Diş Tedavisi

İnvisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İnvisalign Tedavisi Ne Kadar Sürer

İnvisalign tedavi yöntemi, diş doktoru tarafından kişiye ait olarak planı yapılan süreçler içermektedir. Şeffaf plak kullanma vakti de bu süreç kapsamında yapılmaktadır. Şeffaf plak genel olarak yedi ay ile on beş ay boyunca kullanılması gerekmektedir. Çene yapısının ve diş düzeninin haline göre bu zaman hastadan hastaya farklılık gösterir. Kişiler, hekimlerinin tavsiye ettiği süre zarfında şeffaf plağını kullandıkları takdirde dişlerinde gözle görülür düzelmeler fark edilir. Böylelikle kişiler, tedavinin sonlanmasının ardından göz çarpıcı gülüşlere erişebilirler. Dişleri ile ilgili geçirdikleri sağlık sorunlarından kurtulabilmektedirler. Sosyal hayatlarında daha fazla dışa dönük, gülümsemekten çekinmeyen kişilere dönebilmektedirler.

İnvisalign Tedavisi Nedir?

Halk içinde şeffaf plak tedavi yöntemi olarak bilinen invisalign tedavi yöntemi; dişin düzenini temin etmek için tercih edilen ortodontik bir tedavi işlemidir. Bu işlem son senelerde yapılan teknolojik gelişmenin sayesinde mümkün hale gelmiştir.

Gelişme döneminde dişler kalıtımsal ya da gelişimsel birtakım sorunlara sahip olabilmektedir. Bu sorunlar diş düzeninden ve çenenin yapısından dolayı kaynaklanma ihtimali vardır. İnvisalign tedavi tekniği, diş düzeninde ortaya çıkan bozukluğu, çarpıklığı gidermek için kullanılmaktadır. Öncesinde diş teli gibi işlemlerle giderilen bozukluk, yaşadığımız dönemde invisalign olarak da bilinen şeffaf plaklar ile yapılmaktadır. Şeffaf plak hem estetik olarak daha hoş bir görünüş temin etmelerinden hem de diş teline kıyas ile daha rahat olduğundan çok daha fazla seçilmektedir.

Şeffaf Plak Günde Kaç Saat Takılmalı?

Şeffaf plak, gün içerisinde yirmi ile yirmi iki saat boyunca ağız içinde kalması gerekmektedir. Ağız içinde ne kadar takılı kalır ise diş ve diş düzeni üstündeki tesirleri o kadar çabuk bir biçimde görülmeye başlamaktadır. Yemek tüketmeden evvel şeffaf plak kolaylık ile çıkartılabilir. Yine diş ve ağız bakımı esnasında da rahatlıkla çıkartılabilmektedir. Fakat invisalign tedavi tekniğinde, şeffaf plağı hekimin tavsiye ettiği zaman boyunca kullanmak oldukça mühimdir. Bu nedenden yemek tükettikten ve ağız temizliği yapılmasının hemen ardından geri takılması gerekir.

Şeffaf plak, diş telinin aksine çıkartılabilir ve tekrardan takılabilmektedir. Görünüşleri diş teline kıyas ile daha estetiktir. Dikkatli bir şekilde bakılmadığında dışarıdan anlaşılması oldukça güçtür. Bu nedenden sosyal faaliyetler esnasında çıkartılmasına gerek yoktur.

About Prof. Dr. Özgür SAYIN

Prof. Dr. Özgür SAYIN, 22.05.1973 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlköğrenimini Tokat Gazi Osman Paşa İlkokulu’nda, Orta ve Lise öğrenimini 1991 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlayıp aynı yıl girdiği Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1996 yılında mezun oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir