Diş Tedavisi

Yarısı Kırılan Diş Nasıl Tedavi Edilir?

Yarısı Kırılan Diş Nasıl Tedavi Edilir

Diş minesi son derece güçlü ve dirençli bir forma sahiptir. Buna karşın dişin en üst tabakası olan minenin de belli bazı sınırları mevcuttur. Yaş ile alakalı olarak diş formunda ortaya çıkan zayıflamalar, fazla sert nesnelerin çiğnenmesi, dişlerde meydana gelen çürükler sebebi ile yaşanan hassasiyet, yüze darbe alınması, düşme sırasında dişin fiziksel olarak darbe alması ve tahrip olması gibi hallerde diş kırılması sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.

Kırık dişler hem görüntü hem de fonksiyon bakımından mühim bir problemdir. Bu problemin tedavisinde ise çeşitli teknikler kullanılabilmektedir. Kırık diş tedavisi teknikleri arasından tercihte bulunurken, hastanın gereksinim ve istekleri dikkate alınmaktadır. Bunun ile beraber tedavinizi yapacak olan diş doktoru oldukça önemlidir. Tecrübeli ve yetenekli bir diş doktoru ve profesyonel bir sağlık kuruluşu, diş kırığı hususundaki bütün problemlerin çözüme ulaşmasını sağlayacaktır. Bunun ile beraber diş tedaviniz çok daha sağlıklı ve uzun müddet çözüm sunacaktır.

Kırık diş tedavisinin planının yapılmasında, kişiye özel bir seçenek ve teknik belirlenmesi gerekir. Kırık durumunun büyüklüğü ile bağlantılı olarak çeşitli tedavi teknikleri tercih edilebilir. Şayet dişte kırık oluştuysa, vakit yitirmeden diş doktoruna kontrole gidilmesi gerekir. Buna karşın henüz kontrol edilmeden evvel farklı önlemler alabilirsiniz.

Diş kırığı durumu ile karşılaştığınızda muhtemel şiş oluşumlarına engel olunması amacıyla soğuk kompres yapabilirsiniz. Ağzınıza tuzlu su alıp çalkalayarak arındırabilirsiniz. Bunun yanında şayet ağrı mevcut ise farklı ilaçların kullanımına başvurulabilir. Ardından vakit kaybetmeden bir diş hekimine kontrole gitmeniz gerekir. Diş kırığı halinde diş doktoruna ne kadar çabuk giderseniz o kadar iyi olacaktır.

Diş kırığının tedavisinde ise çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Kırık ile bağlantılı olarak diş doktorunuz en ideal tedavi yöntemini kullanacaktır.

Estetik Dolgu ve Bonding Tedavisi

Bilhassa ön dişlerin minesinde ufak çatlak oluşumları var ise bonding tekniği tercih edilmektedir. Farklı dişlerde meydana gelen çatlak problemi için estetik dolgu kullanılmaktadır. Bu tekniklerde kırıklar dolgu tedavisi ile kapatılır.

Kuron Tedavisi

Dişin bir kısmının kırılarak ayrılması halinde kuron tedavisine başvurulmaktadır. Ayrıca ileri düzey çürük oluşumlarında da bu teknik tercih edilmektedir. Bu teknikte diş doktoru, dişin gerektiği kadar bölümünü yontar ve ardından kaplama ile dişin fonksiyonellik kazanması sağlanır.

Laminate Veneer Tedavisi

Laminate veened bir diğer ismi ile yaprak porselen tedavisi ön dişlerde ortaya çıkan kırılmalarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun başlıca nedeni doğal dişe son derece yakın bir kaplama olmasıdır. Dişe sıkı şekilde yapışan bu kaplama kullanırken renklenme problemi oluşturmamaktadır.

Kanal Tedavisi

Diş kırılmasının ardından enfekte olma haline son derece açık durumdadır. Bu gibi bir halde en yaygın tercih edilen teknik kanal tedavisidir. Bunun yanında kırık durumunun dişin kök kısmına kadar erişmesi halinde de kanal tedavisi gereksinimi ortaya çıkar. Kanal tedavisi temel olarak diş kırığını ortadan kaldırmamaktadır. Fakat diş kırığı ile beraber meydana gelen enfeksiyon için uygun çözümdür. Bu sayede dişin çekilmesine engel olunur ve ardından çeşitli tedaviler kullanılabilir duruma gelir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir