Diş Tedavisi

Diş Teli Neden İlk Üste Takılır?

Diş Teli Neden İlk Üste Takılır

Diş teli neden ilk üste takılmaktadır? Diş teli tedavisinin aşamaları nelerdir? Diş teli tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş tellerinin bakımı nasıl olmalıdır? Diş teli tedavisi bittikten sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Diş teli tedavisi hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızı sizler için cevaplandırıyoruz.

Diş Teli Tedavisi Neden İlk Üst Çeneden Başlamaktadır?

Tel tedavisine başlanmadan önce hastanın dişlerinde çürük veya diş taşı varsa giderilmesi gerekmektedir. Daha sonra diş çekimi gereken tedavilerin tamamlanması sonucunda diş telleri takılır. Diş teli takılırken öncelikle üst çeneden tedavi başlanmaktadır. Diş telleri takıldıktan sonra aylık kontrollerin devam etmesi gerekmektedir.

Diş teli tedavisinin ilk aşamasındaki kontroller bittikten birkaç sonra alt çeneye teller takılmaktadır.

Diş telinin ilk olarak üst çeneden başlamasının asıl nedeni hastanın tellere daha rahat alışabilmesi içindir. Bir diğer nedeni ise alt çenedeki dişlere tel takılabilmesi için üst çenedeki dişlerin belli bir kısmının düzelmesi gerekmektedir. Ortodonti tedavisinin ilk aşamasında dişler kısa sürede düzelebilir. Son aşamalarında ise düzelme biraz yavaşlayabilir. Tedavinin ilk aşamalarında ince esnek teller kullanılmaktadır.

Dişler istenilen hizaya geldikten sonra dişler arasında meydana gelen boşlukların kapatılması için iki çene arasının kapatılması sağlanır. Bu kapatılmanın başarılı sonuç verebilmesi için sağlam teller ve lastikler kullanılmaktadır. Diş teli tedavisinin son aşaması ise diş telleri çıkarıldıktan sonra başlar. Bu aşamada uygulanan tedaviye ise pekiştirme tedavisi adı verilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir