Diş Tedavisi

Protez Diş Hangi Maddeden Yapılır?

Protez Diş Hangi Maddeden Yapılır

Ağızda çeşitli çürük veya nedenlerden dolayı oluşan diş kayıplarının yerine yapılan protez dişler, hastaların estetik açıdan kendilerini daha iyi hissetmeleri için oldukça önemli bir uygulamadır. Diş protezinin amacı özellikle kaybedilen çiğneme fonksiyonlarının yeniden sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesidir.

Bu uygulama tekniği sayesinde ağız sağlığı tamamen düzelirken aynı zamanda hasta estetik açıdan güzel bir görünüme kavuşur. Protez diş yapımında değişik reçine veya porselen malzemeler kullanılmaktadır. Porselen malzemeler daha güçlü ve uzun ömürlü olduğu için protez diş yapımında kullanılmaktadır.

Porselen malzemeler kullanılarak yapılan diş protezleri orijinal diş görünümünde olduğu için yapay bir görünüm yerine daha gerçekçi ve doğal bir görünüm kazandırmaktadır. Ayrıca porselen diş protezleri diğer dişlere renk açısından yakın bir uyum sağladığı için ağızda herhangi bir kötü görünüme neden olmaz.

Porselen diş protezleri doğal diş gibi görünmektedir. Protez diş yapımında kullanılan porselenlerin pişirme süresi yapılış aşamasındaki uygulamalar sayesinde uzun süre kullanıma sahiptir. Yalnız protez dişleri kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Porselen malzemeden yapıldığı için sert bir darbe almamaya dikkat etmenizde fayda vardır. Aksi takdirde diş protezi porselenden olduğu için alabileceği sert darbe sonucu kırılabilir ve estetik açıdan kötü bir görünüme neden olabilir.

Ayrıca diş protezlerinin sağlam durabilmesi için iyi bir iskelete ihtiyacı vardır. Diş etine benzer bir yapıda yapılan bu iskeletler sert akrilik ya da esnek naylon yapıya benzeyen polimerlerden yapılmaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir