Diş Tedavisi

Diş Teli Varken Diş Neden Çürür?

Diş Teli Varken Diş Neden Çürür

Diş teli, düzenli olmayan dişleri düzeltmek ve ortodontik sorunları gidermek için tercih edilen bilinen bir ortodontik tedavi tekniğidir. Fakat pek çok hasta diş telinin takılmasının ardından dişlerde meydana gelen çürükler diş teli çürüğe sebep olur mu? Sualini akıllara getirir. Diş teli tedavisinin çürüğe sebep olmadığı, genel olarak doğru temizlik ve bakım alışkanlığının nasıl devam ettirildiği ile ilişkilidir.

Diş teli, dişin arasında hareketsiz bir yapı oluşturarak dişi düzeltmeye yardım eder. Fakat, diş teli kullanan hastaların bazı temel tedbirler alması oldukça mühimdir. Diş teli, gıda artıklarının ve plak ismi verilen bakterilerin dişlerin çevresinde birikmesine sebep olabilmektedir. Şayet bu gıda artıkları ve bakteriler düzenli bir şekilde temizlenmez ise, diş çürüğü meydana gelebilir.

Bilhassa diş telleri için üretilmiş özel diş ipi ve fırça gibi temizlik ürünleri uygulamak, diş telinin altında sıkışan gıda artıklarını ve plakları temizleyebilmenin mühim bir yoludur. Ayriyeten, yapışkanlı ve şekerli gıdalardan, tatlı atıştırmalıklardan ve gazlı içeceklerden tüketmemek de diş çürüğünün meydana gelmesini düşürmeye destek olabilir.

Diş teli kullanan hastaların diş doktorlarıyla düzenli bir şekilde kontroller yapması da mühimdir. Bu kontroller, ortaya çıkabilecek çürükleri önceden teşhis etmek ve tedavi etmek için imkan sunmaktadır. Diş teli tedavi esnasında dişin düzeltilmesi ve hizaya getirilmesi, dişin daha iyi temizlenebilmesini temin eder ve böylelikle çürük tehlikesini en aza indirir.

Diş teli çürüğe sebep olmaz; fakat bakımı doğru yapılmaz ise ve kötü temizlik alışkanlıkları devam ettirilir ise, çürüğün ortaya çıkması için uygun bir ortam hazırlayabilir. Bu sebep ile, diş teli kullanan hastaların düzenli bir şekilde diş temizliğini ihmal etmemeleri ve diş doktorları tarafından söylenen önerilere uyum sağlamaları çok mühimdir. Böylelikle, diş teli tedavi tekniği sağlıklı ve başarılı bir biçimde sonlanabilir.

Diş Teli Varken Dişler Çürürse Ne Olur?

Diş teli tedavi tekniği, dişi düzenli hale getirmek ve türlü dişsel sorunları düzeltebilmek için bilinen ve tercih edilen bir tekniktir. Fakat, tedavi esnasında önem verilmesi gereken bazı mühim mevzular vardır. Diş teli takılı iken, diş etinin ve dişin temizlenmesi zor hale gelebilir. Bu halde, düş çürümesi ve diş eti rahatsızlıkları tehlikesi fazlalaşabilir.

Diş teli, telden ve braketten meydana gelen bir yapıdadır ve dişin üstüne sabitlenir. Bu sebep ile, dişin yüzeyine ve aralığına daha rahat ulaşım sağlamak için diş ipi kullanma ve diş fırçalama uygulaması zor hale gelebilir. Ayriyeten, düzenli diş bakımı randevularının geciktirilmesi, dişin çürümesine ve diş eti sorunlarına neden olabilir.

Diş teli takılıyken diş çürürse ne olur? Şayet diş teli tedavisi esnasında dişler çürür ise, bazı kötü neticeler meydana gelebilir. Bilhassa, çürüğün ilerlemesi dişin yapısını zayıf hale getirebilir ve dişin daha çok hasar görmesine sebep olabilir. Tedavi dönemi içerisinde diş çürümesi tespit edilir ise, ilk olarak çürüğün tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hususta, diş doktoru veya ortodontistiniz sizler için uygun bir tedavi planı tavsiye edecektir.

Diş çürüğü diş eti rahatsızlıklarıyla bir araya gelebilir ve diş etinde hassaslaşmaya, kızarmaya ve şişmeye sebep olabilir. Ayriyeten, diş çürüğü kök kanalına kadar devam edebilir ve şiddetli sancılara sebep olabilir. Tedavi döneminde bu çeşit komplikasyonlar ile karşı karşıya kalmamak için diş temizliği hususunda özenli davranmak ve düzenli bir şekilde kontrolleri ihmal etmemek büyük önem arz eder.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir