Diş Tedavisi

Çarpık Dişlerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Çarpık Dişlerden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Çarpık dişlerinizden eğer iskeletsel bir bozukluğa sahip değilseniz ortodonti tedavisi ile kurtulmanız mümkündür. Ayrıca çarpık diş tedavileri her yaştan hastaya rahatlıkla uygulanabilen tedavilerdir. Çarpık diş tedavileri genellikle tel uygulaması ile düzeltilmektedir. Tel tedavilerinde porselen braketler, lingual braketler, telsiz tedavi ve şeffaf plaklar kullanılmaktadır.

Çarpık dişlere veya ayrık dişlere neden olan baş sebeplerden bir tanesi de süt dişlerinin erken çekilmesidir. Ayrıca bu nedenin yanında gelen diğer etmenler ise şu şekildedir. Beslenme bozukluğu, küçük yaşlarda parmak emme, yalancı emzik emme, dil ile dişlerin dışa doğru itilmesi, yatış şeklindeki bozukluklar ve yirmilik dişin düzensiz çıkması çarpık dişlerin oluşumuna neden olmaktadır.

Çarpık dişler kişilerde özgüven problemine neden olmaktadır. Çarpık dişe sahip olan bir kişi toplum içinde veya bir kalabalıkta rahatlıkla gülüp eğlenemez. Sürekli dişlerini gizlemek zorunda kalır. Bu nedenle çarpık diş tedavileri diş hekimleri tarafından kolaylıkla tedavi edilmektedir. Çarpık diş tedavilerinde genellikle uygulanan tedavi tel tedavisidir. Tel tedavisi uzun vadeli bir tedavi olduğu için hasta ve diş hekimi arasındaki iletişimin kuvvetli olması gerekmektedir.

Tel tedavisinde diş hekiminizi belli aralıklar ile ziyaret edip dişlerinizin durumunu takip ettirmeniz gerekmektedir. Çarpık dişler toplumda pek çok kişinin problemi olmaktadır. Lakin gelişen teknoloji sayesinde artık hayalinizde beyaz ve temiz gülüşlere sahip olmanız hiç de zor değil. Hayalinizdeki gibi düzgün bir şekilde hizalanmış dişler sizi daha iyi hissettirecektir.

Diş çapraşıklığı kötü bir görüntünün yanı sıra kişilerde konuşma, yeme içme gibi bozukluklara da neden olmaktadır. Bu nedenle çarpık dişlerinizden bir an önce kurtulmanız için mutlaka diş hekiminize görünmeniz gerekmektedir. Çarpık diş tedavileri her yaştan hastaya kolaylıkla uygulanmaktadır.

Ayrıca çarpık dişlerinizden invisalign yöntemiyle kurtulmanız mümkündür. İnvisalign tedavi, çarpık dişlerin düzeltilmesi amacı ile dişlere takılan ve ayrıca çıkarılabilir özelliği olan bir tedavidir. Ayrıca ağızda belirgin olarak görülmeyen bu tedavide şeffaf düzeltici plaklar kullanılmaktadır. Kullanılan plaklar iki hafta bir diş hekimi tarafından değiştirilmektedir. İnvisalign tedavisi yaklaşık olarak 18 ile 24 ay arasında değişmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir