Diş Tedavisi

Köprü Diş Nedir? Ne Zaman Tercih Edilir?

Köprü Diş Nedir Ne Zaman Tercih Edilir

Köprü diş nedir? Köprü diş nasıl yapılır? Köprü diş çeşitleri nelerdir? Köprü diş ne zaman yapılır? Köprü diş hakkında aklınıza gelen tüm sorularınızın cevabını bu blog yazımızda sizler için cevaplıyoruz.

Köprü Diş Nedir?

Köprü diş, diş hastalıkların tedavisinde kullanılan bir uygulama yöntemidir. Dişlerde oluşan kırık, çatlak, diş kaybı ve diş çürükleri tedavilerinde uygulanan köprü diş tedavisi en etkili tedavilerinden bir tanesidir.

Köprü Diş Çeşitleri Nelerdir?

Tedavi şekline göre hastaya farklı köprü dişler uygulanmaktadır.

Geleneksel Köprü

Geleneksel köprü diş tedavisi oldukça uygulaması basit bir tedavidir. Sorunlu dişlerin yanlarında destek amaçlı tutturularak yapılmaktadır.

Sorunlu dişler tedavi edilirken yanlarında onları desteklemek amaçlı tutucu dişlere törpüleme yapılmaktadır. Buradaki asıl amaç dişlerde yer alan boşlukların dolması ve hasarlı dişlerin sabitlenmesidir. Ayrıca bu tedavi çeşidi oldukça estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Maryland Köprü

Maryland köprü tedavisinin bir diğer adı adeziv’dir. Bu uygulama komşu dişlere yapıştırılarak yapılmaktadır. Eksik diş yerine yapılan yapay diş ve komşu dişlerin görünmeyen arka kısmına tutturulmaktadır.

Bu tedavideki asıl amaç sağlıklı olan doğal dişleri koruyarak ve kesilmesini önleyerek köprü işlemi başarılı bir şekilde uygulamaktır.

Serbest Sonlu Köprü

Serbest sonlu köprü yani asma köprü diş tedavisi balkon köprü olarak bilinmektedir. Serbest sonlu köprü diş tedavisi hasarlı diş bölgesinin yalnızca bir tarafına uygulanan bir diş köprüsüdür.

Bu tedavi şekli hastanın protez kullanmak istemediği durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir.

Serbest sonlu köprü tedavisinde yapay dişin yanında bulunan sağlıklı doğal diş kesilip törpülenerek serbest sonlu köprüye yer açılmaktadır. Daha sonra ise yapay diş yapıştırılarak sabitlenir.

Köprü Diş Tedavisinde Kullanılan Ekipmanlar

  • Metal destekli malzemeler
  • Full metal malzemeler
  • Zirkonyum destekli porselen malzeme
  • Solid zirkonyum malzeme

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir