Diş Tedavisi

Protez Diş Hangi Durumlarda Yapılır?

Protez Diş Hangi Durumlarda Yapılır

Diş ve diş eti dokularımız farklı nedenlerden dolayı hasar görerek diş kayıplarına neden olmaktadır. Diş kayıpları sonucu oluşan kötü görüntü neden ile özgüven eksikliği ve çeşitli psikolojik problemlerde oluşmaktadır. Yalnız bunun çözümü gelişen teknoloji sayesinde oldukça kolay ve basittir. Protez diş uygulaması sayesinde diş kayıpları yaşayan hastalar hayallerindeki beyaz gülüşlere kolaylıkla sahip olmaktadır.

Kişiye özel olarak hazırlanan protez dişler hastanın ağız ve çene yapısına uygun olarak yapılmaktadır. Ayrıca diş kayıpları nedeni ile hastalar çiğneme fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getiremezler. Protez diş uygulaması sayesinde bunun da önüne kolaylık geçilmiş olunur. Sindirim sisteminin en önemli başlangıcı olan çiğneme fonksiyonu kişi sağlığı açısında oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle diş kaybı yaşayan hastalar zaman kaybetmeden diş hekimlerine başvurmasında büyük fayda vardır.

Dışarıdan bakıldığı zaman diş kayıplarını problem gibi görmeyen hastalar zaman içerisinde çiğneme fonksiyonlarını yerine getiremezler. Çiğneme fonksiyonlarını yerine getiremeyen hastalar zaman içerisinde çeşitli hastalıklara maruz kalırlar. Bu nedenle protez diş uygulaması sayesinde hastalar çiğneme fonksiyonlarını yeniden kazanmaktadır.

Protez diş uygulaması diş kaybı yaşayan, herhangi bir darbe sonucu oluşan kırık veya diş çatlaklarında ayrıca çürümüş diş tedavilerinde uygulanmaktadır. Protez diş uygulaması yaptırmak isteyen hastalar diş hekiminin vereceği karar doğrultusunda bu tedaviyi yaptırabilmektedir. Protez diş hangi durumlarda yapılır, protez diş tedavisinin nedenleri ve protez diş uygulaması nasıl yapılır gibi sorular hakkında daha detaylı bilgi almak için Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliğini ziyaret ederek ya da telefon ederek bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir