Diş Tedavisi

Zirkonyum Kaç Seansta Biter?

Zirkonyum Kaç Seansta Biter

Dişinizde ortaya çıkan çürük ya da herhangi bir nedenden ötürü meydana gelen madde kayıpları olmaktadır. Bu şekil problemlerde estetik olarak göze hoş gelmediğinden dolayı hem de sağlığı kötü etkilediği için diş kaplaması uygulanmaktadır. Daha evvel uygulanan kaplama rengi gri ve gümüş renkli olduklarından dolayı estetik yönden göze hitap etmiyordu. İlerleyen teknolojiyle artık zirkonyum diş kaplaması rengine, diş etine en yakın olan kaplama tekniğidir.

Diş kaplama türleri yaşadığımız dönemde dört tane olarak sınıflandırılmaktadır. Bunlar;

  • Metal destekli diş türü
  • Zirkonyum diş türü
  • Porselen laminate veneer diş türü
  • Empress olarak tedavi tekniği uygulanmaktadır.

Zirkonyum kaplama dirençliliği yükseltilmiş diş kaplaması olarak bilinir, genellikle azı ve ön dişe yapılmaktadır. Genetik olan diş bozukluğunda, dişte aşınma ortaya çıkanlarda, ayrık olan dişte ve yaş ile ilişkili olan renk farklılığı gibi hallerde dişe yapılan tedavi tekniğidir. Tedavinin uygulanması için ilk olarak kişinin diş resmi çekimi yapılır, dişin ölçüsü alınır ve anestezi uygulanarak diş inceltilip en son adım olarak da diş yapıştırılmaktadır. Tedavi döneminde seanslar tahmini olarak kırk beş dakika sürmektedir.

Zirkonyum maddesi doğada metal olarak yer alan beyaz renginde metal bir alaşımdır. Diş estetiği için en uygun olan kaplama olduğundan dolayı bu madde kullanımı seçilmiştir.

Zirkonyum diş tedavisi genellikle kısa zaman alan uygulamalar içerisinde bulunmaktadır. Diş doktorları genellikle dört ya da beş gün içerisinde tedavinin mümkün olacağını belirtmiştir. Genel olarak tedavi süresi de zirkonyum gibi dört beş gün aralığında sürmektedir.

Zirkonyum diş tedavi tekniği için ilk diş ve ağız sağlığınız için muayene olmanız gerekir. Şayet dişinizde çürük, diş plağı ya da diş tatarı bulunuyor ise bunların temizlenmesi gerekmektedir. Ardından kişiye lokal anestezi uygulanarak acı duyma hissini en aza indirir, acı seviyesi az olan kişiler ise doktorları tarafından bir çubuk anestezi uygulamalarını arzu edebilir. Diş bölgesinin uyuşmasının ardından dişe inceltme işlemi uygulanarak dişi ve ucunu inceltmesi gerekir. Bu işlemin ardından dişin ölçüsü alınmaktadır, diş inceldiğinden dolayı kalıcı olmayan dişlerin takılması tavsiye edilir tedavinin gerçekleştiği güne kadar estetik bir görüntü oluşturulur. Ardından diş etine en doğru renk tercihi yapılmaktadır. Dört-yedi gün aralığında zirkonyum diş kaplaması hazır edilir. Zirkonyum diş dişinize yapıştırılıp, tedavi süresi sonlanır. Hekim kontrolüne altı ayda bir defa ziyaret etmek önerilmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir