Çocuk diş hekimliği, çocuklar için büyük önem taşımaktadır. Daimi dişlenme dönemi olarak adlandırabileceğimiz 0 – 13 yaş arası bu dönemde süt dişleri ve süt dişlerinin de yanı sıra daimi dişlerinin oluşumlarının kontrolünü sağlayan, herhangi bir problemde de tedavisini gerçekleştiren bilim dalıdır.

Çocuklarda sıklıkla gerçekleşen çürüklerde veya anomalilerde Antalya çocuk diş hekimi olarak tedavisinde yer alıyor, başarılı işlere de imza atıyoruz. Yetişkinlerde de önemli bir yeri olan diş bakımları, çocuklarda çok daha fazla ön plana çıkması gerekmektedir.

Çocuklarda kimi zaman ağız bakımı ve diş fırçalama alışkanlığı zor kazandırılabiliyor. Yine de kazandırılan alışkanlık çocuklarda birçok diş probleminin de önüne geçmesine neden olmaktadır. Çocuklarda beslenmeye dayalı gelişim sonucunda da süt dişlerini etkilediğinden, beslenmenin büyük önemi bulunmaktadır

Ailenin vereceği alışkanlıklar sonucunda kazandırılmış diş fırçalama alışkanlığı çocuğun ilerideki diş sağlığına önemli bir katkıda bulunacaktır. Gerek ön dişlerinin gerek süt dişlerinin beslenmeden, ağız bakımına kadar birçok etkili olduğu etmenleri düşünürsek çocuk diş hekimliği ile bu işler çok daha kolay yapılabilir. Çocuk diş hekiminin yardımları sonucunda ağız bakımı ve çürük, fissür örtücü gibi işlemler uygulanabilir.

Çocuklarda Süt Dişleri Ve Önemi

Çocuk ve bebeklerde ağız, diş sağlığı ileriki zamanlarda yaşayacak olduğu diş hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden de süt dişlerinin geçiciliğine güvenildiğinde çocuklarda diş sağlığı ertelenmemelidir. Bu gibi hatalara düşüldüğünde diş yapısında bozulmalara, çürüklere ve çok daha ileri derece diş hastalıklarına kapı aralamaktadır.

Burada da anne ve babaya büyük görevler düşmekte. Ağız ve diş sağlığının aksatılmaması gerektiğini, bazı alışkanlıklarında kazandırılmasını en etkili bir şekilde çocuğa vermeli ki ileriki zamanlarında sıkıntılar yaşamasın.

Süt dişlerinin çıkmasından itibaren diş hekimi kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Böylece ağızda çürüklere, yapısal bozukluklara ve yanlış kazanılmış alışkanlıklara yer verilmemekte. Antalya çocuk diş hekimi ile süt dişleri dâhil diğer diş ve dişetlerinde kontroller sağlanmakta, ağız bakımı en iyi şekilde gerçekleşmektedir.

Süt Dişlerindeki Çürükler Tedavi Edilmeli midir?

Süt dişlerinde gerçekleşen çürüklerin tedavisi gereklidir. Dişlerdeki çürüklerin tedavi edilmemesiyle beraber ağızda koku, dişte ağrı, beslenme bozukluğu, ileriki zamanlarda da diş çarpıklığı gibi büyük problemlerin nedeni olabilir. Bu yüzden süt dişlerinin kalıcı olmaması kanısına varılarak dişlerde yaşanan problemlerin geçici olduğunu düşünmeyin.

Kontrollerin, ağız sağlığının baştan sona büyük önem taşıdığı bu zamanlarda aksatılan süt dişi çürükleri kalıcı dişler için de sıkıntı yaratacak bir hale sebebiyet verebilir. Bundan dolayı süt dişleri dahil diğer kalıcı dişlere de önem vererek, diş hekimi kontrolleri doğrultusunda bazı alışkanlıklar kazandırılmalı ve ağız sağlığına dikkat etmeye çocuk yaşlarda başlamalıyız.

Ebeveynlerin çocuklara vermiş olduğu örnekler onların diş sağlığı için önemli etmenlerdendir. Antalya çocuk diş hekimi sayesinde diş ve ağız sağlığı hakkında doğru bilgiler alınabilir, çürükler de kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilir.

Çocuk İçin Uygun Olan İlk Diş Hekimi Muayene Yaşı Nedir?

Çocuk 2 yaşına gelene kadar (genel olarak 6 ay – 1 yaşlarda önerilmektedir.) bir kere diş hekimi muayenesinden geçmesi gereklidir. 2 yaşından sonra da çıkacak olan dişleri için 6 ayda bir kontrolünü sağlamalı, ağız alışkanlığı bu yaşlarda yavaş yavaş kazandırılmalıdır.

Anne ve babalara çok işin düştüğü bu yaşlarda çocukların diş, ağız sağlığına daha fazla özen göstermeli. Böylece ileriki zamanlarda herhangi bir çürük ve diş hastalığıyla karşılaşma olasılığını da bir hayli azaltmış olacaktır.

