Diş Tedavisi

İmplant Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler Hazırlık Aşamaları

İmplant Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler Hazırlık Aşamaları

Diş implantları, eksik olan dişin tamamlanabilmesi için uygulanan bir tedavi tekniğidir. İmplant tedavi tekniğinde doğal olmayan diş kökü çene kemiğine konumlandırılır. Böylelikle eksik olan diş yeni işlevsel ve estetik olarak onarılmaktadır. Diş implantları kademeli olarak yapılan bir tedavi tekniğidir. Tedaviden evvel dikkat etmek; tedavi dönemine destek olarak iyileşmeyi de hızlı hale getirecektir. Bu blog yazımızda ise implant işlemi yaptırmadan evvel bilmeniz gereken ayrıntılara değineceğiz.

Diş implantları, eksik olan dişin tedavisinde en iyi çözümlerden bir tanesi olmaktadır. İmplant öteki dişleri zarara uğratmaz ve doğal dişe yakın bir görüntüye sahip olmaktadır. Estetik bir görünüş temin eden implantlar dişlerin sağlıklı bir biçimde yapılması için tedavi uzman diş doktoru tarafından uygulanmalıdır. Mühim ve hassas bir tedavi tekniği olduğundan dolayı bölümünde profesyonel diş doktorları seçilmelidir. Diş doktoru tercihi yapmanızın ardından implant tedavisi yaptırmadan evvel dikkat edilecek şeyler aşağıdaki gibidir:

  • İmplant tedavi tekniğinden evvel temel ayrıntı; doğru bir planlama uygulamaktır. İmplant tedavi tekniğinin birkaç ay zaman alacağını bilmeniz gerekir. İmplant tedavi evresine hazır olduğunuzda uygulamalara hemen başlamanız gerekir.
  • Tedavi tekniğine başlamadan evvel diş doktorundan İmplant tedavisi hakkında ayrıntılı bir biçimde bilgi edinmeniz gerekir. Diş implantları, çene kemiklerinin içine konumlandırılır. Dolayısı ile kapsamlı bir diş tedavi tekniğidir. İmplant konumlandırılmadan evvel bu dönem hakkında bilgi edinmeniz sizleri çok ferahlatacaktır.
  • İmplant tedavi tekniği için genel sağlık halinizin iyi olması gerekir. Bu sebep ile tedavi tekniğinden evvel alışkanlıklarınıza ve beslenmelerinize çok dikkat etmeniz gerekir.
  • İmplant tedavi tekniğinin başarılı olabilmesi için hastanın sigara tüketmemesi gerekir. Sigara kullanımı implantta enfeksiyon tehlikesine sebep olmaktadır. Dolayısı ile diş implantından evvel minimum bir ay evvel sigara kullanmayı bırakmanız gerekir.
  • İmplant tedavi tekniğinde başlamadan evvel dişlerinizin sağlığına dikkat etmeniz gerekir. Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalamalı; diş etlerinizin bakımlarını yaptırmanız gerekir.
  • Arzunuza göre diş implantı tedavi tekniği genel anestezi ya da lokal anesteziyle uygulanmaktadır. Diş doktorunuza seçtiğiniz lokal tedaviyi belirtmeniz gerekir.
  • İmplant diş tedavisi hususunda kaygılarınız var ise; endişe etmeyin. Diş implantlarının takılmasının ardından hissedeceğiniz sancı en az düzeydedir.
  • İmplant muayenesi için randevu alır iken o gün dinlenmenizin gerekli olduğunu unutmamanız gerekir.
  • Diş implantları için kemik yapılarının elverişli olması gerekir. Diş doktoru tarafından muayene esnasında kemik yapınızın ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir.
  • İmplantların başarılı neticeler temin etmesi için kemik yapınızın tedaviyle uyum içinde olması gerekmektedir. İmplantlar diş tedavi tekniğinde tercih edilecek implant çeşidi beklentilerinizi karşılamalıdır. İmplant tedavi tekniği için tercih edilecek markanın dirençli ve kaliteli olması gerekir. Diş doktorunun patentli malzeme kullandığından emin olmanız gerekir. Kalitesi iyi olmayan implantlar tedaviye olumsuz yönde etki edeceği gibi diş sağlığınızın da bozulmasına sebep olabilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir