Çene eklemlerinde oluşan sorunların ortadan kaldırılması için uygulanan Antalya çene tedavisi yöntemi alanında en iyi diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Çene sorunları genellikle alt ve üst çenede meydana gelirken bazı durumlarda her iki çenede de ortaya çıkmaktadır.

Çene tedavisi hastaların daha rahat ve konforlu bir yaşam sürmeleri için ihmal edilmemesi gereken bir tedavi yöntemidir. Çene kaslarından ve çene kemiğinden oluşan alt ile üst çene kaslarının kasılmasıyla çene gevşemektedir. Bu sayede ağız açılıp kapandığından kişiler konuşmakta, esnemekte ya da çiğneme fonksiyonunu gerçekleştirmektedir.

Boyun, baş, diş, yanak ve tükürük bezlerinin de dahil oldukları sistemi etkileyen çene eklemi tedavisi alanında uzman bir hekim tarafından yapılmalı hekim seçerken bu konu üzerinde titizlikle durulmalıdır.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve diş sorunları içinde en rahatsız edici sorunlardan çene eklemi rahatsızlıklarıdır. Çene eklemi rahatsızlığı nedenleri aşağıdaki nedenlerden oluşabilmektedir;

 • Dişleri gıcırdatma ve sıkma
 • Tırnak yeme alışkanlığı
 • Sıklıkla sakız çiğneme
 • Uzun süren diş tedavileri
 • Yiyecekleri tek taraflı çiğneme
 • Dişler arası uyumsuzluk
 • Psikolojik sorunlar

Çene eklemi sorunlarının yoğun stres ile doğrudan ilişkili olduğu da bilinir. Bu rahatsızlığa ise sadece diş hekiminin detaylı muayenesi sonrasında tanı konulabilir.

Çene Sorunları Belirtileri Nelerdir?

İlk ve orta düzeyde ortaya çıkan çene sorunları rahatsızlıklarının bazı belirtileri bulunmaktadır. Aşağıdaki maddelerde yer alan çene sorunu belirtilerinden herhangi birine dahi sahipseniz zaman kaybetmeden bir ortodontist muayenesine gitmeniz gereklidir.

 • Dişleri sıkmaya bağlı olarak çenede ağrı meydana gelmesi
 • Çene kısmı dahil, kulak, boyun, diş ve gözlere yayılan basınç
 • Halsizlik ve kulak çınlaması
 • Çene hareketlerinde kısıtlamalar
 • Çenenin açılıp kapanmasında zorluk ve esneme
 • Yemek yemede zorluk
 • Yüz bölgesinde şişlik ve ağrı
 • Baş dönmesi ve baygınlık
 • Dişlerde meydana gelen hassasiyet ve dişlerin sallanması

Çene tedavilerinde amaç çene fonksiyonlarını normal haline getirmektir. Tedavinin sonunda çene eklemi fonksiyonlarını geri kazanır.

Çene Eklemi Rahatsızlığı Teşhis ve Tanısı Nasıl Yapılır?

Çene eklemi tedavilerinde teşhis ve tanı fazlası ile önemlidir. Klinik muayene yaklaşık 30 dakikada tamamlanmaktadır. Belirtilerin türüne ve şiddet derecesi hastalığın nedenini kesin olarak belirler. Bu muayene dokunma tekniği ile de sağlanabilir.

Hekim küçük parmağını hastanın kulağına koyarak çenenin çalışmasını kontrol edebilir. Muayene sonunda tetkik ve tetkikler istenebilir. Bu tetkikler Panoramik grafi, tomografi, mr ve pet işlemleridir. Hekim ayrıca diş modellerini isteyebilir.

Bu alçı sayesinde hareketli stimülatöre geçilerek oluşan hasar tespit edilir. Bu tetkikler sonunca rahatsızlığın nedeni, teşhis ve tanısı doğru şekilde belirlenir.

Çene Tedavisi Yöntemleri

Antalya çene tedavisi daha önce de belirttiğimiz gibi çene eklemi içinde meydana gelen basıncın düzenlenerek normal fonksiyonlarının kazandırılmasını sağlamaktadır. Ortodontist tarafından uygun görülen yöntem ile tedaviye başlanmaktadır. Hastalarda rahatsızlığa sebep olan bölgenin düzeltilmesi ile ağrının ortadan kaldırılması için bazı önlemler alınmaktadır.

Çene tedavisinde hastaların dikkat etmeleri gereken en önemli konu hekim kontrolü dışında internet ortamlarında çene ağrıları için yer alan yöntemlerin uygulanmamasıdır, çünkü bu daha kötü sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle uzman diş hekimleri yardımı ile tedavi yollarına gidilmelidir.

Son zamanlarda ortodontik alanında hastayı rahatlatmak için çiğneme kaslarına botoks uygulamaları da yapılmaktadır. Hastanın tedavi süresinde önerilere uyması tedavinin kısa sürede bitmesi açısından önemlidir. Çene eklemi ağrısının nasıl geçeceği sorusunun cevabını ancak size diş hekiminiz verecektir.

Çene eklemi tedavilerinde uygulanan yöntemlerden biri olan gece plakları ile diş sıkma durumunun ortadan kalkması için alınan tedbirler bazen sonuç vermemektedir. Bu durumda eklem bölgesine enjeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Tüm bu işlemlerin ardından çenede oluşan ağrılar giderilmezse cerrahi müdahale ile Antalya çene tedavisi işlemine kesin sonuçlara varılmaktadır.

Çene Eklem Tedavisi

Sağlık açısından önemli bir sorun oluşturan çene eklemi problemleri, görünüm açısından da hastaları olumsuz olarak etkilemektedir. Oysa çene eklem tedavisi başarı oranı % 100’lere yaklaşan bir oranla yapılabilmektedir.

Çene Eklem Bozukluklarının Tedavisi

Çene eklemi, alt çeneyi kafatasına bağlayan canlı bir dokudan oluşmaktadır. Çiğneme kaslarında meydana gelen ağrı ve fonksiyon bozuklukları ise, çene eklem bozuklukları olarak adlandırılmaktadır. Bu bozuklukların tedavisi ise ameliyatla yapılmaktadır. Çene eklem bozukluklarının en yaygın belirtileri şunlardır;

 1. Ağzın açılma esnasında ağrı hissedilmesi
 2. Sesli veya tıkırtılı olarak ağzın açılıp kapanması
 3. Ağzın kilitlenmesi veya tamamen açılamaması
 4. Boyun bölgesinde sertlik ve ağrı oluşması
 5. Çiğneme yaparken yüz bölgesinde oluşan şiddetli ağrılar
 6. Dişlerin kapatılması esnasında ağrı hissedilmesi
 7. Çenenin çiğnemeden dolayı, çok çabuk yorulması
 8. Sabahları çenenin açılamaması veya ağrılı açılması
 9. Zorlukla esneme
 10. Kulaklarda basınç hissi ve şiddetli ağrı oluşması
 11. Yüz bölgesinde şekil bozukluğu oluşması
 12. Ağzı açarken çenede kayma oluşması

Çene eklem bozukluklarının başlıca nedenleri ise şunlardır;

 1. Çene bölgesinin darbe alması
 2. Tek taraflı çiğneme
 3. Dişleri gıcırdatma, sıkma ve diş eksikliği
 4. Stres
 5. Bazı ortodontik hastalıklar
 6. 20 yaş dişlerinin çok geriden çıkması

Çene eklem bozuklukları; diş ve kapanışları, çiğneme kasları ve çene eklemi muayenelerinden sonra, röntgen çekilerek teşhis edilmekte ve tedavi yöntemi belirlenmektedir. Çene eklem bozukluklarının tedavisi; ortodontik tedaviler ve ameliyatlar ile yapılmaktadır. Bu tedavinin çeşitleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Hastanın koruyucu tedavi konusunda eğitilerek, bu tedavinin uygulatılması
 2. Splint tedavi
 3. Ortodontik tedavi
 4. İlaç tedavisi
 5. Egzersizler ve fizik tedavi
 6. Cerrahi tedavi

Alt Çene Geriliği Tedavisi

Alt çenenin üst çeneye oranla daha geride bulunması durumuna, alt çene geriliği denmektedir. Ameliyatla gerçekleştirilen alt çene geriliği tedavisi sayesinde, alt çene üst çeneyle simetrik duruma getirilmektedir. Bu ameliyat öncesinde;

 1. Hastanın kafa ve çene röntgenleri çekilir
 2. Ameliyat esnasında faydalanmak için alçıdan modelleme yapılır
 3. Tüm veri ve görüntüler bilgisayara aktarılıp, ameliyat sonrası elde edilecek durum görüntülenir
 4. Dijital ortamda gerekli ölçümler yapılarak, operasyonun planı ortaya çıkarılır.

Alt çene geriliği ameliyatı 18 yaşından büyükler için uygulanmaktadır. Bu yaşa kadar, çene gelişimini tam olarak tamamlamadığından, çok acil durumlar hariç ameliyat yapılmamaktadır. Alt çene geriliği ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Ameliyat, ortodontik tedavinin bir parçası olduğundan, ameliyat öncesinde hastaların, diş teli kullanarak dişlerinin düzelmesini sağlanmaktadır. Ameliyat esnasında ise diş telleri çıkarılmamaktadır. Ameliyatta çene kemiği kesilmekte ve çene olması gereken konuma alınmaktadır. Alt çenenin öne alınmasından dolayı olan boşluk ise, kemik dokusu ile doldurulmaktadır.

Öne alınan çene, titanyumdan yapılan plak ve vidalar ile sabit hale getirilerek ameliyat tamamlanmaktadır. Ameliyat hastanın çene yapısına göre değişmekle beraber, en fazla üç saat civarında sona ermektedir. Hastaların evlerine taburcu olması ise, ortalama 3 gün sonra olmaktadır. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler ise, yaklaşık bir hafta civarında iyileşmektedir. Ameliyattan yaklaşık altı ay sonra tamamen iyileşme sağlanmakta, bir yıl sonra ise hastalar, hiç ameliyat olmamış gibi yaşamlarına devam ediyorlar. Alt çene geriliği ameliyatlarında mutlaka ortodonti uzmanının yanı sıra, bir çene veya plastik cerrahı bulunmakta ve operasyonları, koordineli olarak gerçekleştirmektedirler.

Alt çene geriliği ameliyatı, hastalara şu avantajları sağlıyor;

 1. Estetik olarak, hastanın yüzünde mükemmel bir görünüm sağlamaktadır
 2. Hastanın psikolojik olarak kendine güvenini arttırır
 3. Hastada var olan konuşma, yemek yeme ve çiğneme gibi sorunların tamamını ortadan kaldırır
 4. Ortodontik tedavinin süresini kısaltır ve başarı şansını çok daha fazla arttırır
 5. Hastadaki nefes alma problemi düzelir
 6. Ameliyat sonrası iz kalmamaktadır (ameliyat ağız içinden yapıldığından).

Alt çene geriliği ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken hususların başlıcaları şunlardır;

 1. Oluşabilecek iltihaplanmaları önlemek için, antibiyotik tedavisi uygulanır
 2. Ameliyat sonrası belirli bir süre ağrı oluşabileceğinden, kas gevşetici ve ağrı kesici kullanımı önerilmektedir
 3. Hastalar, doktor tavsiyesine göre önerilen sürelerde sıvı gıda tüketmeli, daha sonra yumuşak gıda tüketimine geçmelidir
 4. Herhangi bir sorun oluşmaz ise, sargılar ortalama 4 gün içinde çıkarılarak, dikişler alınmaktadır
 5. Hastalar, normal yaşantılarına, ameliyattan bir hafta sonra geçebilmektedir.

Çene Tedavisi Aparatı Nedir?

Diş ve çene sorunları günümüzde özellikle ergenlik yaşlarındaki gençlerde olmak üzere birçok insanda karşılaşılan sorunlardandır. Bu sorunlar kimi insanda sadece diş bozuklukları kimilerinde ise diş ile birlikte çene yapısında görülen anormallikler şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu tür bozukluklarda uygulanan tedavi yöntemleri ortodontinin bir çalışma alanıdır. Bu alanda çalışan uzman ortodontistler başta tel tedavisi olmak üzere çeşitli yöntemler ile hastaları tedavi ederler. Çene anormallikleri arasında alt ya da üst çenenin normale göre daha ileride ya da daha geride olması vardır. Bununla birlikte çenenin açılıp kapanmasında yaşanan sorunlarda da ortodonti tedavileri uygulanabilir. Bu durumlarda diş teli ya da Antalya çene tedavisi aparatı gibi malzemeler kullanılarak tedavi uygulanır.

Çene Tedavisi Aparatı Nasıl Uygulanır?

Diş ve çene sorunları genellikle çocuklarda büyüme çağlarında kendini gösterir. Özellikle çocukların süt dişlerini düşürüp yerine kalıcı dişlerinin geldiği dönemlerde dişin düzgün çıkamaması ya da bozuk çıkması gibi durumlar görülebilir. Bu sorunlar arasında çenenin yüz iskeleti ile uyumsuz olması gibi durumlar da vardır. Bunlar için yapılan tedavilerde kullanılan yöntemlerden biri çene tedavisi aparatı uygulamasıdır. Bu aparatlar kimi zamanlarda yalnızca ağız içinde yer alırken kimi zaman hastanın başında çeşitli yerlerden destek alınarak takıldığı durumlar da vardır. Böyle zamanlarda hastalar görünüşleri ile ilgili sorun yaşasalar da sağlıklı bir çene yapısına kavuşmak için yapılması gereken bir fedakarlıktır.

Çene Tedavisi Aparatı Tedavisi

Çene yapısı anomali durumlarında kullanılan tedavi araçlarından biri olan çene tedavisi aparatı bazı hastalar için ağız dışında uygulanabilir. Bu durumda hastanın alnından ya da çenesinden destek ile takılan bu aparatlar çenenin normal bir görünüm almasına yardımcı olur. Bu aparatlar diş hekimleri tarafından genellikle hızlı büyüme zamanı olarak bilinen 12 ile 17 yaşlar arasındaki hastalara önerilir. Bu aparatların gün içinde belli bir kullanım zamanı olmaktadır. Takma ve çıkarma işlemlerini hasta kendisi yapar. Çene tedavisi alanında uzmanlaşmış olan ortodonti uzmanlarımız ile çene tedavi merkezimizde hastalarımızın hizmetindeyiz. Sağlıklı bir çene görüntüsüne sahip olmanız için çalışıyoruz.

Çene Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanların ağız ve diş yapısı karmaşık gözükmese de oldukça önemli fonksiyonlara sahip bir yapıdır. Sindirimin ve solunumun ilk aşaması olması nedeni ile ağız ve diş yapısının sorunsuz olması önem arz etmektedir. Ancak yaşanan sağlık problemleri ve dişlerin ihmal edilmesi gibi nedenler ile dişlerin ve çenenin yapısında sorunlar oluşabilmektedir. Çenenin ve dişlerin yapısı ile ilgili olarak yaşanılan sorunlar ortodonti adı verilen bölümün ilgi alanına girmektedir. Çenenin tam yerine oturmaması, dişlerin eğik veya üst üste çıkması ve çenede eğiklik bulunması gibi konular ortodonti tedavileri ile çözülebilecek sorunlardır. Ortodonti ile Antalya çene tedavisi nasıl yapılır sorusu bu konular ile ilgili sorun yaşayan kişilerin merak ettiği konuların başında yer alır.

Çene Tedavisi Nasıl Yapılır ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çene tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi yöntemlerinin ilki braket adı verilen tel tedavisidir. Dişlerin şekillerinde yaşanan bozuklukların düzeltilmesi için uygulanan teller sabit ve hareketli olmak üzere iki gruba ayrılır. Braket sistemi ile dişlere takılan teller sayesinde dişler normal şekline getirilir. Hareketli teller çıkartılabilir şekilde uygulanır. Şeffaf tel olarak bilinen yöntem hareketli aparey adı ile de anılmaktadır. Çene genişletmek veya çeneye yeniden pozisyon kazandırmak için kullanılan farklı aygıtlar da tedaviler için değerlendirilir. Bu tedavi yöntemleri ile sonuç alınamayana durumlar için cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Çene Tedavisi Nasıl Yapılır ve Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Çene tedavisi nasıl yapılır sorusu ile birlikte tedavi sürecinin nasıl uygulanacağı da merak konusudur. Çene tedavisi ile ilgili olarak işlemlere başlanmadan önce ağız içerisinde sorunlu nokta bulunmaması gerekmektedir. Dişlerin arasında bulunması muhtemel çürükler tedavi edilmelidir. Diş etleri ile olarak sorunlu görülen noktalar düzeltilmelidir. Dişlere uygulanan aparatların olabildiğinde uzun süre takılı tutulması hızlı şekilde sonuç alınmasını sağlar. Sabit şekilde uygulanan aparatların temizliğinin aksatılmaması önemlidir. Özellikle asitli ve çok şekerli yiyeceklerden uzak durulması tedavi sürecinin önemli noktalarından biridir. Tedaviye başlanması sonrasında belli aralıklar ile kontrollere devam edilir. İstenilen sonuçlar alındığında aparatlar çıkartılarak dişlerin ve çene yapısının normal haline gelmesi sağlanır.

Alt Çene Darlığı Tedavisi ile Daha Güzel Gülüşler!

Sizce güzel gülüşlerin sırrı nedir? Tabi ki dişlerdir öyle değil mi? Zira olumlu iletişimin de anahtarı olan güzel gülüşler, dişlerin kıymetini bilmeyi dolayısıyla da onları korumak için gerekli çabayı göstermeyi gerekli kılacaktır. Ancak kimi zaman dişlerin dizilişinde birtakım düzensizlikler söz konusu olabilmektedir. İşte bahsi geçen diziliş problemlerinden biri de alt çenedeki darlıklar, tedavileri ise Antalya çene cerrahisi alt çene darlığı tedavisi olarak karşınıza çıkacaktır. Genetik faktörlerin, çenede söz konusu olan travmaların, diş çekimindeki hataların, zor doğumların ve küçükken geçirilen ameliyatların ise söz konusu problem için etken niteliği taşıdığı bilinmelidir.

Alt Çene Darlığı Tedavisi İçin Kullanılabilecek Aparatlar!

Ortodonti tedavi çeşitlerinden biri olan alt çene darlığı tedavisi için düzeltici birtakım aparatlar ön plana çıkmaktadır. Söz konusu aparatlar sayesinde dişler zarar görmeksizin doğal yapılarını da koruyacak şekilde düzelebiliyor, böylece dişeti hastalıklarının önünde set görevi görebiliyor. Ortodonti aygıtlarında sabit ve hareketli olmak üzere iki farklı aparat bulunmaktadır. Bunlardan sabit olanı, dişlere özel materyallerle yapıştırılacak, üzerine yerleştirilecek olan tellerle ise dişlerin üzerine kuvvet uygulayacaktır. Bu şekilde dişler daha düzgün sıralanacaktır. Söz konusu aygıtlardan hareketli olanı ise hastalarca takılıp çıkarılmayı mümkün kılan pekiştirme tedavilerinden biri olacaktır. Ağzın dışından uygulanabilen ve destek görevi gören aygıtlar ise sabit ve hareketli aparatların yanı sıra ön plana çıkan tedavi yöntemlerinden bir diğeridir.

Yer Tutucu Ve Ortopedik Aygıtlarla Alt Çene Darlığı Tedavisi!

Alt çene darlığı tedavisi için kullanılabilecek aparatlardan bir diğeri de fonksiyonelliğinden söz ettirecek ortopedik aygıtlardır. Bu aygıtlar sayesinde hasta konuşabilme, yutkunabilme, yemek yiyebilme vb. şeklindeki fonksiyonlar esnasında söz konusu olabilecek kas hareketlerinde kullanım sağlayabilmektedir. Ayrıca çene ile dişlere hareket vermektedir. Bu konuda sizlere son olarak yer tutuculardan bahsedebiliriz. Süt dişinin, dişlerin olması gereken yerlerinde ilerleyebilmesini sağladığını bilirsiniz. Ancak birçok sebep bu dişlerin erkenden kaybedilmesini dolayısıyla da söz konusu darlık problemini beraberinde getirmektedir. İşte yer tutucuların amacı da tam olarak budur. Yani süt dişinin yerini tutmaktır.

Uzman Kontrolünde Ortodonti Çene Tedavisi Fiyatları

Merkezimizde ortodonti klinikleri üzerinde uzman kontrolünde gerçekleştirilen muayeneler ve işlemler ile en doğru ve uygun Antalya ortodonti çene tedavisi fiyatları sayesinde hizmet alabilirsiniz. Profesyonel hekimler eşliğinde kurumsal bir yapı ile hizmet vermekte olan polikliniğimiz sayesinde ortodontik tedavi için gereken tüm çene cerrahisi işlemlerini ve uygulamalarını rahatlıkla alabilirsiniz. Ortodonti çene tedavisi sayesinde çene bozukluklarının düzeltilmesi ve bu sayede çiğneme ya da konuşma gibi durumlarda çekilen zorlukların giderilmesi mümkündür. Önemli olan nokta öncelikle ortodontist hekimlerimiz tarafından doğru bir muayene yapılması, sorunların tam olarak belirlenmesi ve tedavi şekillerinin seçilerek uygulamaya geçilmesidir. Bu aşamada en uygun fiyatlı hizmetleri rahatlıkla merkezimizde alabilirsiniz.

Ortodonti Çene Tedavisi Fiyatları Nasıl Değişmektedir?

Merkezimizde ortodonti kliniği bünyesinde gerçekleştirilen incelemeler sonrasında ortodonti çene tedavisi fiyatları belirlenebilir. Ortodonti çene tedavisi için alt ve üst çene arasında yapısal bozukluklar konusunda farklılıklar görülebilir ve iyi bir inceleme yapılması gerekir. Örneğin prognatizm; alt çenenin önde olması olarak adlandırılırken, retrognatizm ise alt çenenin üst çeneye göre geride kalması şeklinde tanımlanabilir. Farklı bir durum olarak mikrognati üst çenenin alt çeneye göre daha geride gelişmesini ifade ederken, bu gibi birçok farklı çene anatomisi sorunları ile karşılaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle uzmanlarımız gerekli incelemeleri yaptıktan sonra temel sorunun ne olduğunu belirler ve bu sorun için uygulanması gereken tedavileri ve cerrahi yöntemleri seçerek, sizin için en doğru bütçe planını belirleyerek tarafınıza sunar.

Ortodonti Çene Tedavisi Fiyatları İçin Garanti Ve Kolaylık

Merkezimizde uygulanan tedavilerde için talep edilen tüm rakamlarda kolaylık ve avantaj sunulmaktadır. Polikliniğimiz bünyesinde hizmet vermekte olan tüm hekimler gerçek tedavi yöntemlerini belirledikten sonra uzman müdahaleler ile en kısa sürede doğru çözümlerin sunulmasını sağlar. Yapılan tedavilerde sunulan garanti hekimlerimizin profesyonelliği sayesinde elde edilebilmektedir. Uygulanan tedavi sonrasında sosyal hayatınızda ve gündelik yaşamınızda çok daha olumlu bir sonuç elde etmeniz rahatlığı bulunurken, talep edilen ücretlerin ödeme noktasında da farklı rahatlıklar sağlayabilirsiniz. Bu noktada taksitli ödeme koşulları ve indirimli ödemeler ile daha kolay sonuçlar elde edebilirsiniz.

Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar

Ağız, diş ve çene sağlığı vücudun diğer organları kadar önemli olup, günlük yaşamda birçok yaşamsal faaliyetin gerçekleştiği bölgelerdir. Bu bölgeler çene cerrahisince ağız, diş, çene olmakla birlikte yanak, damak, dil, çene kasları ve çene kemiklerini de kapsamakta olup, patolojik hastalıkların tedavisinden diş ve çene kırıklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde çene cerrahisi görev yapmaktadır. Ayrıca çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar denildiğinde sadece ağız, diş ve çene hastalıkları akla gelmekte fakat bunun yanı sıra yüz dokuları ile ilgili cerrahi işlemler, protez yapımı, çene kemiği kırıkları gibi farklı birçok hastalığın da tedavisinden çene cerrahisi sorumludur.

Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar ve İlgi Alanları Nelerdir?

Vücudun iç ve dış olmak üzere birçok bölümü ve organlar için gereken özen gösterilmeli ve kontrolü sık sık yapılmalıdır. Ağız, diş ve çene olmak üzere yüz bölgesine ait kontroller ise çene cerrahisi tarafından yapılmakta olup, Antalya çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar sorusuna yönelik çene cerrahisine ait ilgi alanları aşağıda yer almaktadır. Bu ilgi alanları genel olarak şu şekildedir:

 • Çene ve yüz bölgesindeki eklemlere ilişkin hastalıkların tedavisinde,
 • Dudak, damak, ağız içi ve yanaklardaki yarık ve yara tedavilerinde,
 • Dişler ile ilgili tüm hastalıkların (protez yapımı da dahil) tedavisinde,
 • Yüz ya da çene bölgesindeki timör gibi hastalıkların cerrahi tedavisinde,
 • Diş ve çene kemiklerindeki iltihapların tedavisinde çene cerrahisi görev yapmaktadır.

Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar ve Cerrahi Müdahaleler

Çene cerrahisi kapsamında çene cerrahisi hangi hastalıklara bakar denildiğinde ağız, diş ve çene bölgeleri akla gelmekle birlikte yapılan cerrahi müdahalelerde lokal anestezi uygulanmakta olup, ağır vakalarda genel anestezi durumu da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca dental korku ya da bulantı gibi sorunlarda ise sedasyon yöntemi de tercih edilebilmektedir.

Diş Teli Çene Yapısını Düzeltir Mi?

Ortodonti tedavisi kapsamında olan diş tellerinin çene yapısını düzeltip, düzeltmediği hakkında pek çok soru ile karşılaşıyoruz. Öncelikle ortodonti tedavisi, dişlerde var olan konum bozukluklarının diş telleri ile birlikte belirli bir dönem dâhilinde düzelmesini sağlayan, diş hekimlerimiz tarafından yapılan bir tedavidir. Ortodonti tedavimiz çene kemiklerinin kafa kaidesine ve birbirine göre konum bozukluklarının da düzelmesinde etkili olmaktadır. Başlı başına ortodonti tedavisi aslında çene ortopedisi olmaktadır. Peki, Antalya diş teli çene yapısını düzeltir mi? Sorusuna ne cevap verilmelidir? Ayrıntılı bir şekilde cevabımız aşağıda yer almaktadır. Gelişim sırasında oluşabilen çene bozuklukları,

 • Üst çenenin fazla gelişmesi ile ileride görünmesi
 • Çene darlığı
 • Alt çenenin fazla gelişmesi ile ileride görünmesi
 • Alt çenenin az gelişerek geri planda kalması
 • Üst çenenin az gelişerek geri planda kalması
 • Bunların birinin veya birden fazlasının aynı anda olması

Ortodonti Tedavisi Olan Diş Teli Çene Yapısını Düzeltir Mi?

Ortodonti tedavisi işe birlikte bu bozuklukları düzeltmek mümkündür. Buradan da özellikle diş tellerinin çene yapısını direkt olarak düzelttiği söylenemez. Teller aslında çene gelişimi sırasında dişleri yönlendirir ve gelişimin güzel olmasını sağlar. Örneğin üst çenenin fazla gelişerek ileride olması durumlarında üst çenenin ileri yöndeki gelişimini baskı ile engeller. Alt çene gelişimi ise normal seyrinde devam ettiği için bir süre sonra üst ve alt çene birbirlerini dengeler. Diş telleri ile yapılan bu ortodonti tedavisine fonksiyonel ortodonti tedavisi denmektedir. Bu tedavinin başarı ile sonuçlanması için büyüme yani gelişme evresinin bitmemiş olması gerekir. Çünkü bu tedavi gelişimi yönlendirici olduğundan dolayı, gelişmiş olan bir çene yapısının diş telleri ile düzeltilmesi mümkün olmayacaktır. Buradan yola çıkarak diş teli çene yapısını düzeltir mi sorusuna, gelişim sırasında düzeltebilir cevabını vermek daha doğru olmaktadır.

Diş Teli Çene Yapısını Ne Zaman Düzeltir?

Diş teli çene yapısını düzeltir mi sorusuna ek olarak çene yapısını hangi evrede düzelttiği de önemli bir konudur.  Bu tedavi için hastanın ergenlik dönemini bitirmemiş olması gerekir. Bu dönem kızlar için 12-13 iken, erkekler için de 13-14 yaşları arasıdır. Bu yaşlar geçti ise fonksiyonel ortodonti tedavisinin çene yapısını düzeltebileceğinden bahsedemeyiz.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Fiyatları

Ağız diş ve çene cerrahisi, ağız diş ya da çenede cerrahi operasyonun gerekli olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Uzmanın kontrolleri neticesinde hastanın rahatsızlığı ve istekleri doğrultusunda gerçekleştirilir.

Dişlerdeki travmatik veya yapısal bozukluklardan kaynaklı problemleri gidermek için yapılan operasyonlarla ciddi düzeltmeler gerçekleştirilir. Kişi çene cerrahisiyle estetik kaygılarının ortadan kalktığı, daha güzel bir gülümseme kazandığı, yeme içme problemleri yaşamadığı, konuşma güçlüğü çekmediği bir ağız ve dişe kavuşacaktır. Antalya çene tedavisi tarafından başarılı bir şekilde yürütülen bu ameliyatlarla daha sağlıklı ve daha estetik dişlere sahip olacaktır. Ortodontik tedavide çapraşık dişler ve kayma olan bölgeler rahatlıkla tedavi edilebilir. Çene bölgesindeki bozukluklar erken yaşta tedavi edilmediği zaman yetişkinlik döneminde cerrahi operasyonlarla tedavi edilebilmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Fiyatları ve Ortognatik Cerrahinin Aşamaları

Ağız diş ve çene cerrahisi aşama olarak 3 aşamada gerçekleştirilmektedir. İlk aşamada cerrahi uygulanmaya başlanmadan önce ağız ve diş muayene edilir ve gerekli tedaviler uygulanarak dişlerdeki problemler ortadan kaldırılır. Daha sonraki 2. Aşamada dişlere gerekli cerrahi müdahaleler yapılarak diş ve çenede istenilen ideal görünüm sağlanmaya çalışılır. Son aşamada ortodontik tedaviye devam edilir ve gerekli durumlarda çene ameliyatı uygulanır. Anestezi uygulanarak yapılan bu operasyonlarda acı ya da ağrı hissedeceğiniz bir durum ortaya çıkmaz.

çene cerrahisi ameliyat fiyatları

Yapılan operasyonlarla kişi istediği ideal estetik görünüme kavuşacaktır. Cerrahi müdahaleler sonrasında da doktor kontrolleri aksatılmamalı gerekli ağız diş hijyenine önem gösterilmelidir. Çene cerrahisi uygulamalarından sonra doktorun tavsiyeleriyle sürekli ağız diş temizliği yapılabilir.

Çene cerrahisi ameliyatları Antalya çene cerrahisi tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ağız diş ve çene cerrahisi fiyatları işlemin uygulama süresine, kişinin estetik ihtiyaçlarına göre farklılık göstermektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Fiyatları ve Tedavi Süresi

Özel çene cerrahisi ameliyatları Antalya ortodontinin başarıyla gerçekleştirdiği tedavi yöntemidir. Özel Çene cerrahisi ameliyatları fiyatları hastanın ağız diş yapısına, istediği estetik rötuşlara, uygulanan tedavinin süresine ve tekniğine göre değişkenlik göstermektedir. Çene cerrahisi ameliyat fiyatlarını belli bir standartta ele almak mümkün değildir.

Çene cerrahisi ameliyatlarına belli bir süre belirlemek uygun olmayacaktır çünkü bu süre hastanın tedaviye cevap vermesine, ağız ve dişin durumuna göre değişiklik gösteren bir etmendir. Bununla beraber ortodontik cerrahi süresinin ortalama olarak 6 ay süreceği söylenebilir.

Çene Cerrahisi Ne İş Yapar?

Uzun yıllardan bu yana çok yüksek kalite ile birlikte diş sağlığı hizmetleri veren merkezimiz bünyesinde hastalarımızın birçoğu tarafından merak edilen konular bulunmaktadır. Bu konulardan biri olarak Antalya çene cerrahisi ne iş yapar konusunda farklı bir açıklama yapma ihtiyacı hissetmekteyiz. Çene cerrahisi bölümünde uzmanlık sağlamış diş hekimleri; konuşma, nefes problemleri, çiğneyememe ve iletişim problemlerinin ortadan kaldırılması için yüksek fayda sağlamaktadır. Bu hastalıkların önlemlerinin alınabilmesi de gereken durumlarda sorunların çözülmesi adına cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesi için bu bölümde çalışmalar sergilenmektedir.

Çene Cerrahisi Ne İş Yapar Ve Hangi Faaliyetler Yer Alır?

Merkezimizde hizmet vermekte olan çene cerrahisi uzmanları tarafından gerçekleştirilen aktiviteler arasında hastaların çene kemiği ve diş eti problemlerinin giderilmesi için çalışmalar yapılması bulunmaktadır. Bu sayede çene cerrahisi ne iş yapar konusunda bilgi sahibi olan hastalarımız, hangi noktada hizmet alabileceklerini bilerek merkezimize başvurabilmektedir. Bu sayede yirmilik yaş dişlerinin çekilmesi, apse ve kistlerin cerrahi operasyonla alınması, diş çekimleri yapılması ve implant çalışmaları için çene ve diş etlerinde gereken yapının oluşturulması için çene cerrahisi uzmanlarımız hizmet vermektedir.

Çene Cerrahisi Ne İş Yapar Ve Ne Zaman Gereklidir?

Diş tedavileri gerçekleştirdiğinde her zaman çene cerrahisi tarafından gerçekleştirilmesi gereken etkinlikler bulunmamaktadır. Fakat bazen çene cerrahisi ne iş yapar konusunda net olarak cevap oluşturacak tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çünkü merkezimizde implant tedavisi gerçekleştirmek isteyen bazı hastalarımızda diş yapısının ve ağız yapısının uygun hale getirilmesi için çene cerrahisi önemli bir görev üstlenmektedir. Yine farklı bir durum olarak diş yapısında da dişin altına kadar uzanan bölgelerde kist ya da iltihaplar oluştuğunda bu sorunların giderilmesi için de çene cerrahisi önemli bir görev üstlenir.

Çene Cerrahisi Hastalıkları

Ağız diş ve çene cerrahisi ağız ve içerinde bulunan organları, dişleri ve çene kemiklerini ve çene cerrahisi hastalıkları ile ilgili vakaları inceleyen ve tedavi eden bir cerrahi dalıdır. Ayrıca zarar görmüş, yerinden çıkmış, iş göremez duruma gelmiş diş ve çene kemikleri için düzeltme operasyonlarını ve bu organların yerine geçebilecek protezlerin yapımını da içine alan bir cerrahi dalıdır. Bunların dışında çene operasyonlarında plastik cerrahi bilim dalından da faydalanılır.

Çene Cerrahisi Hastalıkları ile Ortodonti İlişkisi

Çene cerrahisi ile ilgili hastalarımız bize yönelttiği sorulardan en önemlisi hangi durumda operasyon gerekli olduğudur. Çene cerrahisi hastalarımızda genelde şu sorunlar görülür. Herhangi bir sebepten dolayı çenede yaşanan kırıklar, vaktinde çıkmamış ve sıkışıp kalmış yirmilik dişlerin çekilmesi gerekmesi ya da doğuştan gelen çene kemiği şekil bozukluklarının düzeltilmesinin gerekmesi. Aynı zamanda Antalya çene cerrahisi hastalıkları tedavisi ortodontik tedavi ile birlikte yapılır. Özellikle yirmilik dişlerin çekilmesi için cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Çünkü yirmilik dişleri normal yollardan yani fırça ve diş ipleriyle temizlemek hastaya zor gelebilir. Bu durumda zaman geçtikçe yirmilik dişlerde çürüme başlar. Daha da ilerlememesi için yirmilik dişlerin cerrahi operasyonla alınması gerekebilir.

Çene Cerrahisi Hastalıkları Nelerdir?

Kuruluşumuza gelip bize başvuran hastalarımızın merak ettiği sorulardan biri de cerrahi müdahale gerektirecek çene cerrahisi hastalıkları nedir sorusudur. Hastalarımızda görülen çene hastalıkları genel olarak şunlardır. Hastanın ağzında, dişlerinde ya da diş etlerinde apse ya da kist olabilir. Çıkamamış, gömülü kalmış dişleri olabilir. Hastanın ağız ve çene bölgesinde tümör olabilir. Hastanın herhangi bir sebepten dolayı implanta ihtiyacı olabilir. Bunun gibi ağız çene ve diş hastalıkları durumunda cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Bu cerrahi müdahalelerden sonra ağız diş ve çene bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. En azından her altı ayda bir diş hekimine muayene olunmalıdır. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili olarak çok farklı tedavi uygulamaları bulunmaktadır. Dişlerin çok fazla kullanılması ve genellikle tedavilerinin ihmal edilmesi sebebiyle rahatsızlıklar yaşanması normal görülmektedir. Ayrıca çene ve diş yapısı ile ilgili olarak yapısal rahatsızlıklar da bulunabilir. Bu rahatsızlıkları yaşayanlar için tedavi yöntemlerinden bir tanesi çene cerrahisi olarak bilinmektedir. Antalya çene cerrahisi nedir denildiğinde ağız ve çene yapısı ile ilgili olarak yaşanan hastalık ve sorunların cerrahi olarak çözülmesi şeklinde cevap verilebilir.

Çene Cerrahisi Nedir ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çene cerrahisi nedir sorusu ile birlikte başka sorunlarda diş hekimlerinin karşısına çıkabilir. Çene cerrahisi hangi rahatsızlıklar için uygulanır ve hangi tedavi yöntemleri mevcuttur gibi sorular bunların arasında yer alır. Çene cerrahisi diş yapısının bozulmuş olması, gömülü diş, yirmilik diş, kırık olan diş ve çene gibi rahatsızlıklar için uygulanmaktadır. Dişlerin yapısının düzeltilmesi ve gerekli olduğu durumda çekilmesi de bu tedavi seçeneği içerisinde yer alır. Çene cerrahisi ile özellikle kırılmış ve normal şekilde çekilemeyen dişler için çözüm oluşturulmaktadır. Bununla birlikte çene yapısı ve dişler arasında sorun oluşturan yirmilik dişlerin çekilmesi de sağlanmaktadır. Çene eklemleri ve çenenin genel yapısı ile ilgili olarak yaşanan sorunların tedavisi de yine çene cerrahisi içerisinde bulunmaktadır.

Çene Cerrahisi Nedir ve Tedavi Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Çene cerrahisi nedir sorusunun cevabını arayanlar için merak edilen diğer bir konu ise bu tedavinin ücretleridir. Her tedavide olduğu gibi çene cerrahisi içinde hastaya göre ücret belirlemesi yapılır. Tedavi sürecinin nasıl devam edeceği ve kanal tedavisi uygulanıp uygulanmayacağına göre ücretler değişebilir. Bunun için ücretlendirme yapılmadan önce diş hekimi tarafından muayene yapılması gerekmektedir. Muayene sonrasında tedavi ücretleri belirlenebilecektir.

Çene Eklemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yüksek niteliklere ve önceliklere sahip olan bir kurum olarak gerçekleştirdiğimiz tüm tedavi yöntemlerinde hastalarımızın sorunsuz bir şekilde hastanemizden ayrılmasını ve hayatlarına doğru bir şekilde devam etmesini amaçlıyoruz. Bu noktada hayat kalitesinin yükseltilmesi için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olarak çene eklemi tedavisi, çok önemli bir işlem sistemi oluşturmaktadır. Hastalarımız, çene eklemi tedavisi nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilmek için öncelikle bu sorunla karşılaştıklarında beklemeden hastanemize başvurmalı ve hekim muayenesinden geçmelidir. Hekimler, yaptıkları muayene sonucunda uygulanması gereken tedavi yöntemini belirleyerek hızlı bir şekilde işleme başlamaktadır.

Farklı Şekillerde Çene Eklemi Tedavisi Nasıl Yapılır?                

Öncelikle çene ekleminde oluşan sorunun belirlenmesi ve daha sonrasında uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesi ile birlikte hızlı bir tedavi yöntemine geçiş sağlanır. Eğer, çene eklemi tedavisi nasıl yapılır gibi bir konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle ameliyatsız tedavi yöntemleri denenir ve daha sonrasında gereken durumlarda cerrahi yöntemlere başvurulabilir. İlk olarak çene eklemlerinde oluşan ağrılar ve sıkıntılar için beslenme düzeninin değiştirilmesi yani daha yumuşak gıdaların tüketilmesi ve bu sayede eklemin istirahat etmesinin sağlanması gerekir. Ayrıca ağrılar ve sıkıntılar için ilaç kullanımı ve egzersiz tercih edilebilir.

Cerrahi Yöntemle Çene Eklemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Beslenme düzeniniz değiştirildiyse ve egzersizler ile çene eklemleri rahatlatmaya çalışıldıysa ve buna rağmen tedavi oluşmadı ise cerrahi yöntemlere geçiş uygulaması tercih edilebilir. Cerrahi yöntemlerin kullanılması ile çene eklemi tedavisi nasıl yapılır sorusunda ise öncelikle gece plakları kullanılması daha sonrasında iğne tedavisi uygulanması ve sonrasında da cerrahi yönetime geçiş yapılması gerekir. Genellikle hastaların yüzde 5’in de uygulanan cerrahi yöntemler merkezimizde tamamen güvenilir ve steril ortamlarda uzman hekimlerce gerçekleştirilmektedir.

Çene Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Diş ağrılarının temellerinde oluşan sıkıntılar genellikle çene kemiği ve diş kökleri ile ilgili sonuçlanırken bu konuda da tedavi işlemlerinin gerçekleştirilmesi için alanında uzmanlık sağlamış seçimlerden hizmet alınması gerekmektedir. Bu hizmet standardının elde edilmesi için en iyi uzmanlar ile birlikte çene ağrısı gibi sorunlarda mutlak tedaviler sağlayabiliyoruz. Genellikle hastalarımız tarafından sorulan çene ağrısı tedavisi nasıl olur konusunda öncelikle çenedeki hangi sorundan dolayı ağrının kaynaklandığının belirlenmesi ve alt-üst çene arasında hangisinde sorun olduğunun belirlenmesi ile birlikte ağrı tedavisinin başlayacağını belirtiyoruz. Tedavi için tercih etmiş olduğumuz yöntemler konusunda, hastanın çene ve ağız yapısı da önemli bir unsur olarak göz önünde bulundurulmaktadır.

Çene Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur Ve Süreç Nasıl İşler?

Çene ekleminde görülen bozukluklar genellikle yemek yeme sırasında ağrı ortaya çıkarırken, bu sorun tedavi edilmesi gereken ve aksatılmaması gereken bir durumdur. Çünkü ortaya çıkan bu çene ağrısı giderilmediğinde yaşam kalitesinde büyük bir eksiklik görülürken, tedavi ihtiyacı için de merkezimiz gibi kurumlarda uzman hekimlerden hizmet alınmalıdır. Hastalarımız bu konuda çene ağrısı tedavisi nasıl olur ve tedavi ne kadar sürer ya da nasıl işler gibi birçok soru yönetmektedir. Bu noktada tedavinin nasıl işlediğine yönelik olarak öncelikle ameliyatsız yöntemler ile birlikte çözüm oluşturulmaya çalışmaktadır. Yani ilaçlar ve doğru bir beslenme kültürü ile birlikte ağrının giderilmesi sağlanabilir.

Cerrahi Yöntem İle Çene Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer, çene ağrısı tedavisi için ilaç ve beslenme düzeni ile birlikte hastalarımızda tam bir sonuç elde edemiyorsak, cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Bu noktada çene ağrısı tedavisi nasıl olur sorusu için eklem bölgesinde uygulanan enjeksiyonlar ile birlikte gece plakları da kullandığında hasta halen iyileşmiyorsa ameliyat sürecine geçiş yapılacağı belirtilmektedir.

Antalya Çene Ağrıları Tedavisi

Antalya çene tedavisi çene tedavileri konusunda  merkezi gibi çeşitli merkezlerde çene ağrısı sebebine göre tedaviler uygulanmaktadır. Çenedeki eklem, eklem, kas, lif, disk ve kemiklerden oluşur. Çene sistemi doğru çalışmadığında çene eklemi bozuklukları ortaya çıkar ve çene ağrılarına sebep olur. Çene eklemi sisteminin bozulmasına ve ağrılara neden olan bazı sebepler vardır. Bu sebeplerin başında diş sıkma alışkanlığı gelir. Genellikle strese bağlı olarak gün içerisinde veya uykuda dişlerini sıkan kişilerde çene eklem yapısı bozulur ve çene ağrıları ortaya çıkar. Bunun yanı sıra trafik kazası gibi durumlarda ortaya çıkan travma, vücudun genelinde bulunan romatoid artrid, ortodontik anomaliler, eklem artridi ve tümörleri gibi çeşitli sebeplerle de çene ekleminde bozukluklar ve ağrı ortaya çıkabilir.

Çene Ağrıları Şikâyetleri Nelerdir?

Antalya çene ağrıları tedavisi merkezi gibi bir yerde uzman doktorlar tarafından tedavi yapılması gerekir. Çene ağrılarında en büyük belirti ve şikâyet ağrılardır. Ancak bunun yanında çene ağrısı ile birlikte eklem rahatsızlığına bağlı olarak bazı belirtiler baş gösterir. Çene ağrısı yaşayan kişi aynı zamanda yemek yerken ve konuşurken ağzını açıp kapatmakta zorluk çekebilir. Ağız açılıp kapanırken ağrılar artar ve çene kasları kasılıp ağzın hareketini kısıtlamaya başlar. Çene ekleminden garip sesler gelmeye başlar. Çene eklemindeki bozukluk ağzı açıp kapama esnasında gıcırtılı sesler çıkartır. Ağzı açamama ya da ağız açıldığında kapatamama gibi durumlar ortaya çıkmaya başlar. Bazı ileri durumlarda çenede kayma olabilir ve acilen bir uzmana başvurmak gerekir.

Çene Ağrıları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Antalya çene ağrıları tedavisi merkezine başvurduklarında uzman doktorlar çene ağrısının öncelikle neden kaynaklandığını bularak ona göre tedavi uygulayacaklardır. Çene ağrısının ve çene eklemi bozukluğunun sebebi bulunduğunda ilaç tedavisi, fizik tedavi, frekanslı lazer, ultrason uygulamaları, ortodonti sebepli ağrılarda ortodontik tedavi, sıcak-soğuk tedavisi, ev programı ve egzersizleri gibi çeşitli şekillerde tedaviler ile yapılır. Çene ağrısı tedavisi için merkezimizden en iyi hizmeti alabilirsiniz. Uzman doktorlarımız ve tecrübeli ekibimiz ile çene ağrılarını kısa sürede tedavi ediyoruz.

Antalya Çene Ameliyatları Tedavisi

Antalya çene ameliyatı tedavisi olmadan önce dişlerinizde diş teli mevcutsa tel çıkarım işlemi yapılmadan da ameliyat olabilirsiniz. Son zamanlarda sıklıkla gerek sosyal alanda gerekse bir çok hastane ortamlarında çene ameliyatları meydana çıkmıştır. Bu ameliyat zamanla daha fazla tercih edilmesinden kaynaklı olarak zaman geçtikçe daha fazla gelişme göstererek yaygınlaşmıştır. İnsanlar bu konuda bilinçlenmeye ve nerede ameliyat olacağını araştırmaya başlamıştır. Çene ameliyatı hem alt çene hem de üst çene olarak 2 şekilde yapılabilir. İsterseniz sadece alt çene isterseniz de üst çene ameliyatı olabilirsiniz. Eğer tek bir bölümde çene bozukluğu varsa örneğin sadece alt çene de bir bozukluk varsa bu ameliyat süresi 1,5 ya da en fazla 2 saat sürmektedir. Bu zaman zarfı içerisinde hastanede 2 ya da 3 gün kalınması gerekmektedir. Çene ameliyatı olmadan önce ortodonti tedavisi görülmesi gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş insanlar için ameliyata ortodonti tedavisine destek amaçlı olarak tercih edilir.

 Çene Ameliyatı Nerede Ve Nasıl Yapılır?

Antalya çene tedavisi ameliyatı seçmiş olduğunuz hastanelerde bu konuda uzman doktorlar ile birlikte genel anestezi altından ameliyat yapılır. Bu tip ameliyatlarda  enfeksiyon kapma riski oldukça yüksek olmasından kaynaklı olarak seçecek olduğunuz hastanenin hem hijyeni hem de ameliyathanenin steril ameliyat şartları altında yapılması gerekmektedir. Buna dikkat edildiği takdirde enfeksiyon riski ortadan kalkmaktadır. Dişlerin şekil bozuklukları giderildikten sonra ortodonti tedavisi işlemi bittikten sonra ameliyat işlemi gerçekleşir. Çene ameliyatları eğer alt çeneniz normalden küçük ya da geride olması gibi problemler var ise ameliyat sırasında çene kemiğiniz kesilir ve kesildikten sonra kesilmiş olan yerde aralık oluşmasından kaynaklı olarak bu oluşan aralığa kemik dokusu eklenir ve aralık kapatılmaya çalışılır. Alt çene kısmının daha geride olduğu ve çok fazla geliştiği durumlarda kemik dokusu kesme işlemi yapılarak çene geriye doğru alınır ve düzeltilir. Ameliyat sonrasında beslenme kaynaklı olarak herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Ameliyattan kaynaklı olarak meydana gelen şişlikler en geç 1 hafta içerisinde düzelmektedir.

Çene Ameliyatı Tedavisi Nasıldır?

Antalya çene ameliyatı tedavisi hizmetimizden faydalandıktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar.

 • Ameliyat olduktan sonra ufak aralıklarla ağzınızdan sızıntılar gelebilir.
 • İlk 48 saat içerisinde ağız çalkalama işlemi yapmamanız gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrasında sıcak bir şeyler yememeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıcak temas ettiği zaman acıya sebebiyet verebilir.
 • Bir süre ilaç almamaya gayret ediniz. Özellikle kan sulandırıcı, aspirin gibi ilaçlar kanamaya daha çok sebebiyet verebilir.
 • Anestesi etkisi devam etmesinden kaynaklı olarak sıcak ya da sert gıdalar dudak ısırıklarına sebep olabilir. Bu yüzden anestezi etkisi geçtikten sonra yumuşak besinler almanız gerekmektedir.

Bu gibi ameliyatlar oldukça önemlidir. Dilemiş olduğunuz ve güvenli ameliyat geçirme isteğiniz uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır.