Diş Tedavisi

Sadece Üst Dişlere Tel Takılır Mı?

Sadece Üst Dişlere Tel Takılır Mı

Diş teli kimlere uygulanır? Üst dişlere tel takılır mı? Diş teli kimlere uygulanmaz? Diş teli tedavisi nasıl olur? Diş teli dişlere nasıl takılır? Diş teli temizliği nasıl yapılır? Diş teli tedavisi ne kadar sürer? Diş teli sonrasında tekrar dişlerde bozulmalar olur mu? Diş teli hangi yaştaki hastalara uygulanır? Diş teli tedavisi hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı bu blog konumuzda cevaplandırıyoruz.

Diş Teli Tedavisinin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Diş teli tedavisi öncelikle her yaştan hastaya uygulanabilen bir tedavidir. Bu nedenle diş teli tedavisi sadece çocuk yaştaki hastalara uygulanmaz. Ortodonti tedavisi her yaştan hastalara uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmak her yaştaki hastanın hayalidir.

Diş teli tedavisinde herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak bunun yanı sıra ileri yaşlarınızda yaptıracağınız diş teli tedavisi ile erken yaşta yaptıracağınız diş teli tedavisinin süresi birbiri ile aynı olmamaktadır. Erken yaşta yaptırılan diş teli tedavisinde süreç daha hızlı ilerlerken, ileri yaşlarda yaptıracağınız diş teli tedavisinde süreç daha yavaş ilerlemektedir. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi dişlerinizde de erken tedavi daha iyi ve hızlı sonuçlar vermektedir.

Diş Teli Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Diş teli tedavisi sadece tek çeneye uygulanabilir. Bunun yanı sıra diş teli tedavisinin tek bir çeneye uygulanabilmesi için alt ve üst çenedeki diş diziliminin aynı ve eşit konumda olması gerekmektedir.

Diş teli tedavisinin daha sağlıklı bir şekilde hastaya uygulanabilmesi için hastanın çene kemiklerinin sağlıklı olması ve çene kemiklerinde bozukluk olmaması gerekmektedir.

Diş diziliminde yamukluk olan hastaların tamamına diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Aynı zamanda ağızdan nefes alma, horlama ve ağzı açık yatan hastalara da diş teli tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca çene bozukluklarının düzeltilmesi için de diş teli tedavisi uygulanmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

2 thoughts on “Sadece Üst Dişlere Tel Takılır Mı?

  1. Fatma dedi ki:

    Üstte Birtane eğri dişim var nasıl tedavi olur

    1. Prof. Dr. Özgür SAYIN dedi ki:

      Şeffaf plaklarla veya sabit tellerle tedavi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir