Diş Tedavisi

Zirkonyum Diş Nasıl Fırçalanır?

Zirkonyum Diş Nasıl Fırçalanır

Zirkonyum diş kaplamasının temizliği yapılır iken önem verilmesi gereken en mühim nokta düzenli bir şekilde dişin fırçalanması ve diş ipinin kullanılması olacaktır. Ağız gargarası dişlerin beyazlığını muhafaza etmede de tesirli ürün olduğundan dolayı gün içerisinde iki defa gargara uygulanabilir.

Zirkonyum diş kaplaması fırçalanır iken zarif hareketler ile ve hafif bir şekilde fırçalama yapmaya dikkat edilmelidir. Monolitik zirkonyumlar biraz daha mat görüntülü bir yüzeyi olduğundan daha sert veya daha uzun fırçalama yapmanın renginin açılmasını temin edeceğini düşünmemek gerekmektedir.

Kaplama dişin tesirli bir biçimde temizlenebilmesi için manuel veya elektrikli diş fırçası tercih edilebilir. Bunun ile beraber temizleme esnasında önem verilmesi gereken hususları göz ardı etmemek gerekmektedir. Düzenli bir şekilde aşındırıcı niteliğe sahip diş macununun tercih edilmesi durumunda kaplama yüzeyinin çizilmesi tehlikesi bulunmaktadır. Dişin fırçalandığı esnada çok fazla kuvvet uygulanması halinde diş etinin incelmesine ve diş eti problemlerinin yaşanmasına sebep olabilir. Aynı şekilde tercih edilen diş fırçalarının sert kıllı yapıda olması da diş etinde zarara sebep olabilir. Kaplamanın kırılmasını engellemek için zarar görmesi olası sert gıdalar yenilmemesi de oldukça mühimdir.

Kaplama diş de diş ipi kullanımı yapay olmayan dişlerde uygulanan işlemden farklı değildir. Yeteri kadar uzunlukta diş ipinin koparılmasının ardından iki elin işaret parmaklarına birkaç tur dolanmaktadır. Başparmak ile kavrayarak iki dişin arasında olan boşluğundan kaydırılır ve diş etinin sınırına kadar getirilmektedir. Komşu olan iki dişin her iki yüzeyi nazik bir şekilde temizlenmektedir. Diş ipinin kullanabilmesi için kaplama teker teker takılmış olması gerekir. Eğer kaplama bitişik ise diş ipini kullanmak mevzubahis olamaz.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılmaktadır?

Zirkonyum kaplama tedavi tekniğinde ilk olarak dişte gereken küçültme temin edilir. Özel teknikler ile ölçüler alınmaktadır. Dişlerin doğal rengine en yakın renkte olması kaydı ile laboratuvarda zirkonyum altyapı ve üstünde porselen üstyapı üretilmektedir. Klinik yerinde ağza uyumlu hale getirilmesinin ardından özel yapıştırıcılar ile dişlere sağlam ve kalıcı bir biçimde yapıştırılarak tedavi işlemi tamamlanmaktadır.

Zirkonyum tedavi tekniğinde dişin işleme hazırlanması için kesilmesi lokal anestezi altında yapıldığından sancı veya acı hissi duyulmaz. Nadir olmak ile beraber ufak bir hassasiyet meydana gelebilir. Provalardan sonra dişler daimi olarak yapıştırılınca bu evre sancısız bir biçimde sonlanır.

Doku dostu bir ürün olan zirkonyum ile yapılan diş kaplama tedavisinden evvel farklı diş doktorluğu tedavi prosedürü yapılması gerekmediği halde tedavi yaklaşık bir hafta içerisinde sonlandırılır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir