Diş Tedavisi

Ortodonti Çeneyi Düzeltir Mi?

Ortodonti Çeneyi Düzeltir Mi

Kişiler tarafından cevabı en fazla merak edilen suallerden biri de “Ortodonti tedavisi çeneyi düzeltir mi?” suali olmaktadır. Çene ve dişlerin gerek estetik bir görüntüye erişmesi gerek de sağlıklı olabilmesi için ortodonti tedavisi uygulanmaktadır. Bilhassa bu çeşit tedavilerde önceden müdahale büyük öneme sahip olmaktadır. Bunun sayesinde tedaviler çok daha az zamanda bitirilebilir ve maliyeti çok daha az olabilmektedir.

Ortodonti Tedavi Tekniği Çene Sorunları

Gelişim esnasında meydana gelebilecek bazı çene bozuklukları bulunmaktadır. Bu bozukluklar doktorun muayenesinden sonra belirleyeceği bir planlama dahilinde tedavi edilebilmektedir. Ortodonti tedavi tekniğiyle giderilecek çene bozuklukları aşağıdaki gibi olabilmektedir:

  • Çenede darlık
  • Alt çenenin az gelişmiş ve geride olması durumu
  • Alt çenenin çok gelişmiş ve ileride olması durumu
  • Üst çenenin çok gelişmiş ve ileride olması durumu
  • Üst çenenin az gelişmiş ve geride olması durumu

Ortodonti Tedavisi Görmek Çene Yapısını Düzeltir Mi?

Bilindiği gibi ortodonti tedavi tekniği: diş teli tercih edilerek dişteki yerleşim bozukluğu doktor kontrolünde onarılmasını içermektedir. Diğer bir yandan ortodonti tedavisiyle çene kemiğinin birbirine ve kafa kaidesine olan yerindeki bozukluklar da onarılabilmektedir. Bu tedavi tekniğine çene ortopedisi adı da verilebilmektedir. Dolayısı ile çene yapısı ortodonti tedavi tekniği yapılarak ve diş teli takılarak tedavi edilebilen bir sorundur. Ortodonti tedavi tekniğinin esas gayesi, yüz çene ve diş kısmındaki bozukluklarının meydana gelmesinin önüne geçilmesidir. Bu durumun beraberinde var olan bozuklukların sürmesini durdurmayı ve tedavi etmeyi de içermektedir. Tedaviyle güven ile gülümseyebilme, sağlığı yerinde olan dişler ve daha iyi çiğneme yeteneği temin edilebilir.

Ortodonti tedavi tekniğiyle çenedeki gelişim bozukluğu yönlendirilebilmektedir. Bilhassa büyüme gelişmesinin bitmemiş olması, tedaviden iyi neticeler alınabilmesi için oldukça mühimdir. Bu sebep ile tedavi başlangıcının ergenlik evresini geçmemesi büyük önem arz etmektedir. Kızlar için bu evre yaklaşık on iki- on üç yaştan evvel olur iken erkekler için ise yaklaşık on üç- on dört yaştan evvel olarak kabul edilmektedir. Kişilerin en doğru ve ideal tedavi tekniği ve evresi için kesinlikle bir ortodonti uzman doktoruna muayene olunması gerekmektedir.

Alt Çene Ortodonti Tedavisi ile Düzeltilir Mi?

Alt çenenin dar olması ameliyatsız bir biçimde kişiler 9 yaşına gelene dek hareketli aygıtlar tercih edilerek tedavi edilebilmektedir. 9 yaşın ardındansa büyüme gelişimlerinin tamamı ile durmasından sonra ameliyatla genişletme yapılabilmektedir.

Üst çene darlığıysa benzer biçimde ortalama dokuz yaşına dek hareketli aygıtlar tercih edilerek tedavi edilebilmektedir ve üst çene genişletilebilmektedir. Dokuz yaşın ardındansa on sekiz yaşına dek diş yüzeyine yapıştırılmış olan aygıtlar aracılığı ile daimi olarak üst çene genişliği temin edilebilir. On sekiz yaşının ardından tesirli neticeler alınabilmesi için cerrahi destekli üst çene genişletmesi yapılabilmektedir.

Tüm bu hususlarda tedavi görecek kişinin kemik yaşı, tedavi tekniğinin tercih edilmesi hususunda büyük önem arz etmektedir. Kişide çene darlığının var olup olmadığı ve sorunun büyüklüğü, ağız içi muayeneye ilave olarak anterior sefalometrik radyografiyle tanısı konur.

Ortodonti Tedavi Tekniği Çene Geriliğini Düzeltir Mi?

Büyüme gelişimlerinin sürdüğü kişiler için üst ve alt çene geriliği, alt ve üst çene ileriliği gibi çenesel problemler vaktinde müdahale edilmesi durumunda düzeltilebilmektedir. Tedavi döneminde hareketli veya sabit mekanikler tercih edilebilir. Bilhassa hareketli aygıtın kullanılmasında kişinin ortodonti uzman doktorunun belirtmiş olduğu zamanlar süresince ve belirtmiş olduğu biçimde aygıtların kullanılması; tedavilerin başarılı bir şekilde sonuçlanması hususunda oldukça mühimdir.

Tercih edilen aygıtların dıştan gözükmesi hali, kişiyi estetik yönden memnun etmese bile ilerleyen zamanlarda ameliyat gerektiren tedavilerin yapılmasını engellemek için oldukça mühimdir. Bilhassa büyüme gelişiminin sürdüğü kişilerde ortodonti tedavi tekniğinin bitirilmesinden sonra sabit ortodontik tedavi tekniğine başlanmaktadır. Ortodontik tedavi tekniğiyle çene ilişkileri düzeltilebilir ve sabit ortodonti tedavi tekniğiyle diş düzeltimi yapılmaktadır. Bütün tedavilerin bitirilmesinden sonra bu süreç sonlanır.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir