Horlama Protezi Tedavisi Antalya

Horlama ya da uyku apnesi, uyurken solunum yolunun daralması yahut tıkanması sonucu yaşanan yaygın uyku bozukluğudur. Hareketli dokuların hava yolunu kapaması sonucunda oluşan horlama veya uyku apnesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde horlama protezi kullanılmaktadır.

Horlama protezi, yaygın şekilde yaşanan bu tür rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilen etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Horlama protezi hem alt hem de üst dişlere uygun formda yerleştirilen özel plaklardan oluşmaktadır. Özel olan bu plaklar, alt çeneyi hafifçe öne ve aşağı yöne doğru tutup hava yolunun açık kalmasını sağlamaktadır. Horlama ve uyku apnesi semptomları azaltan ya da ortadan kaldıran Antalya horlama protezi tedavisi için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Antalya horlama protezi kolay uygulanabilmekte olup, konforlu kullanım sunarken başarılı sonuçlar alınmasını sağlanmaktadır. Kişiye özel olarak tasarlanan ve rahatlıkla uyum sağlayan horlama protezleri tedavi sürecini kolaylaştırmaktadır.

Kullanımı uygun olarak gerçekleştiğinde hastalar için yaşam kalitesini artıran, horlama protezi Antalya, uyku düzeninin oluşmasını sağlayan önemli tedavi seçeneklerinden biridir. Sizlerde horlama ve uyku apnesi gibi uyku bozukluklarının tedavisi için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizi tercih ederek en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.

horlama protezi

Horlama ve Uyku Apnesi Nedir?

Uyurken solunum yolunun kısmen ya da tamamen tıkanmasıyla yaşanan uyku bozukluklarına horlama ve uyku apnesi denilmektedir.

Solunum yolundaki daralma yahut tıkanıklıktan dolayı havanın geçişinde titreşimlerin oluşması sonucu horlama meydana gelmektedir. Yaşanan bu titreşimler horlama sesinin çıkmasına yol açmaktadır. Horlama ise genel olarak yüksek sesle ve rutin aralıklarla ortaya çıkmaktadır. Horlama kısacası, uyurken nefes alma esnasında yumuşak dokuların titreşmesi sonucunda meydana gelmektedir. Horlama, uyku kalitesine olumsuz etki ederken, uyku apnesi riskini yükseltmektedir.

Uyku apnesi ise solunum yolunun tamamen yahut kısmen tıkanmasıyla, diğer bir ifade ile nefes alıp vermenin durmasıyla karakterize olan bir sorundur. Uyku apnesi genel olarak horlama ile beraber görülmektedir. Uyku kalitesini bozup, vücudun oksijen almasına engel olan uyku apnesi, uyku esnasında sık aralıklarla uyanmalara ve gün içerisinde uyku haline, yorgunluğa ve dikkat eksikliği gibi semptomlara neden olmaktadır. Uyku apnesi, uyku esnasında tekrar eden nefes durmaları ile tanımlanmakta olup, gerçekleştirilen uyku testleri ile teşhis edilmektedir.

Horlama ve uyku apnesi, uyku düzenini ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek, sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz ise horlama ve uyku apnesi rahatsızlığı yaşayan bireyler için, Antalya ilinde horlama protezi tedavisini başarılı şekilde gerçekleştirmektedir.

Horlama Protezi Nedir?

Horlama protezi, horlama sorununu minimuma indirmek ya da bu sorunu kaldırmak için kullanılan uyku apnesi aletidir. Horlama protezi, uyku esnasında hava yolunun açık kalmasını sağlayan tasarıma sahiptir. Ağız içerisine yerleştirilen horlama protezi özel olan bir apareydir. Bu apareyler dilin yahut yumuşak damak dokusunun hava yolunu tıkamasını önlemektedirler. Horlama protezleri, uyku apnesi veya horlama problemleri olan bireyler için uygun olan tedavi yöntemlerindendir.

Gece uyurken kullanılan ve dişlerin üstüne oturan horlama protezi, alt çeneye hem ileri hem de aşağı doğru bir konum verip, sarkık olan dokuları önceki gergin durumuna kavuşturmaktadır. Böylelikle horlama protezi solunum yolunun açık olmasını sağlayarak horlama ve uyku apnesine engel olur. Hastalığın erken teşhis edilmesi ise horlama tedavisinin süresini kısalmaktadır.

Horlama Protezinin Avantajları Nelerdir?

Horlama protezinin birçok avantajları bulunmaktadır. Bunlar ise:

  • Horlama protezi uyurken solunum yollarını açıp, horlamayı azaltır veya horlamayı yok eder.
  • Uyku apnesi türü solunum sorunlarının yaşanmasına engel olur.
  • Horlama protezi rahat ve konforlu uyku deneyimi yaşatarak, uyku kalitesinin artmasını sağlamaktadır.
  • Uyku esnasında nefes alma güçlüğü olan bireylerin sağlığının korunmasını sağlar.
  • Kullanımı kolay olan ve konforlu bir uyku sunan horlama protezleri cerrahi işlem gerektirmez.
  • Diğer tedavi yöntemlerine kıyasla daha az yan etkiye sahiptir ve kullanılmaya başladığı andan itibaren etkisini gösterir.
  • Horlama protezi Antalya ucuz fiyatlarla tedavi imkanı sağlamaktadır.
horlama protezi
horlama protezi

Horlama Protezi ile Tedavi Süreci Nasıldır?

Horlama protezleri son günlerde horlama tedavisi için kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesi olup, uyku sırasında kullanılır. Dişler üstüne takılan horlama protezi, alt çeneyi öne doğru konumlandırıp dil ve damakta oluşan tıkanıklığı açmaktadır. Böylelikle horlama protezi sayesinde horlama ve uyku apnesini engellenmektedir. Kişiye özel olarak hazırlanan Antalya horlama protezleri, yalnızca uyurken kullanılmaktadır. Ayrıca bu horlama protezleri, diğer diş protezleri ya da dişsizlik durumunda da kullanıma uygundur. Antalya horlama protezi ve Antalya horlama protezi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.