Düzenli hekim kontrolleri ile çocukta, çocuk – diş sağlığı hakkında birtakım alışkanlıklar aşılanmalıdır. Bu hekim kontrollerini sağlayabileceği Antalya çocuk diş hekimi sayesinde daha sağlıklı dişler ortaya çıkacaktır.

Çocuk Diş Hekimi Muayenesi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir? Çocukta Diş Hekimi Korkusu

Çocuğunuzla muayene öncesi “acımayacak, korkmana gerek yok” gibi cümleler kurmamanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Çünkü bu cümlelerle çocuklar yapılan muayenenin korkutucu olabileceği kanısına varabilir. Muayene sonrası çocukları ödüllendirmemeye çalışın.

Bu da çocukların zor bir işi başardığı düşüncesine kapılmasına ve ileriki zamanlarda da bunu zorlu bir işlem olarak görmesine neden olabilir. Kendi endişelerinizi kendinize saklayarak bunu çocuğunuza aktarmayın. Bunun yanında da “iğne, diş çekimi” gibi kelimeleri de kullanmamakta özen gösteriniz. Antalya çocuk diş hekimi ile de çocuklarınızı diş hekimi muayenelerine alıştırmaya başlayın.

Bebeklerde Diş Problemleri

pedodonti dis hekimi

Parmak emme sorunu birçok bebekte karşı karşıya gelinmiştir. Uzun süren parmak emme sorunu ileriki zamanlarında diş sağlığı açısından zararı olacağından bebeklerde parmak emmek yerine emzik kullanmaya yönlendirilmelidir. En etkili şekilde parmak emme alışkanlığı bırakılması ile birlikte emzik seçimlerinde de ebeveynlerin bir o kadar dikkatli seçim yapması gereklidir.

Yapısal bozukluklara neden olabilen emzikler büyüklüğüne ve sağlamlığına dikkat edilerek alınmalıdır. Parmak emmeye göre daha iyi bir alışkanlık olsa da emzik günün büyük bir bölümünde verilmemeli, sadece gerekli görüldüğü zamanlarda kullandırılmalıdır. Emzik parmak emmeye göre çok daha kolay bırakılacağından emzik alışkanlığı birçok yönden çok daha iyi bir seçenek olarak gözükmektedir.

Diş gıcırdatma da bebeklerde sıklıkla görülen diş problemlerindendir. Sıkılmış, takıntılı ya da stresli yapıya sahip bebeklerde daha fazla görülen bu probleme neden olan faktörler bulunarak ortadan kaldırılmalıdır. Antalya çocuk diş hekimi ile de alacağınız destekler sonucunda diş problemlerinde sonuç alabileceksiniz.

Bebeklerde Diş Çıkarma Zamanlarında Dikkat Edilmesi Gereken Uygulamalar

Bebekte yaklaşık 6-8 aylarında gözüken dişlerle beraber diş temizliği başlamış olur. Diş fırçası kullanımı için bir yaş belirtilmesi gerekilirse de 3 yaşlarında başlanması uygundur. Bununla birlikte büyüyen ve yavaş yavaş kendi alışkanlığıyla diş fırçalayan çocukta anne – baba kontrolü çok önemlidir.

Dişlerin görünmeyen, çürük oluşabilecek yüzeylerinde anne ve babanın yardımı ile birlikte tam ve doğru şekilde diş fırçalaması gösterilmelidir. Ortalama 6 ayda bir de değişiminin yapılması gereken diş fırçaları, çocuklara kazandırılması gereken bir diğer alışkanlıklardandır.

Antalya çocuk diş hekimi yardımıyla da diğer gerekli uygulamaların; diş, ağız kontrollerin sağlanmasıyla çocuk ve bebeklerde ileriki zamanlarında diş problemleri yaşanmaması adına işlemler yapılmaktadır.

Bebek ve Çocuklarda Ağız Bakımı

Bebekler için önerilen ilk 4 ay anne sütü ağız ve çevresindeki kası, yumuşak dokuyu geliştirmesinde katkı sağlamaktadır. 1 yaşına doğru ise kaşık ve bardak alışkanlığının kazanılması gereklidir. Bu alışkanlığın kazanılması ağız sağlığı ve diş sağlığı için devamlılık niteliğindedir.

Bunların yanında parmak emme gibi bir alışkanlık söz konusuysa aynı zamanda bu alışkanlığı da 3-6 yaşlarına kadar sürdürmekte ise bunun giderilmesi için çaba sarf edilmesi gereklidir. Çocuklar için diş fırçalama alışkanlığı ileriki diş sağlığı için mühim bir zorunluluk diyebiliriz. Bu yüzden ne kadar erken yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazanılırsa çocuk için o kadar kolay hayatında yer edinecektir.

Çocukların kahvaltı sonrasında bir kere ve yatmadan önce de bir kere olmak üzere günde toplamda 2 kere üçer dakikalık bir işlem yeterli olacaktır. Herhangi bir çürük, ağrı ve benzeri olaylarda da Antalya çocuk diş hekimi bünyesinde diş, ağız sağlığı en iyi şekilde yerine getirilmektedir.