Diş Tedavisi

Ortodonti Tedavisi Kaç Ay Sürer?

Ortodonti Tedavisi Kaç Ay Sürer

Ortodonti tedavi tekniği süresi, hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Ortalama ortodonti tedavi tekniği süresi altı aydan başlayıp, otuz aya dek devam edebilmektedir. Diş tedavilerinden bu yönden en uzun soluklu tekniklerden biri ortodonti tedavisi olmaktadır. Ancak ortodonti tedavi tekniği süreleri dişin haline göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ortodonti tedavisi sürelerine etki eden en mühim etken, çene ve diş yapısı olmaktadır. Üst ve alt çenenin birbirleri ile uyumunu ve dişlerin çapraşıklık hali tedavi sürecini belirlemektedir.

Bu duruma ilave olarak, hastaların yaşları da bu süreye etki etmektedir. Herkesin çene ve diş yapısında meydana gelen problemler başka olduğundan dolayı ortodonti tedavi süreleri de hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Eğer yetişkin hastalarda ortodonti tedavisi ne kadar sürer? Ortodonti tedavisi en kısa hangi vakit çıkar? Gibi suallerin cevabını merak ediyor iseniz bu makale yazımıza göz atabilirsiniz.

Yetişkin Hastalarda Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dişlerin yapısında geçirilen bozukluklar için yetişkin hastaların en fazla sual ettiği suallerden bir tanesi de yetişkin hastalarda ortodonti tedavisi ne kadar sürer suali olmaktadır.

Burada mühim olan hangi diş teli türü ile tedavinin yapıldığıdır. Metal diş teliyle şeffaf diş teli arasında tedavi süreci farklı olmaktadır. Bu durumun sebebiyse şeffaf diş telinin zaman ile esneyip, tedaviyi uzatmasıdır.

Ortodonti tedavi tekniği zamanına etki eden bir başka etkense dişin dizilimindeki bozukluklar olmaktadır. Çarpıklık ne kadar çok olur ise tedavi süreci de doğru orantılı olarak o kadar gecikecektir.

Peki yetişkin ve çocukların ortodontik tedavi tekniği süreçleri arasında bir fark bulunmakta mıdır? Tabii ki bulunmaktadır. Kişinin tedaviye gereksinimi ne kadar erken yaşta belirlenir ise o kadar kısa zamanda çözüme erişeceğini söylemek mümkündür. Ancak ortodonti tedavilerinde tercih edilen braketlerin kalitesi de bu sürece destek olan çok mühim bir etkendir. Bunun yanı sıra metal braketler de tercih edilen ürün, dişin sağlığı yönünden de yüksek kalitede paslanmaz bir çelik olması oldukça mühimdir. Yetişkin hastalarda ortodonti tedavi süresi altı ay ile on iki ay arasında farklılık gösterebilir.

Bilhassa yetişkin hastalarda şeffaf plak tedavisi uygulanıyor ise bu halde diş yapıları daha erken biçimde tedavi edilir. Bu durumun sebebiyse şeffaf plak tedavisinin az dereceli diş bozukluğunda tercih edilmesidir.

Diş telinin bakımı da bu sürece ve diş sağlığına etki eden etkenlerdendir. Asitli içecekleri tüketmemek, braketleri kırma tehlikesine karşı sert besinleri yemekten uzak durmak, braketin arasını ve diş arasını ara yüz fırçasıyla temizlemek de oldukça mühimdir.

Çocuk Hastalarda Ortodonti Tedavi Tekniği Süresi Ne Kadardır?

Çocuk hastaların çene iskelet yapıları ve dişleri, yetişkin hastalara kıyas ile daha esnek olduğundan dolayı ortodonti tedavisi daha kısa bir zaman almaktadır. Fakat buradaki en mühim ayrıntı çocukların dişlerinde meydana gelen bozuklukların derecesi olmaktadır.

Bazı çocuk hastalarda ortodonti tedavileri altı- dokuz aya dek sürer iken, bazı çocuk hastalarda bu süre iki seneye hatta daha uzun süreye ulaşabilir. Bu sebep ile anne babaların gecikmeden direk bir ortodonti doktoru ile görüşüp, tedaviyi başlatmaları gerekmektedir.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir