Diş Tedavisi

Diş Eğriliği Nasıl Düzelir?

Diş Eğriliği Nasıl Düzelir

Diş eğriliği pek çok kişinin yaşadığı estetik problemlerden bir tanesidir. Diş eğriliği probleminden şeffaf plak tedavisi veya diş teli tedavisi sayesinde kurtulmanız mümkündür.

Diş çapraşıklığı problemi yaşayan hastalar yemek yedikten sonra dişlerini tam olarak temizleyemezler. Bu durum zaman içerisinde dişlerde plak oluşumunu artırarak diş çürüklerine hatta zaman içerisinde diş kayıplarına neden olmaktadır. Ayrıca diş çapraşıklığı yani eğriliği tedavi edilmediği süre boyunca kemik kaybını meydana getirebilir. İlerleyen durumlarda da diş eti sorunları ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Dişlerinde çok fazla eğrilik yaşayan hastalar lamine veya bonding tedavi yöntemlerine başvurabilir. Bunun yanı sıra tel tedavisi de çok fazla eğrilik problemi yaşayan hastaların dişlerin zaman içerisinde istenilen hizalı diş görüntüsüne getirmektedir.

Diş Kaplamaları Ne Kadar Süre Kullanılmaktadır?

Ortodonti tedavisinde diş teli kullanmak istemeyen hastalar genellikle diş kaplama tedavisine başvurmaktadır.

Diş kaplama tedavisinde diş temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekmektedir. Bu sayede diş kaplamalarınızı 20 yıl kadar daha uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Diş kaplamalarında yaşayacağınız problemler kendi doğal dişlerinizle yaşayacağınız problemler ile hemen hemen aynıdır. Ayrıca diş kaplamalarınızda darbeye bağlı olarak kırılmalara meydana gelebilir. Ayrıca yaşın ilerlemesine bağlı olarak diş eti çekilmeleri gibi problemlerde yaşayabilirsiniz.

Diş Çapraşıklığı Tedavisinde Diş Kaplama Tedavilerinin Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Diş çapraşıklığı problemi yaşayan hastalar genellikle ortodonti tedavilerini uzun sürdüğü için istemezler. Kısa bir sürede hayal ettikleri dişlere kavuşabilmek için genellikle diş kaplama tedavisini tercih etmektedirler.

Ayrıca ortodonti tedavilerinde kullanılan diş tellerinin görüntüsünden pek çok hasta rahatsızlık duymaktadır. Bu nedenle diş kaplamaları daha çok tercih edilir. Diş teli tedavisi estetik kaygı yaşayan hastalar tarafından tercih edilmez. Bu nedenle hastalar bu tedavi yöntemi yerine diş kaplama tedavisine başvurur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir