Diş Tedavisi

Ortodonti Tedavisinde Diş Çekilir Mi?

Ortodonti Tedavisinde Diş Çekilir Mi

Ortodonti tedavisinde diş çekimi, uzman hekimin gerek görmesi durumunda, tedavinin başarısı ve neticesinin kalıcı olması amacıyla gerçekleştirilebilir. Ortodonti tedavisi yapılırken diş çekiminin yapılacak olmasını bazı bireyler tedirginlik ile karşılayabilir. Ancak bazı problemlerde dişlerin çekilmemesi daha sağlıksız bir atmosferin meydana gelmesine sebep olabilir. Ortodontik tedavide diş çekiminin yapılması, dişlerin çene kemikleri üstüne konumlandırılamadığı hallerde gerekli olabilmektedir. Diş çekimi sayesinde tedavi çok daha başarılı olacak ve daha kalıcı sonuçlar elde edilecektir. Bu aşamada kararın ortodontist ile birlikte alınması daha doğru olacaktır.

Diş Çekiminden Kaç Gün Sonra Ortodonti Tedavisi Yapılır?

Ortodontik tedavide ihtiyaç duyulması durumunda ortodontist tarafından diş çekimi gerçekleştirilebilir. Doğru bir tedavi programı hazırlanması, ardından uygulamasının sonrasında dişlerin hasara uğramasına engel olunabilir. Bu sayede uygulanan ortodonti tedavisi çok daha başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Diş eksiltme işleminin hemen sonrasında ortodonti tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Böylelikle çekimi yapılmış olan dişlerin yerinde herhangi bir boşluk kalmaz. Diş çekiminin sonrasında yapılacak olan diş telinin ne zaman takılacağıyla alakalı olarak da tedavi programı doğrultusunda ortodontistten bilgi almak daha doğru olacaktır. Tedaviye başlanmadan öncelikli olan işlem diş çekimi yapılmadan uygulama yapmak olacaktır. Fakat ihtiyaç duyulduğu taktirde diş çekiminin yapılması gerekmektedir. Muayene esnasında ortodontist en sağlıklı tekniğin hangisi olacağı hususunda kişiye gerekli olan bilgilendirmeyi yapacaktır.

Ortodonti Tedavisinde Neden Diş Çekimi Yapılır?

Bazı özel haller, ortodonti tedavisinde diş çekimi yapılması neden olur. Bu ihtiyacı ortaya çıkaran haller şu şekilde sıralanabilir:

  • Çenedeki darlığın ortadan kaldırılması
  • Diş yerinde alan genişletilmesi
  • Dişlerin dizilişindeki problemler
  • Ağız ve diş yapısının ideal seviyeye getirilmek istenmesi

Tedavilerde genel olarak 1 küçük azı dişlerinin çekimi gerçekleştirilir. Bu durumun sebebi ise bu dişlerin, ağırlıklı olarak çapraşıklık alanına daha yakın konumda olmasıdır. Çenenin iki bölümünde de ikişer tane olduğundan dolayı estetik manada rahatsızlık oluşturmamaları amacıyla çekilebilirler. Diş çekimi yapılarak elde edilen boşluklar, yamuk olan dişlerin ideal konuma getirilmesi amacıyla kullanılır. Çekim neticesinde meydana gelen boşluklar ise arkada yer alan dişlerin ön tarafa doğru harekete geçirilmesi ile kapatılabilir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir