Diş Tedavisi

İnvisalign Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İnvisalign Tedavisi Kimlere Uygulanır

İnvisalign tedavi tekniği; karşıdan nerede ise fark edilmeyen, şeffaf diş plağından elde edilen, kolayca takıp çıkarılan plak tercih edilerek dişinizin düzgün bir şekilde sıralanmasını temin eden bir ortodontik tedavi tekniğidir. Dişinde sıralanma sorunu olan bir kişiye invisalign tekniği ile şeffaf plak tekniği yapılıp, yapılmayacağı ortodonti uzmanı muayenesinin ardından netleşmektedir. Fakat yedi yaşından yetmiş yaşına kadar çarpık diş problemi yaşayan hastalara hekim izni verilmesinin ardından invisalign tekniği ile şeffaf plak tedavisi uygulanmaktadır. Çocuklarda ortodonti tedavi tekniği oldukça uygundur. Çapraşık dişe yapılan bu teknik ile dişler arzu edilen görüntüye ulaşmaktadır. Dişte sıralama sorunu, alt çenenin geride olması durumu, örtülü kapanış gibi sorunlar invisalign şeffaf plak tedavisiyle tedavi edilmektedir. Şeffaf plağın yapılmayacağı bazı belli sorunlar olsa bile yaşadığımız dönemde pek çok sorunun tesirli bir biçimde tedavi edilmesini temin edecektir.

Ayriyeten kişilerin diş eti dokusunun sağlıklı olması da bu tedavi tekniğinin yapılması için çok mühimdir. Şayet dişte çürük mevcut ise ya da diş etleri sağlıklı değil ise invisalign tekniği ile şeffaf plak tedavisi yapılmadan evvel kesinlikle bu sorunların tedavi görmesi gerekir. Kişilerin tedavi için uygun olup olmadığı bir ortodontik uzmanı tarafından muayene ile belirlenir.

İnvisalign tedavi tekniği ile şeffaf plak tedavisinin avantajları aşağıdaki gibidir;

  • İnvisalign tedavi tekniğinde dijital diş doktorluğu tekniği ile kişinin ağız ölçülerine göre hastaya ait tasarlanan şeffaf plak tercih edilmektedir. Tamamı ile hastaya ait bir tedavi tekniğidir.
  • Şeffaf plak tedavi tekniğinin avantajlarından en mühimi ise, görüntüsüdür. İnvisalign tedavi tekniğinde tercih edilen şeffaf plağın ağızda olan varlığı nerede ise anlaşılmaz. Estetik görüntüsü, şeffaf plağın seçilmesinin en mühim nedenlerinden bir tanesi olmaktadır.
  • İnvisalign tedavi tekniğinde yemek tüketirken, bir şeyler içer iken ya da dişinizi fırçalar iken plakları rahat bir şekilde çıkartabilirsiniz.
  • İnvisalign tedavi tekniğinin avantajlarından bir diğeri ise, diş teli tedavi tekniğinde geçirilebilen olası ağız içi yaralanma ve tahrişlerin geçirilmemesidir. İnvisalign tedavisinde ağız içerisinde herhangi bir metal ve tel yer almadığından dolayı ağız içerisinde sürtünme, batma ve yara gibi problemler geçirilmez. Bu da kişiye rahat bir kullanım temin etmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir