Diş Tedavisi

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Uygulanır Mı?

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Uygulanır Mı

Süt dişlerine kanal tedavisi uygulanır mı? Süt dişlerine kanal tedavisi nasıl yapılır? Çocuklarda kanal tedavisi nasıl olur? Süt dişi ve kanal tedavisi nedir? Süt dişlerine yapılan kanal tedavisi sonrasında ağrı olur mu? Süt dişlerine yapılacak olan işlemler hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Yapılır Mı?

Çocuklara yapılan kanal tedavisi oldukça hassas bir konudur. Süt dişleri daimi dişler gibi köklü olan dişlerdir. Bunun yanı sıra alttan çıkacak olan daimi dişler çıkmaya başlayınca süt dişlerin kök kısımları erir ve zamanı gelince düşer.

Bu süreç içerisinde süt dişlerinin zamanı gelinceye kadar ağızda kalması oldukça önemlidir.

Süt dişlerinde meydana gelen çürüklerin ilerlemesi durumunda, çocuklarda bu çürükler sonrasında başlayan gece ağrılarında ve yemek yerken oluşan hassasiyet gibi durumlarda kanal tedavisi gerekebilir.

Süt dişlerinin zamanından önce düşmesi veya kaybedilmesi sonraki aşamalarda pek çok tedaviyi gerektirebilir. Bu nedenle süt dişlerinde meydana gelen çürük ve buna benzer durumlarda kanal tedavisi uygulanabilir.

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi Neden Uygulanmaktadır?

Süt dişler sonradan çıkacak olan daimi dişlere rehberlik etmektedir. Bu nedenle süt dişlerin bakımı ve tedavisi aksatılmamalıdır. Alttan çıkacak olan dişler süt dişlere zarar vermediği sürece süt dişlerin ağızda kalması oldukça önemlidir.

Süt dişlerin ağızda kalmasını uzatmak amacı ile kanal tedavisi uygulanabilir.

Çocukların günde mutlaka iki defa dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Düzenli bakım ve fırçalama sonrasında dişlerde oluşabilecek renklenmeler azalabilir. Süt dişlerin bakımı ve tedavileri hakkında merak ettiğiniz öğrenmek istediğiniz diğer sorularınız için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini ziyaret edebilir veya bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir