Diş Tedavisi

Protez Diş ile Uyunur Mu?

Protez Diş ile Uyunur Mu

Yeni protez dişlerin kullanılmasını öğrenmek sabır ve zaman istemektedir. Daha evvel protez diş kullanmış olsanız da yeni protez dişleriniz kullanmış olduğunuz protez dişlerden farklı olmaktadır. Bu sebep ile, önceki alışkanlığınızı değiştirmeniz ve yeni alışkanlık edinmeniz gerekmektedir. İlk birkaç hafta alışma dönemine gereksinim duyacaksınız. Bu dönemde protez dişinizin sizlerin ağız yapınıza uyumlu hale gelebilmesi için bazı düzeltmeler gerekli olacaktır. Sabırlı olur iseniz protez dişinizi kolaylık ile kullanıldığının farkına varacaksınız.

Dudak, yanak ve dilin protez dişin kontrolünde oldukça büyük tesiri bulunmaktadır. Daha evvel protez diş kullanmış iseniz yeni protez dişinize daha kısa zamanda ve kolaylık ile uyum sağlayacaksınız. Protez dişinize uyum sağlayabilmek için ilk zamanlarda uyur iken çıkarmamalısınız. Protez dişinizi kullanmaya alışmanızın ardından uyur iken protez dişler çıkarılıp, ağız dokusunun dinlendirilmesi gerekir. Uyurken protez dişini çıkarmayı tercih etmeyen kişiler ise sabah, uygun olan bir vakitte protez dişlerini çıkartarak ağız dokularını dinlendirmeleri gerekmektedir. Protez dişler gece vakti çıkarıldığında bir kutu içinde nemli olarak korunmaları gerekmektedir. Protez diş tozu ve başka yapıştırıcıyı doktorunuz tavsiye etmediği müddet boyunca kesinlikle kullanmamanız gerekir.

Sağlıklı ağızlar için, protez dişlerinizdeki gıda parçacıklarını her yemeğin ardından temizlemeniz gerekmektedir. Temizleme uygulamasında yumuşak yapısı olan bir fırça sıvı sabun ya da sabun tercih ediniz. Günlük temizlemeye ilave olarak haftada bir kez temizleme tableti tercih edilebilir. Protez dişinizin düşüp kırılmaması için, temizleme uygulaması lavabonun yakınına koyularak ya da içi su dolu kabın üstüne yapılması gerekir. Protez dişinizin her tarafını hafif bir basınç ile fırçalamanız gerekir. Protez dişinizi kesinlikle ısısı yüksek suya koymamanız gerekir.

Zaman ile protez dişiniz uyumunu yitirebilir ve sizler bu durumu idrak edene dek dokuda zarara neden olabilmektedir. Senede en düşük bir defa diş doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz gerekmektedir. Yeni protez dişin başarısı, diş doktorunuz ile ilişkili olduğu kadar, sizler ile de ilişkili olmaktadır. Olumlu ve sabırlı bir yaklaşım ile rahat bir şekilde protez dişlerinizi kullanabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir