Diş Tedavisi

Invisalign Tedavisinin Avantajları

Invisalign Tedavisinin Avantajları

Her insan muhteşem bir gülüşe ve beyaz dişlere sahip olmayı arzu etmektedir. Fakat bazı insanlar çeşitli nedenlerden dolayı güvenli bir şekilde gülmekten ve dişlerini göstermekten kaçınır. Bu durumun neticeleri bireyleri hem sosyolojik hem de psikolojik bakımdan olumsuz etkileyebilir. Peki neden pek çok kişi böyle durumlarda ortodonti tedavisi görmeye sıcak bakmaz? Bu duruma yol açan en büyük nedenlerden biri, metal diş tellerinin sebep olduğu estetikten uzak görüntüdür.

Tabi bu ön yargıyı anlamak çok da zor değil; her ne kadar işlem mükemmel bir gülüş ile son bulsa da geleneksel metal diş telleri, ilk olarak sebep oldukları fiziksel görünüm olmak üzere kullanan bireylerde birçok olumsuz etkiye neden olabiliyor. Neyse ki modern teknolojinin ve devamlı gelişim gösteren dişçilik işlemlerinin sayesinde metal diş tellerine seçenek olabilecek bir teknik meydana gelmiş halde: Bu da invisalign ortodonti tedavisidir.

İnvisalign, diş tellerine başvurulmadan dişlerin ideal görüntüsüne kavuşmasını sağlayan, çağdaş bir ortodonti tedavisidir. Şeffaf, pürüzsüz ve dirençli plastik, bireye özel kalıplar şekline getirilmektedir. Kalıp haline getirilen aparey her bir dişin üstüne yerleşen bir dizi plak biçimini almaktadır. 14 günde bir, hasta önceki plağının yerine yeni plağını kullanır. Bu sürecin neticesinde dişler, arzu edilen konumlarına gelmiş olurlar.

Mevzu bahis invisalign tedavisinin avantajları olduğunda bu tekniğin sizin için en doğrusu olup olmadığını belirlemek için işinde uzman bir ortodontist ile mevzuyu her yönü ile tartışmanız gerekir. Bunun ile beraber invisalign tekniğinin kişilere sunduğu başlıca avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Görünmez Olması

İnvisalign tekniğinin en mühim niteliği, fark edilmemesidir. Çevrenizdeki kişiler metal telleri görmek yerine en natürel halleriyle dişlerinizi görecektir. Böylelikle metal dişlerin sebep olduğu özgüvensizlik ve rahatsızlık hissi olmayacaktır.

Konforlu Olması

Her ne kadar invisalign yöntemi sırasında kullanılması gerekli olan şeffaf plaklara alışma evresi biraz güç geçse de bu evreyi geçirdikten sonra geleneksel metal diş teline kıyasla çok daha rahat bir süreç geçireceğiniz açık bir şekilde ortadadır. Klasik diş telleri diş etleriniz üstünde şişliklere ve yaralara sebep olabilmekte ve yemek yemeyi, hatta konuşmayı bile son derece zor bir hale getirmektedir. Diğer bir yandan invisalign kapsamında yer alan şeffaf aparey, bu durumların hiçbirine yol açmaktadır.

Çıkarılabilir Olması

Bu tel kullanılmadan yürütülen tedavinin sağladığı bir diğer büyük olumlu yön de arzu ettiğiniz vakit şeffaf plağın çıkarılmasıdır. Yemek yediğiniz veya dişlerinizi fırçaladığınız esnada çok kolay bir şekilde çıkarabileceğiniz şeffaf apareyinizi işinizi tamamladıktan sonra aynı şekilde tek bir hamlede takabilirsiniz.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir