Diş Tedavisi

Dişlerimizi Günde En Az Kaç Defa Fırçalamalıyız?

Dişlerimizi Günde En Az Kaç Defa Fırçalamalıyız?

İnsan bedeninde en fazla mikrobun barındığı yerlerden biriside ağızdır. Ağız bakımının günlük düzenli yapılması oldukça önemlidir. Vücutta mikrop derecesi arttıkça vücutta yer alan organlar da zaman içerisinde zarar görürler. Mikroplar vücutta özellikle kana karışarak çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Kana karışan mikroplar böbrek, beyni ve kalbi olumsuz yönde etkilemektedir.

Dişlerin fırçalanmasındaki asıl amaç gözle görülmeyen yemek kalıntılarına temizleyerek ağızdaki hijyeni sağlamaktır. Bunun için düzenli olarak her gün dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Dişlerimizi günde iki defa fırçalamamız gerekmektedir. Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı da oldukça önemlidir. Diş ipi fırçanın girmediği yerlerdeki yemek kalıntıları temizleyerek ağız bakımını tam anlamıyla tamamlamaktadır.

Dişlerinizi fırçalarken kullanacağınız macun ve fırça oldukça önemlidir. Diş hekimlerinizin önerdiğini macunları ve fırçaları kullanmanız gerekmektedir. Örneğin diş etleri hassas bir yapıya sahip oldukları için sert fırçaları tercih etmemeniz gerekmektedir. Sert fırçalar dişleri temizlerken bir yandan diş etlerine zarar verebilirler. Sert fırçalar diş etlerinde kanamalara neden olabilirler. Bu nedenle Yumuşak ve orta sertlikte bir fırça ile dişlerinizi fırçalamanız daha doğru olacaktır.

Dişlerinizi fırçalarken fırça ile dişleriniz üzerinde küçük dairesel hareketler yaparak dişlerinizi fırçalayın. Yapacağınız dairesel işlemlerinizi 20 kez tekrar ettikten sonra ağzınızı çalkalayarak tamamlayabilirsiniz. Diş fırçalama işlemlerinizi sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce yapmalısınız. Kullanacağınız diş ipini ise günde iki defa kullanmanız yeterli olacaktır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir