Diş Tedavisi

Invisalign Sonrası Bakım Önerileri ve Gülüşünüzü Koruma Yolları

Invisalign Sonrası Bakım Önerileri

Invisalign tedavisi sona erdiğinde, doğru bakım önerileri ve alışkanlıklar gülüşünüzü korumak için fazlası ile önemli olmaktadır. Invisalign tedavisi sonrası bakım önerileri arasında plakların temiz tutulması ve plakları çıkarırken ya da takarken dikkatli olunmalıdır. Dişler her öğünden ve Invisalign plaklarını takmadan evvel rutin olarak fırçalanmalıdır. Plaklar da rutin olarak değiştirilmeli, ayrıca plakların takma süresine dikkat edilmelidir. Bütün bunların yanı sıra düzenli kontrolleriniz ihmal edilmemeli, doktorunuza görünmelisiniz. Invisalign sonrası belirtmiş olduğumuz bakım önerilerine uyarak, Invisalign tedavisinin başarılı olmasını sağlarken, sağlıklı bir gülüşe de sahip olabilirsiniz.

Invisalign tedavi tekniği, dişlerin doğru hizalanmasına destek olan ve bunun yanı sıra ısırmanızı iyi hale getiren yaşadığımız dönemin en trend ortodontik tedavi tekniklerinden bir tanesidir. Güveneceğiniz bir ortodonti doktoru ile tedavi görmenizin ardından, şahane bir diş dizilimine sahip olmanız artık mümkün. Fakat arzu eder iseniz ınvisalign arzu eder iseniz de gizli diş teli olsun, hasta olarak sizlerin de sorumluluk alacağınız durumlar bulunmaktadır. Plaklarınızın bakımlarını düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Yalnızca ınvisalign’ınıza iyi bir şekilde bakarak gülüşünüzde mühim bir dönüşüm temin edebilirsiniz. Sizlerin hasta olarak yapacağınız en büyük yanlış plaklarınızı umursamamak olacaktır.

Hizalayıcıları Düzenli Bir Şekilde Temizlemeniz Gerekir

Invisalign’ ınızın bakımlarını yapmanın en temel yolu plaklarınızı sıklıkla temizlemek olacaktır. Birçok hasta haftada 2 ya da 3 defa temizlemenin fayda sağlayacağını düşünmektedir, lakin bu düşünce yanlıştır. Plaklar her sabah ve akşam dişler fırçalanır iken temizlemek gerekir. Invisalign’ı temizlemek için yumuşak yapılı diş fırçası tercih edebilirsiniz. Üstüne biraz diş macunu sürüp, plağın her iki kısmını da nazik bir şekilde ovmanız gerekir. Yıkamak için de soğuk ya da sıcak su tercih etmediğinizden emin olmalısınız. Sıcak olan sular, termoplastikten elde edildikleri için plağı bükebilir iken, soğuk olan sular plağı büzebilmektedir. Böyle bir durumun yerine ınvisalign plağınızı durulamak için oda ısısında su tercih etmelisiniz.

Yemek Yer İken Sürekli Çıkarmanız Gerekir

Daimi diş tellerinin tersine ınvisalignle onları arzu ettiğiniz vakit çıkarma seçeneğine sahip olmaktasınız. Bu sebep ile plağınızı yemek yemeden evvel çıkartmalısınız ve bu durumu her defasında tekrarlamalısınız. Çıkarmaz iseniz, yediğiniz içecekler ve besinler plağınızı zarara uğratabilir ya da leke bırakabilmektedir. Plağınıza yapışan besin parçacıkları dişinize ve diş etinize kolay bir şekilde erişebilir ve bu durum da yüksek bakteri ve sonunda rahatsızlığa sebep olmaktadır. Zaman ile, plaklar sertleşmeye başlayarak tartar olmaktadır ve bu durumun ardından profesyonel dikkat gerektirmektedir. Yemek yer iken plağınızı çıkartarak bütün bu problemlerden uzak durabilirsiniz.

Temizler İken Aşındıracak Maddelerden Uzak Durmalısınız

Invisalign ya da diş teli tedavi tekniği gördüğünüzde ortodonti doktorunuza bakım prosedürünü sormanız gerekir. Invisalign’ı temizleyebilmeniz için aşındıran ürünlerden kaçınmanız son derece önemlidir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir