Diş Tedavisi

Diş Minesi Aşınma Nedenleri Nelerdir?

Diş Minesi Aşınma Nedenleri Nelerdir?

Diş minesi ne demek? Diş minesi aşınması tedavisi? Diş minesi aşınması nasıl anlaşılır? Diş minesi yenilenir mi? Diş minesi aşınırsa ne olur? Diş minesi hakkında aklınıza gelen bütün sorularınızı sizler için cevaplıyoruz.

Diş Minesi Aşınması Nedeni Nedir?

Diş minesi, dişin sert yüzeyinde kalan kısmına denmektedir. Diş minesi vücudumuzda yer alan herhangi bir maddeden daha da serttir. Ayrıca zaman içerisinde yeme içme alışkanlıkları nedeni ile aşınabilmektedir.

Diş minesinin aşınması, yanlış diş fırçalama nedeni ile veya yanlış yiyecek-içecek seçimleri yüzünden meydana gelebilir.

Diş Minesi Neden Aşınır?

Diş minesi yanlış diş fırçası kullanımı nedeni ile aşınabilir. Bunun yanı sıra diğer farklı etmenlerde diş minesinin aşınmasına neden olabilir. Diş minesi aşınma nedenlerini maddeler halinde birlikte inceleyelim.

  • Diş minesi aşınması, dişlerinizi çok sert bir şekilde fırçaladığınız zaman oluşabilmektedir. Dişlerinizi diş fırçanız ile sert bir şekilde fırçaladığınızda diş minesi kaybına veya güçsüz diş etlerine neden olabilirsiniz.
  • Gün içerisinde tükettiğiniz meyve suyu, kola, şarap ve içerisinde asit bulunan tüm içecekler diş minesinin aşınmasına neden olmaktadır. Asitli içecekler dişler ile temas ettiği sırada sert mine tabakası yumuşamaktadır. Bu durumda diş minesinin aşınması daha kolay olmaktadır.

Diş Minenizde Aşınma Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

  • Diş minenizde aşınma gibi bir problem yaşıyorsanız eğer öncelik olarak diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
  • Diş minesi aşınmasını önleyici diş macunlarını kullanabilirsiniz.
  • Günlük tükettiğiniz asitli yiyecek ve içecek tüketimini minimuma indirmeniz gerekmektedir.
  • Dişlerinizi kesinlikle sert bir şekilde fırçalamayın.

Diş minesi hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru veya problem varsa eğer Sayın Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğini ziyaret edebilir veya bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir