Diş Tedavisi

Zirkon Dişin Ömrü Ne Kadar?

Zirkon Dişin Ömrü Ne Kadar

Diş kaplamaları hasar gören dişin güçlü hale getirilmesi ve muhafaza edilmesi amacı ile sık sık yapılan diş doktorluğu prosedürü içerisinde yer almaktadır.

Diş kaplaması temizliğinin iyi bir biçimde uygulanmış olması ve rutin bakım prosedürünün ihmal edilmemesi durumunda diş kaplamanın ömrü on seneden daha uzun zamanlı olabilmektedir. Fakat unutulmaması gereken en önemli şey her diş kaplamanın ömürlerinin aynı olmayacağı durumudur. Diş kaplama tedavi tekniğinde tercih edilmiş olan materyallerin bazıları ötekilerine kıyas ile daha dirençli bir yapıda olduğundan dolayı uygun bakım ve belli noktalara önem verilmesi kaydı ile daha uzun zamanlar ile kullanılmaları mümkün olabilmektedir.

Diş kaplamasının ömrü kişinin kişisel yaşam tarzı, alışkanlığı, ağız temizliği işlemleri ile diş kaplamasının yıpranma ve aşınma nitelikleri ile ilişkili olarak farklılık gösterebilmektedir. Bunun ile beraber zirkonyum ve kaplama diş için yaklaşık bir kullanma ömründen bahsetmek mümkün olacaktır.

Porselen diş kaplamasının ömrü tahmini on ile on iki sene aralığında değişmektedir. Porselen diş kaplama tedavisinin ardından diş ve ağız bakımı doğru bir biçimde yapıldığı ve diş eti sağlığı muhafaza edildiği halde kullanım ömrünü uzatabilir.

Biouyumlu bir materyal olan zirkonyum tercih edilerek gerçekleştirilen zirkonyum diş kaplaması porselene kıyas ile daha dirençlidir. Zirkonyum diş kaplaması yaklaşık olarak on iki ile on beş sene boyunca kullanılabilmektedir. Normal koşullar içerisinde diş kaplamasının zaman içinde türlü faktörler ile ilişkili olarak zayıflaması ve yıpranması doğal bir durum görülmektedir. Bunun ile beraber hayat tarzı alışkanlığının bu evreyi daha da hızlı hale getirilmesi tehlikesi vardır. Öte bir yandan diş kaplamalarının ömrünü belirleyen en mühim etkenlerin başında diş eti sağlığı gelmektedir.

Diş eti çekilmesi diş kaplamasının kenar uyumunun bozulmasına ve yapışmış olduğu dişi muhafaza etme niteliğini yitirmesine sebep olur. Bunun ile ilişkili olarak bu zamanın sonunda diş kaplamasının değiştirilmesi gerekliliği meydana gelir.

Zirkon Diş Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum diş tedavi tekniği uygulanmadan evvel kişiye lokal anestezi yapılmaktadır. Kişi bu halde herhangi bir acı ve sancı hissedemez. Tedavi çok kısa süreceğinden dolayı birkaç gün boyunca dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha sonra yaşamınıza kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz. Tedavi süresi bir hafta içerisinde sonlandırılmış olur.

Zirkonyum kaplamanın yapılmasının ardından çok soğuk ve sıcak gıdalar da tüketmemeniz gerekmektedir. İçecek tüketiminde de dikkat etmeniz gerekmektedir. Sert ve yapışkan yiyecekler tüketmemeniz gerekir. Diş doktoru tarafından verilen randevuları ihmal etmemelisiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir