Diş Tedavisi

Retainer Neden Kopar?

Retainer Neden Kopar

Retainer teliniz yenilen sert yiyeceklerden veya dışarıdan aldığınız bir darbe sonucunda kopabilir veya hasar görebilir. Böyle bir durum yaşadığınız zaman diş hekiminize başvurmanızı öneririz.

Ratainer teli büyük hasar aldığı zaman dişlerinizde tekrardan ölçü alınıp yeni bir retainer teli hazırlanması gerekmektedir.

Retainer telinizi yeme içme zamanlarınızda yani kullanmadığınız zamanlarda mutlaka saklama kutusunda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Peçete arasına veya cebinize koyduğunuz zaman zarar görme olasılığı oldukça yüksektir. Aynı zamanda retainer apareyinizi bu şekilde kaybedebilirsiniz.

Retainer diş telinin 3 ayrı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; sabit retainerler, şeffaf plaklar bir diğer adıyla essix retainerler ve son olarak hareketli retainerlerdir. Sabit retainer teli, dişlerine arkasına yapıştırılan bir teldir. Dişlerin arkasına uygulandığı için dışarıdan bakıldığından kesinlikle görünmez. Diş aynı zamanda bir kuvvet uygulamaz. Amacı dişlerin hareket etmemesini sağlamaktır.

Essix retainer, dişlerden alınan ölçüler doğrultusunda hastaya uygun bir şekilde yapılan bir apareydir. Bu apareyi yemek yeme zamanlarınız haricinde takmanız gerekmektedir. Hastalar bu apareyi takıp çıkarabilmektedir. Hareketli retainer, hastaya damaklık şeklinde hazırlanan bir apareydir. Paslanmaz çelikten yapılan bu aparey de essix retainer gibi takılıp çıkarılabilen bir apareydir.

Retainer Apareyleri Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Diş hekiminiz, diş apareylerinizi takmadığınız zaman muhafaza edebileceğiniz bir aparey kutusu verecektir. Bu aparey kutusu içerisinde apareylerinizi güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Pekiştirme apareyleri kolay bir şekilde kaybedilmektedir. Pekiştirme apareyleri kaybedildiği zaman yerine yenisi yaptırmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle apareylerinizi kesinlikle kendi kutusunda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Bu sayede apareyleriniz zarar görmez ve kaybolmaz. Apareyleriniz il ilgili herhangi bir problem yaşadığınız zaman mutlaka diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir