Diş Tedavisi

Protezdiş Nedir?

Protezdiş Nedir

Protez diş uygulaması diş eti ve çevre dokularda oluşan hasarlar nedeni ile dişlerin kaybedilmesiyle uygulanmaktadır. Hastaya özel olarak yapılan protez dişler sayesinde diş kaybı yaşayan hastalar normal hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilirler. Bunun yanı sıra diş kaybı nedeni ile kötü bir görüntüye sahip olan ağız yapısı hastayı psikolojik olarak da kötü anlamda etkilemektedir. Diş hekimlerinin uyguladığı protez diş sayesinde hastalar kötü görünen ağız ve diş yapısından kurtularak kendilerini psikolojik anlamda daha rahat ve iyi hissederler.

Protez diş sayesinde hastalar yeme ve içme fonksiyonlarını daha iyi bir şekilde yerine getirirler. Ayrıca diş kaybı konuşmayı da olumsuz yönde etkilemektedir. Protez diş sayesinde hastalar konuşma fonksiyonlarını da sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmektedir. Estetik bir görünüm açısından hastaya bir güzellik kazandıran protez diş uygulaması oldukça kolay ve basit bir tedavidir.

Hastanın yaşam kalitesini arttıran protez dişlere alışma süresi her hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarda alışma süresi 1 hafta iken bazı hastalarda birkaç ay olabilmektedir. Protez diş kullanımındaki ilk haftalarda hastalar garip bir his altında olabilir. Lakin kullanım süresine bağlı olarak protez dişlere kısa zamanda uyum sağlayabilirsiniz.

Diş protezi sayesinde rengi ve şekli bozulmuş dişlerinizden kurtulup daha düzgün ve beyaz bir diş görünümüne sahip olabilirsiniz. Diş protezinde ki asıl amaç hastanın yeme içme ve çiğneme fonksiyonunu sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlamaktadır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir