Diş Tedavisi

İmplant Yerinden Oynarsa Ne Olur?

İmplant Yerinden Oynarsa Ne Olur

Bazı nadir hallerde kemik üzerine yerleştirilen implantların veya üstündeki protezin yerinden oynadığını hissedebilirsiniz. Böyle bir durum meydana geldiğinde iki ihtimal üstünde durulması gerekir.

Bu ihtimallerden ilki, implantın etrafındaki kemik erimiş ve implant için gereken desteği yitirmiş olmasıdır. Böyle bir durum olup olmadığını kontrol etmek için röntgen çekimi yapılmalı ve eğer mümkünse implant kurtarılmaya çalışılmalıdır.

Diğer ihtimalde ise implant sağlamdır fakat implantın üstünde bulunan abutment şeklinde isimlendirilen kaplamaların yapıştırıldığı parçanın vidası gevşek hale gelmiş olabilir. Bu halde hemen müdahalede bulunulmalı ve vida tekrardan sıkıştırılmalıdır. Bunun için implant ile üst parça arasında yer alan vidaya erişmek gerekir. Bazı zamanlarda kaplamanın üstünden açılacak ufak bir delik yardımı ile vidaya erişim sağlanabilir. Eğer bu mümkün olmazsa kaplama kesilerek çıkarılır ve vida sıkıştırılıp kontrolü sağlandıktan sonra yeni bir kaplama uygulaması yapılır.

İmplant Tedavisi Sonrası Ağız Bakımı ve Diş Fırçalama

Diş implant tedavisinin ardından ağız temizliği konusunda her zaman olduğu gibi dikkatli olunmalıdır. İşlemden bir gün sonra diş fırçalamaya yeniden başlanabilir. İmplant tedavisi sonrasında yalnızca iyileşme süreci sonlanana kadar yumuşak kıllı fırçayla nazik bir biçimde fırçalamak gerekir.

Ağız çalkalamak için yedi gün boyunca doktorunuzun tavsiye ettiği gargarayı kullanabilirsiniz. Diş eti sağlığı ve bakımı da son derece mühimdir. Diş etlerindeki problemler implant alanının da olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Şayet diş etlerinizde iltihaplanma gibi bir sorun mevcut ise kesinlikle implant yapılmadan önce bu durum ortadan kaldırılmalıdır. İmplant dişin takılmasının ardından dikkat edilmesi gereken hususlar arasında ağız temizliğinin sağlanması, ilaç kullanımı veya implantların bakımı gibi daha birçok mevzu bulunur. Bu nedenle diş doktorunuzun takibi ve kontrolleri oldukça mühimdir. Senede bir defa kesinlikle diş doktorunuza kontrole gitmelisiniz.

Kötü ağız bakımı nedeniyle diş taşlarının ve çay, kahve, sigara kullanımı ardından lekelenmelerin oluşma olasılığı implant dişler için de mevcuttur. Diş implantının en büyük düşmanı diş taşı oluşumudur. Zamanında temizliği yapılmaz ve ertelenirse implant dişlerin çevresinde diş etlerinde iltihaplanmaya sebep olarak kemik erimesi problemine neden olur ve bu durum sonucunda implant dişin kaybı ile karşı karşıya kalınabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir