hastaya ilk plakları verilir. Şeffaf Plakların kullanımı ve muhafaza koşulları ile alakalı her çeşit bilgi ayrıntılarıyla beraber hastanın doktoru tarafından hastaya verilir.

Şeffaf Plaklar 15 günde 1 yenileme yapılır. Bu sürenin sonunda doktor yardımı ile plaklar değişim yapılır. Yapılan kontroller neticesinde şayet gerek görülürse 2. Plaktan evvel buton uygulaması yapılır ve sonrasında 2. Plaklar verilir.

Tedaviye başlamadan evvel yapılan fotoğraf çekimi her plak değişiminde tekrar edilir. Bu uygulamalar sayesinde doktor tarafından hasta daha sağlıklı ve doğru bir biçimde yönlendirilir. Tedavi tamamlandığında gerekli görülürse retainer yani pekiştirme plağı verilir.

Şeffaf Plak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Şeffaf plak tedavisi, bir ortodontik tedavi yöntemidir ve invisaling tedavisinde yer almaktadır. İnvisaling tedavi, dişlerde bulunan bozuklukları diş telsiz tedavisi ile olmaktadır. Şeffaf plakların üretim yapılmasında 3D modelleme kullanılmaktadır. Üretilen şeffaf plaklar sayesinde diş bozukluklarının tedavisinde diş tellerine ihtiyaç kalmaz. Şeffaf plaklar kişiye özel üretilmektedir.

Şeffaf plak tedavisinin temel amacı belirli sürelerde dişlerin milimetrik hareket ettirilmesi ile diş bozukluklarının düzeltilmesidir. Kullanılan şeffaf plakların yenilenme süresi 15 günde 1 defadır. Yenilenme süresi herkes için farklı hedeflenir. İstenilen görüntüye ulaşılıncaya kadar Antalya Şeffaf plak tedavi yöntemi aşamalar halinde devam eder.

Şeffaf Plak Herkes İçin Uygun mudur?

Şeffaf plaklar estetik görüntüyü bozmadığı için ve de yumuşak materyalden üretildiğinden günlük yaşamda rahatlıkla kullanılabilir. Bu avantajları yüzünden şeffaf plak tedavisi her yaştaki insan için uygundur. Herhangi bir şikayetle bize geldiğinizde ortodonti uzmanımız size bir ön muayene yapacak ve bu muayene sonrası tedavi için uygun olup olmadığınıza karar verecektir.

Ancak şeffaf plak tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan bir tanesi de bu tedaviye başlarken başka bir diş teli tedavisinin devam etmemesidir. Şayet dişlerinizde kanal, çürük veya implant gibi durumlar varsa doktorumuz bunu muayene esnasında fark edecek ve şeffaf plak tedavisine uygun olmadığınızı tarafınıza bildirecektir. Bu nedenle şeffaf plak tedavisine başlamadan önce dişlerinizle ilgili bütün tedavileri yaptırmanız gerekmektedir. Bütün problemler tedavi edildikten sonra Antalya şeffaf plak tedavisi başlayabilir.

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plaklar ile ortodonti telsiz yapılan ortodonti uygulamasıdır. Dişlerin üzerinde yalnızca buton denilen beyaz kompozitler yer almaktadır. Hastanın yapması gereken en önemli şey plakları günde minimum 20 saat takmasıdır. Şeffaf plak tedavisinin aşamaları ilerledikçe şeffaf plakların çıkarılıp takılması daha da kolaylaşır.

Yemek yerken, sıcak içecek tüketirken şeffaf plakların ağızdan çıkarılması gerekmektedir. Şeffaf plakların temizlenmesi diş fırçası ile yapılmalıdır. Protez temizleme tabletlerinin kullanılması da uygundur. Deterjan gibi kimyasallar ya da çamaşır suyu şeffaf plaklara zarar vermektedir. Şeffaf plaklar kullanım sırasında ağrı yapabilir, diş hareketi kaynaklı bu rahatsızlık kalıcı değildir.

Şeffaf Plak Dezavantajları Nelerdir?

* Şeffaf plak tedavisi dezavantajları arasında en önemli olan tedavinin hastamızın elinde bulunmasıdır. Hasta şeffaf plağı 21 ile 22 saat takması gerekmektedir. Ancak bu süreye uyup uymamak hastanın elinde olan bir durumdur. Günde 12 saat takılı kalan şeffaf plaklar dişlere beklenen etkiyi vermemektedir.

* Şeffaf plak, klasik ortodonti gibi her hastaya uygulanmamaktadır.  %80 ile %90 oranındaki hastalara uygulama yapılmaktadır. Ancak %10 oranında şeffaf tedaviyi uygulayamadığımız hastalarımız bulunmaktadır. Uygulama yapamadığımız hastaları tel tedavisine yönlendirmekteyiz.

* Sistemin mekanik durumundan ötürü, çok küçük dişleri olan hastalarda şeffaf plak tedavisi uygulanmamaktadır.

Görünmeyen tel tedavisi yani Şeffaf plak uygulamasının avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmak veya şeffaf plak tedavisi yaptırmak istiyorsanız muayene olmak için randevu bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavi Ne Kadar Sürer?

Bu tür tedavi yöntemlerindeki en sık sorulan soru tedavi süresinin ne kadar olduğudur. Tüm tedavilerde olduğu gibi şeffaf plak tedavisinde de tedavi süresi hastanın probleminin ne olduğuna yahut zorluk derecesine göre farklılaşmaktadır. Arzu edilen görüntü hastadan hastaya değişir.

Şeffaf plak tedavi yöntemindeki en önemli husus, hastanın plakları belirlenen zamanlarda takıp takmadığıdır. Şeffaf plakların minimum 18 saat takılması gerekmektedir. Aksi halde herhangi bir başarı elde edilemez. Bu durumu muayene esnasında gizlemek hiç mümkün değildir ve bu sebepten ötürü tedavi süresi uzayıp değişebilmektedir. Şeffaf plak tedavisine başlamadan evvel bu durumu iyice düşünüp ona göre bir karar almak gerekmektedir. Bu tedavinin uygulandığı süreçte istikrarlı bir biçimde devam edecekseniz bu tedaviyi almalısınız.

Şeffaf Plak Tedavisi Antalya da Nerede Yapılır?

Ortadontik tedavinin başarılı yöntemlerden biri olan şeffaf plak tedavisi Antalya da bulunan kliniğimizde yapılmaktadır. Şeffaf plak tedavisini yapabilmek için özel bir eğitim gerekmektedir. Bu uygulama kliniğimizde bulunan ortodontistler tarafından, son derece konforlu bir biçimde Antalya’daki hastalarımız için rahatlıkla yapılabilmektedir. Şayet sizin de diş ve diş eti problemleriniz mevcutsa ve şeffaf plak tedavisi görmek istiyorsanız kliniğimize gelebilir ve en sağlıklı ve rahat bir biçimde problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

Şeffaf plak tedavi Fiyatının hastalarımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat her hastanın durumu kendine özel olduğu için toplam şeffaf plak tedavi fiyatı da kişiye göre farklılaşmaktadır. Sizin için gerekli tedavinin belirlenmesi ve şeffaf plak tedavi fiyatının ortaya çıkması için sizleri kliniğimize davet ediyoruz.

Diş teli mi Şeffaf Plak mı Tedavi Daha Kısa Sürer?

Diş teli mi Şeffaf Plak mı diye soracak olursanız, Tedavi süresi vakaya göre farklılık göstermektedir. Şeffaf plak tedavisinde Bilgisayar teknolojisi kullanılmaktadır. Bundan dolayı bu tedavide hareket istenmeyen noktaya kuvvet uygulanmaz. Şeffaf plak tedavisi, hafif ve orta çapraşıklıklarda uygulandığı için tedavi süresi daha kısa olmaktadır. Çünkü normal ortodontik tedavi süresi daha uzun bir zaman almaktadır.