Yirmi Yaş dişleri:

Günümüzde genel olarak 18-25 yaş aralığındaki kişilerin dişsel problemlerin başında gömülü yirmi yaş dişleri gelmektedir.
Eski çağlarda insanların öğütme alışkanlıklarından dolayı daha geniş çene yapılarına sahip olduklarından yirmi yaş dişleri öğütme fonksiyonu görüyormuş. Fakat zamanla yirmi yaş dişlerinin çene yapısının giderek küçülmesinden dolayı gömülü kalması ve bazende hiç oluşmaması sık rastlanılan bir durum olmuştur.

Yirmi Yaş dişleri Çekilmeli mi?

Normal oklüzal düzleminde sürmüş ve fonksiyon gören yirmi yaş dişleri hastanın ağız hijyenine olumsuz etki göstermiyorsa çekimi şart değildir.
Gömülü yirmi yaş dişleri, her zaman enfekte olma ihtimali dışında etrafında kist veya tümoral kitleleri oluşturma riski yüzünden çekilmelidir.
Yarı gömülü dişler ise besin artıklarının açıklıktan diş etinin altına girmesinden ötürü çoğunlukla kolay çürüyüp diş eti enfeksiyonuna neden olmaktadır. Halk arasında da yanlış bir inanışa da sebep olmaktadır; bu tip ağrılar ve oluşan enfeksiyonlar ağrı kesici, antibiotik kullanımı veya o bölgeye uygulanan kimyevi ajanların geçirebileceğine inanılmaktadır.
Enfekte olmuş tam gömülü veya yarı gömülü dişlerin enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak antibiyotik kullandıktan veya kullanmadan çekilmesi gerekmektedir.
Yatmış pozisyondaki gömülü dişler çoğunlukla önündeki dişleri sıkıştırarak çapraşıklıklara neden olmaktadır, bu süreçte de çene kemiğinde ağrıya neden olmaktadır.
Yan yatmış yarı gömülü dişler ağızdaki besinlerin bu bölgelerde birikmesi sebebiyle bakteriler için uygun ortam oluşturmaktadır, yaslandıkları dişlerde çürümeye ve enfeksiyona da neden olabilmektedir, hatta eğer kök yüzeyine temas ediyorsa kök yüzeylerinde çürümelere ve erimelere sebep olup azı dişlerinin çekimlerine neden olabilmektedirler.
Yirmi yaş dişleri pozisyonlarına göre cerrahi yaklaşım gerekebilmektedir, tam gömülü dişlerin üzerinde bulunan kemiğin kaldırılarak dişin görünür hale getirildikten sonra çekimi gerçekleştirilir, yarı gömülü dişlerde dişin üzerinde sadece diş eti mevcutsa basit bir şekilde ufak bir kesi ile çıkarılır. Bu işlemler lokal anestezi altında, 20 ile 45 dakika arasında değişen bir cerrahi prosedür gerektirmektedir.
Cerrahi işlem sonrasında hastanın yüzünde şişlik oluşması normal bir durumdur. Bunun önüne geçmek veya daha az şişmesini sağlamak için işlem sonrasında düzenli aralıklarla çekim olan tarafa dışarıdan buz uygulaması gereklidir.
Kanama riskini azaltmak amacıyla çekim sonrası tamponu belli süre ısırmak, sürekli tükürmemek, sigara içmekten kaçınmak gereklidir.
Çekim sonrasında baharatlı,asitli, katı ve sıcak yiyecekleri belli süre tüketmemek yara iyileşmesini hızlandıracaktır.

Yirmi yaş dişleri eğer sürme dönemlerinde önündeki dişlerde çapraşıklık oluşturacaksa mutlaka çekilmelidir.
Ortodontik tedavi sonrasında gömülü kalmış dişler çekilmelidir.
Protetik açıdan diş eti rahatsızlığına neden olabilecek ve protezin ömrünü kısaltabilecek olan yirmi yaş dişleri ve gömülü dişleri çekilmelidir.
Enfeksiyon riski taşıyan gömülü dişler çekilmelidir.
Ağız kokusana neden olan yirmi yaş dişlerinin çekim endikasyonu vardır.
Fırçalanamayan yirmi yaş dişleri çekilmelidir.