Diş Tedavisi

Sedasyon Nedir? Neden Uygulanır?

Sedasyon Nedir Neden Uygulanır

Sedasyon nedir? Sedasyon neden uygulanır? Sedasyon nasıl yapılır? Sedasyonun etkisi ne kadardır? Sedasyon zararlı mıdır? Çocuklar için sedasyon yapılır mı? Sedasyon kimlere yapılır? Sedasyon ne için uygulanmaktadır? Sedasyon hakkında merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz bütün bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

Sedasyon Nedir?

Diş hekimliğinde yapılan cerrahi girişimlerde hastaların konforu için sedasyon en önemli konulardan bir tanesidir. Sedasyon hastalar üzerinde rahatsızlık, kaygı ve ağrıyı azaltmada büyük bir ölçüde yardımcı olmaktadır.

Sedasyon yöntemi, ağız yolu ile veya enjeksiyon yoluyla hastalara verilen anestezik ilaçlarla gerçekleştirilmektedir.

Sedasyon işlemi sırasında verilen ilaçlar hastaların yaşına, tıbbi geçmişine ve cinsiyetine bağlı olarak değişmektedir. Diş hekimliğindeki uzman hekimler bu ilaçların dozlarını hastalara en uygun şekilde belirlemektedir. Sedasyon işlemi sırasında sakinleştirici ve ağrıları azaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır.

Bilinçli Sedasyon Nedir?

Bilinçli sedasyon, derin sedasyonun daha hafif şeklidir. Bu işlemde hasta diş hekimi ile koperasyon içerisindedir. Bilinçli sedasyon genel anestezi değildir. Bunun için hastane ortamı veya ameliyathane gerekmez. Bilinçli sedasyon diş hekimliği muayenehanesinde uygulanabilmektedir.

Bilinçli sedasyon uygulanırken hasta ile diş hekimi arasında muhteşem bir uyum olmalıdır. Hasta diş hekiminin vereceği talimatları kesinlikle uygulamalıdır. Hatta bu işlem sırasında hasta ile diş hekimi arasında diyalog da mümkündür.

İşlem sırasında diş hekimi hastanın ağzını açmasını istediğinde hasta bunu kolaylıkla yerine getirebilir.

Diş hekimi işlem sırasında hastanın nabzını ve tansiyonunu sürekli olarak takip eder.

Bilinçi Sedasyonun Amaçları Nelerdir?

  • Bilinçli sedasyon sırasında hasta daha rahat ve daha güvenli hissetmektedir.
  • Bilinçli sedasyon sayesinde hastadaki korku hissi ve anksiyete ortadan kalkmaktadır.
  • Hastanın ağrı eşiği yükselerek hastanın ağrıyı hissetmemesi sağlanır.
  • Diş hekimi stresi ortadan kaldırarak kendisine ve hastaya daha rahat bir tedavi ortamı yaratır.
  • Bilinçli sedasyon sayesinde korkuya eğilimi olan çocuklarda psikolojik travmalar engellenmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir