Diş Tedavisi

Çekilen Dişin Yeri Doldurulmazsa Ne Olur?

Çekilen Dişin Yeri Doldurulmazsa Ne Olur

Çekilen dişin yeri doldurulmadığı zaman diş kayması meydana gelir. Daha sonrasında ise diş dizilimi bozulacağı için diş çapraşıklığı durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş kayması problemi genellikle diş çekimi sonrasında boş kalan iki diş arasında meydana gelmektedir. Boş kalan dişin yeri doldurulmadığı zaman bu tarz problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çekilen dişin yerini doldurabilmek için pek çok farklı seçenek vardır. Tek bir dişin yerini doldurmak istediğiniz zaman porselen ve implant tedavisine başvurabilirsiniz.

Çekilen diş fazlalığına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Eğer diş çekimi sonrası eksik dişiniz sadece 1 veya 3 diş ise implant tedavisine başvurabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Diş çekimi sonrasında yarım saatlik bir süre kadar ağzınızı kesinlikle çalkalamayın. Ağzınızı diş çekimi sonrasında hemen çalkalarsanız kanın pıhtılaşmasını engeller ve yaranın iyileşmesini geciktirir.

Diş çekimi sonrasında ayrıca diş hekiminin yerleştirmiş olduğu tamponu 15 ile 20 dakika kadar sıkıca ısırarak o bölgede tutun. Ve yutkunmanızı normal bir şekilde yapabilirsiniz. Tükürüğünüzü eğer ağzınızda tutarsanız yara bölgesindeki kanın pıhtılaşmasını engeller ve yaranın iyileşmesi gecikir. Diş çekimi sonrasında sızıntı şekilde kanamalarınız olabilir. Bu durum 6 ile 24 saat kadar sürebilmektedir. İşlem sonrasında ağrılarınızın olması oldukça normaldir. Bu nedenle telaşa kapılmayın. Eğer ağrılarınız artarsa diş hekiminize danışarak ağrı kesici alabilirsiniz.

Diş çekimi sonrasında çekilen bölge içerisinde dişten parça kaldığını düşünebilirsiniz. Bu durumda paniğe kapılmayın çünkü dişler çene kemiğine bağlı olduğu için görünen kısım çene kemiğinden bir parçadır. Boş kalan bölgeye dilinizi veya herhangi bir cismi kesinlikle değdirmeyiniz.

Çekim sonrasında tahrişe neden olabilecek sıcak içeceklerden ve acılı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca 24 saat boyunca alkol almamaya özen gösterin.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir