Diş Tedavisi

Yaşınız Ne Olursa Olsun Invisalign ile Gülüşünüzü Yenileyin

Yaşınız Ne Olursa Olsun Invisalign ile Gülüşünüzü Yenileyin

Invisalign tedavi yöntemi, modern olan ortodonti çalışmalarında tercih edilen özel bir tedavidir. En mühim niteliğiyse tercih edilen plastik madeni şeffaf oluşturmaktadır. Özel elde edilen bu plastik yapılar, dişi farklı adımlarda hizalar ve diş sıralama bozukluğuyla alakalı problemleri yok eder. Düzgün görüntüye sahip diş kişilerin çiğneme-yeme işlevlerini düzeltmeye yarar. Özgüvenle gülümsemenizi ve sosyal mekanlarda rahat bir şekilde konuşabilmesini temin eder.

Invisalign Tedavi Tekniği Ne Kadar Zaman Alır?

Şeffaf plak tedavi zamanı hastadan hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bu dönem, yarım yılla bir buçuk yıl aralığında tamamlanmaktadır. Diş tellerine kıyas ile estetik yönünden çok daha tesirli olmaktadır. Özel hazır edilen plastik ürün arzu edildiğinde kolay bir şekilde çıkartılabilmektedir. Diş teli ise, diş fırçalama ya da yemek yeme hallerinde kişiyi çok fazla zorlayabilmektedir. Invisalign tekniğiyse böyle hallerde kişiye kolaylık temin etmektedir.

Invisalign Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Metal telin tercih edilmesini engelleyen ınvisalign tedavi tekniğinde özel olarak elde edilmiş plastik plaklar tercih edilmektedir. Bu plak yine metal tel bulunmayan tutturucu eklemlerle bağlanmaktadır. Yapılma adımına geçmeden evvel kişi muayene edilmektedir, diş filmleri çekilmektedir ve diş tarama cihazlarıyla diş modelleri dijital yere aktarılmaktadır. Alınmış olan tarama verileriyle beraber hastaya uygun plaklar laboratuvarlarda hazır edilmektedir.

Invisalign plaklar düzenli aralıklar ile değiştirilmektedir. Takılmış olan plakların on- on beş günde bir yenilenmesi gerekmektedir. Bu zamanın haricinde kişi plakları mümkün olduğu kadar ağız içinde tutmaya çalışılması gerekir. Doktorlar kişiden gün içerisinde yirmi- yirmi iki saat diş plaklarını takmalarını isteyecektir. Invisalign plaklar içme-yeme vakitlerinde tercih edilmeyebilir. Mühim olan dişlerin doğru görüntüsünü kazanabilmesi için mümkün olduğunca düzenli takılmasıdır.

Invisalign ile Ağız Hareket Ettirilebilir Mi?

Plak yapısı olarak diş telinden farklı olmaktadır. Kullanımları çok daha basittir. Fakat bazı kişiler bu plaklar ile diş ve ağız hareketlerinin nasıl yapılacaklarını merak etmektedirler. Şeffaf plak hazır etme adımında teknolojik ekipmanlardan yararlanılmaktadır. Ağız taramasının ardından diş ve ağız yapınız dijital yerde görüntülenir duruma gelmektedir. Bu hususta doktorunuz ekran üstünde ağız hareketlerinizi görür ve o duruma uygun biçimde plak elde edimi yapılmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir