Diş Tedavisi

Diş Teli İz Bırakır Mı?

Diş Teli İz Bırakır Mı

Teknolojinin de ilerlemesiyle diş teli tedavi işlemleri de yükselme gösterir. Dişinizde mevcut olan çarpıklık ve yamukluk zaman içinde kendi kendine düzelme göstermektedir. Yaşadığımız ülkede genellikle çarpık dişlerin tedavi edilebilmesi için en doğru tedavi tekniği olan diş teli işleminde düşünülenin aksine yetişkin hastalar da bulunmaktadır. Diş teli tedavi tekniği iz ve leke bırakır mı? Diş teli tedavi tekniği sadece ufak yaş grubundaki kişilere yapılmamaktadır. Diş teli tedavisi bütün yaştan hastaya uyum sağlamaktadır. Diş teli tedavi tekniğinde yaşı sorun etmemek oldukça mühimdir. Ortodonti uzmanları diş teli tedavi tekniklerinin güzel neticeler verdiğini uzun senelerdir göz önüne koymaktadır. Dişe yerleştirilen özel tellerin sayesinde diş çarpıklığı ve yamuk olan dişler en doğru biçimde tedavi altına alınır. Diş teli tedavi tekniğinde önemli olan tek husus hastaların ağız temizliklerine oldukça önem vermesidir.

Diş teli sıradan bir çürümeye sebep olmadığı gibi iz ve leke de oluşturmamaktadır. Diş teli tedavisinin ardından dişin temizliği diş teli tedavi sonrası diş eski çarpıklığına dönmesi çok az görülen bir durumdur. Genellikle eski çarpıklığına dönen dişler pekiştirme tedavi tekniği yapılmamış dişlerdir. Bu hususta pekiştirme tedavi teknikleri oldukça önem arz etmektedir. Pekiştirme tedavisiyse dişin iç tarafına özel olarak hazırlanmış teller yapıştırılır. Fakat tedavi gören kişilerin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Bu tedavi sırasında tercih edilen teller çok ince yapıdadır. Bu nedenden dolayı hasta ve dişler asla zarara uğramaz ve hastayı rahatsız etmez. Diş teli hastanın fazlası ile önde olan ya da geride olan dişleri veya eksikliği ve diş fazlalığı gibi problemleri olan hastalar için de uygundur. Boşluklu, çarpık, yamuk ve diş etlerine gömülü dişi tedavi etmek için diş teli işlemleri çok mühimdir.

Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır?

Diş teli çarpık diş problemini yok etmek için yapılan bir tedavi tekniğidir. Diş teli tedavisinin ardından çarpık olan diş hizaya getirilerek arzu edilen forma ulaşmış olur. Sosyal ilişkiler ve sosyal hayatlara etki eden çarpık diş problemi ancak diş teli tedavisiyle yok edilebilmektedir. Çarpık olan dişler sosyal ilişkiye etki ettiği gibi sağlığa da kötü yönde etki etmektedir. Diş teli tedavi tekniğine başlayan ya da başlamayı düşünen hastaların merak ettiği suallerin başındaysa diş teli ne kadar süre takılmaktadır sualidir. Bu ağızda yer alan çarpık dişin sayısına, yaşına, diş ve diş etinin yapısına göre farklılık gösterebilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir