Diş Tedavisi

Çene Ameliyatı Yaş Sınırı Var Mı?

Çene Ameliyatı Yaş Sınırı Var Mı

Çene kısmının solunum, konuşma ve beslenme gibi çok mühim işlevleri bulunmaktadır. Çenede deformiteye sebep olan fazla sayıda rahatsızlık ve sendrom bulunmaktadır. Çene bozukluğu her daim alt ve üst çene, baş ve yüz ile birlikte değerlendirilmektedir. Çenenin sıradan bir kısmında ortaya çıkan gelişmede gerilik ya da çok fazla gelişme çenede ve yüzde fonksiyonel ve biçimsel bozulmalara sebep olur.

Çene ameliyatı, alt ve üst çenenin doğumsal ve ardından meydana gelen bozuklukların, birbirine ve yüzün tümüne olan uyumunu, işlevsel bozuklukları ve deformitelerin düzeltilebilmesi için uygulanan ameliyat olmaktadır.

Küçük yaşlarda uygulanmış olan kemik ameliyatlarında, kemik gelişimine etki edebileceğinden dolayı genel olarak çene ameliyatı da on sekiz yaşından sonra yapılmaktadır.

Çok fazla gelişim geriliği ile ilişkili, beklenilmemesi gerekli olan hallerde; kemiğin boyunu uzatmak gayesi ile daha ufak yaşlarda da ameliyat gerçekleştirilebilir. Ayriyeten çene eklemine işlem yapılması gerekli olan hallerde de on sekiz yaşından ufak olanlar için çene ameliyatı uygulanması mümkündür.

Çene Ameliyatından Evvel Muayene Nasıl Yapılmaktadır?

İlk olarak ağız içinde detaylı bir ortodontik değerlendirme yapılmaktadır. Pek çok sebep ile ilişkili olarak alt çenede ısırma problemleri, biçimsel ve estetik bozukluklar görülebilmektedir.

Kişinin ısırma ve eklem şikayetleri fazla şiddetli olur ise bazen hayatı ileri seviyede zor hale gelebilmektedir. Fakat ortodontik cerrahi ile bunları düzenli hale getirmek erişkin ve bütün yaşlarda mümkün olmaktadır.

Genel olarak alt çenedeki deformiteye göre hazırlıklar tam olarak yapılmaktadır. Kişinin diş eti, diş yapısı ve dizilişi, kemik yapısı ve gelişme nitelikleri, iskeletin yumuşak dokuya olan tesiri not edilip grafileri istenmektedir.

Isırma bozukluğu ile ilişkili olarak ortognatik bir ameliyat planlanıyor ise; Sefalometrik incelemeyi takip eden ortodontik tedavi tekniğine başlanmaktadır. On iki yaşına dek daimi dişler çıktığından dolayı en uygun vakit bu yaşlar olmaktadır. Ortodontik tedavinin ardından güzel bir diş diziliminin sağlanmasının ardından çene ameliyatı hemen planlanmaktadır.

Çene Ameliyatı Kaç Saat Sürmektedir?

Alt ve üst çenenin ameliyat süresi yaklaşık bir-iki saat aralığında sürmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir