Diş Tedavisi

İmplant Tedavisi Sonrası Bakım ve Koruma Yöntemleri

İmplant Tedavisi Sonrası Bakım ve Koruma Yöntemleri

İmplant dişlerin bakımı diş ekiminin ardından üstünde hassasiyet ile durulması gerekli olan bir mevzudur. İmplant diş tedavisi, diş köklerinin yerine çene kemiği üstüne tutturulan doğal olmayan taşıyıcı diş kökleridir. İmplant uygulamasının tamamlanmasının ardından kişi implant üstüne kendi hoşnut olacağı çeşitte ve modelde diş monte edilmesini arzu etmektedir. Bu kaplamalar, porselen ya da zirkonyum çeşitlerinde bir malzeme olabilmektedir. İmplant kişiye pek çok açıdan büyük avantajlar sunmaktadır. Dişlerin eksikliğinin gerek estetik yönden gerek de sağlık yönünden büyük sorunlar teşkil ettiği bir gerçek olmaktadır.

Problemsiz olarak içme ve yeme etkinliklerini gerçekleştirememe, diş eti sarkması, öteki dişlerin sırasının bozulması, kayması, implant yerine yerleştirilen protezlerden dolayı kaynaklanan sorunların meydana gelmesi, gülüş ve yüz estetiğinin bozulması, sindirim ve kalp sorunlarına sebep olması, çene kemiklerinin erimesi, konuşma bozukluğunun olması gibi pek çok probleme sebep olmaktadır. İmplant diş tedavisinin ardından implant bakımı üstünde hassasiyet ile durulması gerekli olan bir mevzudur.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

İmplant sonrası ağız bakımı için;

  • İmplant uygulanan yere konumlandırılan tamponlar bir saat süresince orta karar gevşemeyecek biçimde ısırılmalıdır. Bir saatin ardından kanama sürmüyor ise atılmasında bir sakınca yoktur. Kanama sürüyor ise, yeni temiz bir tampon otuz dakika kadar daha ısırılması gerekir. Şayet kanama hala sürüyor ise tampon işlemi kanama durana dek sürdürülmelidir. Operasyonun ardından ilk dört-altı saat içinde cerrahi yerinden bir miktar sızıntılar olabilmektedir. Kanamaların daha uzun müddet sürdüğü hallerde doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • İmplant işleminin ardından iki saat süresince hiçbir şey tüketmemeniz ve içmemeniz gerekmektedir. İlk kırk sekiz- yetmiş iki saat içinde sıcak gıda ve içecekler tüketmemeniz gerekir. Oda sıcaklığında ve yumuşak olan besinler uygun olacaktır. Alkol içeren içecekler, asitli meyve suları ve baharatlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Kişi diyabet hastasıysa hekiminizin önerileri doğrultusunda düzenli ve özenli beslenme sürdürülmelidir.
  • İmplant ameliyatını gözleyen dört-beş gün süresince sigara kullanılmamalıdır. Yara kısmını irrite ederek iyileşmeyi riske atacağından ve ağız içi ısısını yükselteceğinden cerrahi uygulamanın ardından sigara tüketilmemesi gerekmektedir. Çok fazla sigara tüketen kişilerin yara kısmında dikişlerin kapanması zor hale gelir. Bu hal bunun yanı sıra iltihaplanmaya sebep olabilmektedir.
  • Dikişlerinizi muhafaza etmek için yanağınızı gerdirecek üfleme oflama hareketlerinden uzak durmalısınız. Dilinizi ve parmağınızı dikişlere değdirmemeniz gerekir. Şayet dikişlerinizden herhangi bir tanesi ilk beş gün içinde atar ise diş doktorunuza yeniden kontrol olmanızda yarar vardır. Eğer gerekli görür ise doktorunuz yeniden dikiş atabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir