Diş Tedavisi

Zirkonyum Diş Kimlere Yapılmaz?

Zirkonyum Diş Kimlere Yapılmaz

Zirkonyum kaplama tedavi tekniği metal destekli diş kaplamasının haricinde bulunan bir işlemdir. Zirkonyum kaplama tedavisi nasıl uygulanmaktadır? Ve zirkonyum kaplama tedavisi kimlere uygulanmaz? Sualinin yanıtı öteki kaplamalar ile aynıdır. Diş küçük hale getirilerek özel ürünlerden elde edilmiş olan kaplamalar dişin yüzeyine giydirilmektedir. Kişiler bilhassa diş beyazlatma veya estetik gülümseme için bu tarz kaplamaları seçmektedir.

Bütün insanlar ne kadar zirkonyum diş kaplama seçilecek bir yapıya sahip dese de bazı istisnalar mevzubahistir. Kişinin değinilen niteliklere sahip olmaması halinde kaplama yaptırmaya uygun görülmez. Hekiminizden hangi hallerde seçebileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz. Eğer zirkonyum kaplama kimlere uygulanmaz? Merak içerisinde iseniz bu makalemize göz atabilirsiniz.

1- 18 Yaşına Gelmemiş Hastalar/ Reşit Olmayan Kişiler

Uzman doktorlar tarafından diş kaplaması genel diş sağlığı yönünden 18 yaşında olmayan kişiler için uygun görülmemektedir. Gülüş tasarımı amaçlansa ve kişinin ağız içerisinde farklı bir problem görülmese dahi 18 yaşın altındaki kişilere işlem yapılmaz. Diş doktorları tarafından zirkonyum kaplama, 18 yaşına gelmiş kişilere uygulanmaktadır.

18 yaşına gelmemiş hastanın anne baba izni olsa dahi diş doktoru bu tarz bir işlemi tavsiye etmez. Bunun sebebi zirkonyum dişler diş ve ağız gelişmesini sonlandırmış kişilere uygulanmaktadır. 18 yaşına gelmemiş kişilerin diş ve çene gelişimi tamamlanmadığından kaplama uygulamak iyi olmayan bir neticeye sebep olur. Bu nedenden doğal bir ağız görüntüsü kadar sağlıklı dişlere sahip olmak için kişinin 18 yaşına gelmesi beklenmektedir.

2- Çene Yapısında Bozulma ve Kayma Olan Kişiler

Çene yapısı ilk olarak diş teli uygulaması olmak üzere zirkonyum gibi kaplama için de oldukça mühimdir. Eğer kişinin çene yapısında bozulma veya kayma bulunuyor ise zirkonyum kaplama kimlere uygulanmaz? Grubuna eklenir. Hekim tarafından ilk kişinin mevcut olan bu çene yapısının düzeltilmesi yönünde tavsiyelerde bulunmaktadır. Böylelikle olası başka problemler engellenerek kişiye arzu edilen profesyonellikte bir işlem uygulanabilmektedir.

Genç yaşta kaplama diş uygulanmamasının bir başka nedeni de burasıdır. Zirkonyum diş yaptıran kişilerin yorumlarına bakıldığında çene yapısında herhangi bir problem olmadığını görebilirsiniz. Halbuki on altı yaşına ulaşmamış bir kişinin çene yapısı henüz gelişmeyip yerine oturamamıştır. Bu nedenden genç yaşlarda çene yapısı oturmadan uygulanan işlemler zirkonyum kaplama dezavantajı olarak karşılaşabilirsiniz.

3-Ekstradan Farklı Diş Tedavisi Görmesi Gereken Kişiler

Klinikte bulunan diş doktorları kaplama yaptırmayı arzu eden kişilerin ağız ve diş yapısında incelemeler yapar. Eğer kişinin dişinde veya genel ağız durumunda tedavi uygulanması gerekiyor ise, zirkonyum kaplama tedavisi ertelenmektedir. Bilhassa diş eti sorunları, çürükler zirkonyum kaplama kimlere uygulanmaz? Grubuna eklenmektedir.

4- Ağız Temizliği Hususunda İstikrarlı Olmayan Kişiler

Zirkonyum kaplama kimlere uygulanmaz? Sualinin bir başka yanıtıysa istikrarlı olmayan ağız temizliğine sahip kişilerdir. Zirkonyum ürün olarak dirençli ve uzun ömürlü bir üründür. Ancak burada hastaların ağız temizliğine önem vermesi ekstra önem arz etmektedir. Eğer gereken temizliği temin etmez iseniz ne yazık ki zirkonyum kaplamadan arzu ettiğiniz verimi göremezsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir