Diş Tedavisi

Yirmi Yaş Dişleri Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar?

Yirmi Yaş Dişleri Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar?

Yirmi yaş dişleri ağzımızda en son sırada yer alan dişlerdir. Yirmi yaş dişleri genellikle 16 ya da 20 yaşlarında çıkmaya başlar. Genellikle yirmi yaş dişleri düzgün çıkabilecekleri bir alan bulamadıkları zaman çenede gömülü kalabilirler. Yirmi yaş dişleri gömülü kalmasının nedenlerinden bir tanesi de beslenme alışkanlıklarının yanı sıra süt dişlerinin erken kayıplarından dolayı meydana gelmektedir. Çenede enfeksiyon ve kist gibi problemler yaşayan kişilerde de yirmi yaş dişleri gömülü kalabilmektedir.

Yirmi yaş dişleri yeterli yer bulamadığı zaman çene kemiğine ve çevresindeki bazı dokulara zarar vermektedirler. Genellikle yirmi yaş dişlerinde şikayet edilen rahatsızlık diş ve çene ağrılarıdır. Yirmi yaş ayrıca yanındaki dişlere de baskı uyguladığı için onlarında ağrımasına neden olabilir. Bu ağrının devam etmesi durumunda azı dişlerinden çürüklere, apselere ve diş köklerinde erimelere neden olabilir.

Yirmi yaş diş ağrısını ihmal eden kişilerin çene kemiklerinde kistler meydana gelebilir. Bunun yanı sıra çene kemiğinde erime oluşabilir. Özellikle gömülü olan yirmi yaş dişleri kemik, kas ve bağ dokusunda ağrılara neden olabilir. Bunların sonucunda ise yangı denilen bir tablo meydana gelebilir. Yani bu tablo sonucunda çene kemiğinde ve çene kaslarında ağrılar ya da hareketlerde kısıtlılık oluşabilir.

Yirmi yaş dişleri gömülü olması ve çıkma gibi durumlarda kulak önünde şiddetli ağrılar hissedebilirsiniz. Ayrıca ağız açmada duyulan ağrı ve sızı yirmi yaş dişlerin meydana getirmiş olduğu rahatsızlardan bir tanesidir. Yirmi yaş dişleri detaylı bir klinik veya radyolojik inceleme sonucunda tedavi edilmektedir. Diş hekiminiz yirmi yaş dişlerin meydana getirmiş olduğu ağrıları önlemek amacı ile medikal tedavi uygulayabilir.

Bunun yanı sıra yirmi yaş dişleri kemik ve diş dokusuna zarar verdiği noktada bu dişlerden hızlıca kurtulmak gerekmektedir. Yirmi yaş dişlerin verdiği bu zararlardan ve ağrılardan kurtulmak için çekim işlemleri yapılmaktadır. Genç yaşlarda yapılması önerilen çekim işlemlerinde iyileşme süresi daha hızlıdır. Bu neden diş hekiminizin kararı ile yirmi yaş dişinizi çektirerek bu problemlerin önüne geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir